HER YABANCININ YÜZÜ bir sırrı gizler, fakat bu kalabalıktaki gülümsemeler ise daha büyük bir şeyi gizliyor: Bu gerçekte insanlar yok.

YZ yapımı yüzlerin gerçek olarak geçip geçemeyeceğini araştırmak amacıyla makine öğrenme algoritmaları tarafından üretildiler. (Turing güzellik yarışması olarak adlandırabiliriz.) Washington Üniversitesi profesörleri Jevin West ve Carl Bergstrom, gerçek bir kişi ile YZ tarafından üretilmiş bir yüzün fotoğrafın hangisinin gerçek olduğunu seçtiren “WhichFaceIsREal? HangiYüzGerçek?” isimli bir çevrim için oyun tasarlar. Bu oyun şimdiye kadar yarım milyon insan tarafından yaklaşık 6 milyon kez oynandı. Aşağıdaki fotoğraflar oyuncuların neşeli kopyalarının tanımlanmasında en zor buldukları yüzlerden bazıları.

Yüzler, 2018’de grafik işlemci şirketi Nvidia’daki araştırmacılar tarafından icat edilen bir teknik kullanılarak yapıldı. Büyük bir portrelerden oluşan veri setinde bir hafta boyunca eğitilen bir sinir ağı, görsel kalıpları taklit etme ve var olmayan insanların çarpıcı görüntülerini oluşturma yeteneğine sahip oldu.

Sahteler aslında kusursuz değil – çünkü yazılım insan anatomisinin kurallarını bilmiyor ve arka planlar ve küpeler ile uğraşmak zorunda kalıyor. Oyuncular ilk denemelerinde ortalama olarak neredeyse yüzde 60’ında doğru cevap verebiliyordu. Kötü haber ise işlerin gittikçe daha çok zorlaşması.

Bu, çoğu insanı kandıran yüz; yüzde 57’si gerçek olduğunu düşündü.
Bu yüzlerin hangisi gerçek?
En başarılı sahte yüz

Denemek ister misiniz? WhichFaceIsReal

Kaynak : Yazı ve Fotoğraflar Wired

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.