Yapay Zeka : Bu terimi duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? İnsanlığın geleceğini yok edecek dünyayı ele geçirmeye hazır öldürücü robotlar mı? Yoksa insanlığı ileri götüren gizli bir güç mü?

YZ için aslında teknolojilerin insana en yakın olanı diyebiliriz. İlk başlangıcı insanları taklit eden makineler yaratma fikri ile başlamış. İnsani düşünce süreçlerini kopyalayarak ve insan beyinlerinden öğrenerek geliştirilmeye çalışılmış. Bugün ise pek çok insanın korkusu YZ’nin insanlardan daha zeki olabileceği.

Etrafınıza bakın: ‘akıllı’ olarak tanımladığımız cihazlar her yerde. Alexa ve Google Home evde talimatlarımızı bekliyor. YZ ile çalışan otomobiller ve kamyonlar, karayolu taşımacılığını ve lojistiği ele geçirmeye başlayacak özerk araç endüstrisi ile yollarımızda gezinmeye başladı bile. Otomatik alım satım algoritmaları ise, insanlar tarafından yapılan hisse senedi alım satım işlemlerini fark edilemeyecek bir hızla gerçekleştirerek oyunu tamamen değiştirdi. Aslında, YZ o kadar yaygınlaşıyor ki etrafımızdaki çoğu otomatik sistemleri YZ olarak görmüyoruz bile. Hatta bir makine daha önce sadece insanlar tarafından gerçekleştirilen bir şeyi yapabildiğinde, o zaman görev artık bir zeka işareti olarak kabul edilmez hale geldi.  Ya da ABD bilgisayar bilimcisi Larry Tesler tarafından daha kısaca özetlendiği gibi : “YZ, Henüz yapılmadı.”

Hiç şüphesiz YZ son 60 yılda uzun bir yol kat etti. Bir zamanlar sadece bir bilim kurgu filmi olan YZ, artık günlük cihazların arkasında ağır bir itici güç. Bazen Netflix ve Amazon’da kişisel bir danışman olarak karşımıza çıkıyor. Bu markalar beğenilerimizi, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı tam olarak belirlemek için kendi kendini yetiştiren yazılımlara güveniyor. Aynı zamanda Facebook’un bilgisayarlı görüntü işleme sistemi, yüklenen fotoğraflar arasındaki yüzleri gölgelerle gizlenmiş olsalar veya garip bir açıyla çekilmiş olsalar dahi belirleyebiliyorlar. Hepimiz de bu teknolojiye bedava örnek sunmak için sürekli video ve fotoğraflarımızı paylaşıyoruz. Doğal dil işleme ise makinelere bizimle kod yerine doğal dil kullanarak iletişim kurmasını öğreten bir alan. 

YZ ürünlerinden biri olan Alexa: Amazon’un sanal asistanı. Kullanıcılarla sohbet etmek için insan sesi kullanan Alexa, kullanıcıların müzik çalmalarına veya akıllı ev aletlerini kontrol etmelerine yardımcı olan cihazlara entegre edildi. Işıkları kısan veya termostatı ayarlayan bir yardımcınız gibi çalışıyor.

Tabi bunlar YZ’nin günlük hayatımızda olan, her an karşılaştığımız ve işlemleri ve hayatı bize kolaylaştıran bölümü. Bunun bir de karanlık yüzü yok değil o da bir daha ki yazıda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.