Temel elektrik terminolojisi hakkında:

Aktif Güç (Watt):BazenGerçek Güç olarak da adlandırılır. Bir sistemde mevcut güç miktarını watt (W) cinsinden gösterir ve sembol P’dir. Basit bir direnç devresinde, gerilim ve akım aynı fazdadır ve aktif güç görünen güce eşittir.

Ampacity:Amper olarak ifade edilen iletkenlerin veya ekipmanın akım taşıma kapasitesi.

Amper (A) veya amp:Elektrik miktarını ölçen temel SI birimi. Elektrik akımı veya elektron akışı için birim. Bir amp, bir saniyede geçen 1 coulomb’dur. Bir amp, 1 ohm’luk bir direnç boyunca etki eden 1 voltluk bir elektriksel kuvvet tarafından üretilir.

Amper-saat (Ah):Elektrik miktarı veya şarj ölçüsü. (1 Ah = 3600Coulomb)

Empedans (öz direnç):Empedans alternatif akım sistemlerindeki direnç dışında kalan bileşenlerin vektorel toplamı olarak ifade edilen toplam direnç değeridir

Endüktif reaktans: Her bobin, alternatif akım devrelerinde frekansla doğru orantılı olarak değişen bir direnç gösterir. Bu dirence endüktif reaktansdenir

Görünen güç (VA): Bir sistemdeki faydalı veya çalışma gücünü tanımlamak için kullanılır. VA volt amper olarak ölçülür (watt değil). Sembolü S’dir. Gerilim ve akım arasındaki faz ayrılmasından dolayı ortaya çıkan gücü tanımlamak için kullanılır. Alternatif bir akım devresinde, hem akım hem de voltaj sinüzoidaldir. Görünen Güç, Güç Faktörü dikkate alınarak sistemdeki kullanılan güçtür.

 

Güç Faktörü (PF):Güç faktörü, Aktif Güç’ün Görünen Güç faktörüne oranıdır. 0 ile 1 arasında bir sayıdır ve bir güç sisteminin ne kadar verimli olduğunu belirlemek için kullanılır. Güç sistemine bağlı yüklerin tipine göre belirlenir. Tamamen dirençli bir yük için, güç faktörü 1 olacak ve sadece gerçek güç akacaktır. Transformatörler ve motorlar gibi endüktif yükler reaktif gücü emer. Kapasitörler veya uzun kablolar gibi kapasitif yükler reaktif güç üretir.

Kilowatt-saat (kWh):1 saatlik bir süre boyunca etkin olan bin watt. KWh enerji birimidir. 1 kWh = 3600 kJ.

Ohm:Elektriksel direnç veya empedans için türetilmiş SI birimi; bir ohm amper başına bir volta eşittir.

Ortam Sıcaklığı:Hava, su veya çevresindeki toprağın sıcaklığı.

Reaktif Güç (VAR):Reaktif güç, endüktif ve kapasitif etkilerden dolayı akım ve voltaj arasındaki faz kaymasının üstesinden gelmek için gereken güç miktarı olarak tanımlanır. Reaktif volt-amper (VAr) cinsinden ölçülür ve sembolü Q’dur. Reaktif Güç minimumda tutulmaya çalışılır.

Toplam Harmonik Bozulma (THD):Bir dalga formu ile temel bileşeni arasındaki şekle yakınlık ölçüsü.

Toprak:Bir elektrik devresi için ortak dönüş ve potansiyel sıfır olarak kullanılan büyük bir iletken gövde (toprak gibi).

Volt (V):Bir elektrik devresindeki elektronlara verilen kuvvetin ölçü birimi. Bir volt, bir ohm’luk bir dirençle çalışırken bir amper akım üretir.

Voltaj Düşümü:Cihazın iç empedansı veya direnci nedeniyle bir cihaza giriş ile bir cihazdan çıkış arasındaki voltaj kaybı. Tüm elektrik sistemlerinde, iletkenler, güç düşüşü, ısıtma ve aydınlatma yükleri veya bunların kombinasyonları için voltaj düşümü hiçbir zaman %3’ü geçmeyecek şekilde boyutlandırılmalıdır. Ayrıca, besleyiciler ve dallanmış devreler için iletkenler için maksimum toplam gerilim düşümü hiçbir zaman %5’i geçmemelidir.

Watt (W):Bir birim süre içinde yapılan elektrik enerjisi birimi veya iş miktarı (J). Bir voltluk bir potansiyelde akan bir amper akım bir watt güç üretir

Watt-saat (Wh):1 saatlik bir süre boyunca etki eden bir watt. Wh bir enerji birimidir. 1 Wh = 3.600 kJ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.