YZ hakkında söylenen bütün ütopyanın yanında karanlık bir dünya da var tabi. Her teknoloji gibi YZ da kötüye kullanıma açıktır.

En çok duyduğumuz örneklerden biri, 2016’da ABD’de yapılan seçimlerde, YZ destekli teknolojilerin mikro hedefleme yapması ve bireysel seçmenleri manipüle etmesi olarak biliniyor. 87 milyon kullanıcısı olan Facebook’tan kişisel bilgileri alan veri bilimi şirketi Cambridge Analytics, AI araçlarını kullanarak kişilerin duyarlı olabilecekleri mesajları seçti ve ikna edilebilir seçmenleri hedef alan kapsamlı bir kampanya başlattı. Benzer şekilde, çok sayıda bot, 2017’de İngiltere’deki genel seçimlerden önce çeşitli sosyal medya platformlarını destekledi, yanlış bilgilendirmeler yaparak normal seçim rotasının bozulmasına sebep oldu. Benzer hikaye, Fransa ve diğer ülkelerde hükümet seçimlerinin her aşamasında tekrarlandı.

YZ sistemleri daha sofistike hale geldikçe olası suistimaller kontrol edilmezse veya gerekli düzenlemeler getirilmezse üretilen haberler, mahremiyet ve güvenlik konusundaki endişeler ortadan kalkmayacak hatta daha da kötüye gidecek. 2018 yılının başlarında, Çin’in YZ devi Baidu, herhangi bir sesi taklit edebilen ya da başka deyişle klonlayan bir YZ geliştirdiğini açıkladı. Bu YZ , konuşan kişinin yalnızca bir dakikasını örnekledikten sonra taklit edip klonlayabiliyor. Esasen herhangi bir kelimeyi herhangi bir ses ile söyleme becerisi var.

Örnekleri dinlemek isterseniz: https://audiodemos.github.io

Bir insanın yüzünü başka bir vücuda ikna edici bir şekilde takas eden Deepfakes ise açık kaynak bir teknoloji.  Google’ın 2018’in ortalarında yeniden başlatılan Duplex sistemi, bir insan asistanıyla benzer şekilde konuşuyor, telefondaki insan konuşmacının tonunu mükemmelleştirmek için sesleri ve duraklamaları kullanıyor. 

Demosu burada: https://www.youtube.com/watch?v=r40e_dXmINo

Bu örnekler buzdağının sadece görünen kısmı. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda ve bu teknolojilerinin kötü niyetli gruplar tarafından kullanılma ihtimalini düşünürsek biraz korkmakta haklıyız sanırım. Ama aslında bu her teknoloji için geçerli.

Yazıda geçen bazı terimlerin açıklamaları:

Cambridge Analytics: Politik kampanyaları desteklemek için veri toplama ve analizlerden yararlanan bir İngiliz siyasi danışmanlık şirketi. Müşterisi Donald Trumph ve Leave.EU kampanyasını içeriyordu.

Bot: Genel olarak yapılandırılmış ve tekrarlayan otomatikleştirilmiş görevleri yürüten bir bilgisayar programı. Botlar, sosyal medya platformları üzerinden basit konuşma yoluyla diğer web kullanıcılarıyla da etkileşime girebilir.

Üretilen Haberler: “Sahte haber” olarak bilinir. Yanlış bilgilendirme, komplo teorileri veya diğer yanlış hesapları sosyal medya ve geleneksel medya üzerinden dağıtan bir tür propoagandadır. 

Baidu: Çin’deki baskın internet arama şirketi. Baidu tarafından sunulan ürünler ve hizmetler Google tarafından sunulanlara eşdeğerdir.

Dubleks: Google’ın dijital asistanının bir parçası. Duplex karmaşık cümleleri ve hızlı konuşmaları anlar ve robotik değil doğal ses çıkaran bir insan sesi ile konuşur.

Bir sonraki yazı YZ’nin tarihçesi sonra asıl konuya giriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.