Internet sitelerinin giriş sayfasında güvenlik amaçlı kullandığı CAPTCHA uygulaması ile hepimiz hemen her gün karşılaşıyoruz. İlk bakışta bu uygulamanın amacı siteye giren kullanıcının insan olduğunu tespit etmek ve bilgisayarların kullanıcı olarak girmesini engellemek gibi gözüküyor. Ama günümüzde bu uygulaman insan kullanıcılardan veri toplamak ve bilgisayarları görsel algılama teknolojisinde eğitmek amaçlı kullanılıyor. Hadi biraz daha detaylı bakalım.

2003 yılında icat edilen CAPTCHA (İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi), çarpık bir sözcüğün harflerini okumak gibi makine zekasının yapamayacağı basit bir bulmaca sunuyordu. Bu bulmaca sayesinde bilgisayarı kullananın bir insan mı yoksa başka bir bilgisayara mı olduğunu ayırt edebiliyordu, çünkü o dönemin teknolojisinde bilgisayarlar CAPTCHA nın bulmacasını çözebilecek algılama kabiliyetine sahip değildi.

Yapay zeka 2014 yılında bu tür bulmacaları çözebilmeye başladığında, yeni bir sisteme geçildi. Tek bir ifadeyi onaylamamızı istemeye başladılar:  “Ben bir robot değilim“. Tabi bu sorunun yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterli değil. Kendi kendini ayarlayabilen program, sayfanın içeriğiyle nasıl etkileşimde bulunup bulunmadığınızı izleyerek, insan olup olmadığınızı belirliyor. Cevaplarınızı yeterli bulmazsa sayfaya yeni sorular getiriyor. Aslında bir noktadan sonra sizin insan olduğundan emin olmasına rağmen kendisini geliştirmek amacıyla çözemediği resimlerin ne olduğunu anlayabilmek için size soru sormaya devam ediyor.

Bu artık bir komplo teorisi değil, gerçek oldu. Tabii bunun abartılmış gelecek senaryoları da yazılmaya devam ediyor. İnsan-dışı makinelerin robot gibi davranan insanlardan ayırt edilemeyeceği sayısız kitap, film ve TV dizisinde ortaya çıkan varoluşsal ikilemi yansıtıyor.,

Travmatik kimlik hırsızlığı tehdidine karşı şifreler ve biyometrik bilgiler ile kendimizin olduğumuzu kanıtlamak için sürekli harcadığımız emek, aslında henüz bir makine olmadığımızı kanıtlama çabasından başka bir şey değil.

Biz kendimizi kanıtlamak çabasında iken captcha çözmenin işe yaramaz bir iş olduğunu düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Çünkü her gün çözülen milyonlarca captcha ile , Google’ın djital kitap , görüntü tanıma, adres belirleme ve ses tanıma projelerine yardımcı oluyoruz. Yazılımların tanımlayamadıkları veya yüksek hata oranı ile tanımlanan görselleri doğrulayarak çok değerli bir hizmeti bedelsiz sunuyoruz.

Bunun nasıl yapıldığı da başka bir yazının konusu olsun.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.