Dronlar resim çizebilir mi? Budapeşte merkezli CollMot Robotics şirketi bunun yapılabileceğini düşüyor, üstelik başarmış. Sanatçıların dronları “gökyüzü fırçaları” olarak kullanmalarını sağlıyor ve uzun pozlamalı fotoğraflar çekerek hepsi 3B “gökyüzü resimleri” şeklinde bir araya gelen ışık çizgileri oluşturuyor.

Şirket, yüzlerce metre uzaklıktan renkli ışıklarla donatılmış dron kümelerinin izlenebileceği canlı ışık gösterileri düzenliyor. Dronlar belirli bir yolu takip etmek için önceden programlanıyor, ancak beklenmedik olaylarda birbirlerini bilgilendirmelerini sağlayan ve çarpışmaları önleyen bir teknoloji de kullanıyorlar. Örneğin, bir dronun bataryası azaldığında, sorunu otomatik olarak diğerlerine bildiriyor ve çarpışmadan güvenli bir şekilde eve geri dönüyorlar.

Dron kümelerinin hareketleri programlanırken hayvanların davranışları gözlemlenmiş ve kopyalanmış. Buna göre dronlar hayvan sürüsünün üç temel kuralına uyarak özerk ( autonomous ) davranıyorlar: Çok yakınında olan drondan uzaklaş, uzaktakine yakınlaş ve hemen yanındaki ile hizanı kontrol et.

Bu çalışmanın teknik dokümanı burada.

Ama asıl görsel şov aşağıda.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.