Enkoderler, döner veya doğrusal hareketi dijital sinyale dönüştürür. Genellikle hız, yön, mesafe veya konum gibi hareket parametrelerinin izlenmesi veya kontrol edilmesi için kullanılır.

Bir enkoderin nasıl çalıştığını tam olarak anlayabilmeniz için öncelikle enkoderin ne olduğunu ve ne yaptığını anlamanız gerekir. Bir enkoder, fiziksel dünyadan geri bildirim sağlayan bir algılama cihazıdır – hareketi, bir sayaç veya PLC gibi bir tür kontrol cihazı tarafından okunabilen bir elektrik sinyaline dönüştürür. Kontrol cihazı, daha sonra belirli bir lokasyonda bir işaret oluşturmak için bir yazıcı kafasını aktive etmek gibi bir koşullu olayı kontrol etmek için bu sinyali kullanabilir.

Enkoderler bir sinyal oluşturmak için farklı teknolojiler kullanırlar.

Bazı yaygın enkoder teknolojileri, mekanik, manyetik, dirençli ve optiktir. Şu anda, enkoder tarafından kullanılan en yaygın teknoloji optiktir. Enkoderler, artımlı veya mutlak sinyaller üretebilir. Artımlı sinyaller, bir konumdan diğerine hareketi gösteren bir dizi yüksek ve düşük dalga sağlar; Enkoderin belirli konumu göstermesi için özel bir işaret yoktur, sadece pozisyonun değiştiğine dair bir bilgi verir. Öte yandan, mutlak enkoderler, her pozisyon için benzersiz bir “kelime” kullanırlar, yani bir mutlak enkoder, hem pozisyonun değiştiğini bildirir hem de enkoderin mutlak pozisyon bilgisini sağlar. Her bir enkoder türünün avantajları vardır, ancak, bu makale için, tartışmamız bugün kullanılan en yaygın kodlayıcı türü ile sınırlı olacaktır – optik artımlı enkoderler.

Artımlı enkoderler, iki ana çıkış tipinde, tek kanallı ve karesel olarak mevcuttur.

Genellikle bir takometre olarak adlandırılan tek kanallı bir enkoder, normalde yalnızca tek bir yönde dönen ve basit konum ve hız bilgisi gerektiren sistemlerde kullanılır.

Bir Artımlı Enkoderde Kare Dalga Nasıl üretilir?

 

Yukarıdaki diyagram, artan bir enkoderin temel yapısını özetlemektedir. Bir LED’den yayılan bir ışık demeti, opak çizgilerle örülmüş şeffaf bir diskten geçer. Işık ışını, fotosensör olarak da bilinen bir fotodiyot dizisi tarafından alınır. Fotosensör ışık demetine tepki verir, bir kare dalga veya puls dizisine dönüştürülen bir sinüzoidal dalga formu üretir. Bu darbe sinyali daha sonra istenen işlevin üretilmesi için sinyali gönderecek sayaç veya kontrolöre gönderilir. Diyagram tipik bir döner kodlayıcı içindir. Artımlı enkoderler, enkoder şaft devresinin aynı mekanik noktasında meydana gelen bir kez-devir darbesi (genellikle indeks, işaretleyici veya referans olarak adlandırılır) sağlayabilir. Bu darbe, sinyal kanalından ayrı bir çıkış kanalında (Z) bulunur. İndeks puls genellikle hareket kontrol uygulamalarını, bilinen bir mekanik referansa konumlandırmak için kullanılır.

Çözünürlük, artan enkoderler için Devir Başına Döngü (CPR) tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Her bir artımlı kodlayıcının, şaftın her 360 derece devri için ürettiği belirli döngü sayısı vardır. Bu döngüler bir sayaç veya hareket kontrolörü tarafından izlenir ve pozisyon veya hız kontrolü için sayılır. Aşağıdaki şema, tüm enkoderin nasıl bir araya geldiğini gösteriyor.

Enkoder kullanan birçok uygulama bulunmaktadır. Aşağıda tipik bir hareket kontrol uygulamasında bir enkoderin nasıl kullanıldığıyla ilgili bir örnek verilmiştir. Boy kesme, çizici, robotik, paketleme ve taşıma, otomasyon ve sıralama, doldurma, görüntüleme, bir enkoderi kullanacak uygulamaların örnekleridir. Süreç hala aynı. Enkoder tarafından bir sayı üretilir, kontrolöre gönderilir, daha sonra bir fonksiyon gerçekleştirmek için makineye bir sinyal gönderilir.

Artımlı enkoderlerde diskte tek delik varsa sadece dönüş olup olmadığını anlayabilirsiniz, dönüşün yönünü anlamak için için diskte ikinci bir deliğe ihtiyacınız vardır.

Enkoder Seçiminde Nelere  Dikkat Edilmeli

  • Darbe Sayısı: Encoderin her dönüşte üretilen puls sayısı öğrenilmeli
  • Besleme Gerilimi: 5VDC., 5-30VDC, 11-24VDC.vb.
  • Çıkış Gerilimi: besleme geriliminden farklı çıkış gerilimi veren encoderler vardır. Bu yüzden kullanacağımız cihaza göre çıkış gerilimi önemlidir.
  • Referans Çıkışının Genliği:
  • Fiziksel Özellikler Gövde Çapı / Gövde Uzunluğu:
  • Malzemesi: ABS, alüminyum, çelik vb. tamamen çalışma ortam koşullarına bağlı olarak.
  • Bağlantılar(Kablolu / Soketli):
  • Soket / Kablo Çıkış Yönü (Eksenel / Yandan Çıkışlı):
  • Soket Tipi / Kablo Damar Sayısı ve Uzunluğu:
  • Koruma Sınıfı

 

Kaynak: encoder.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.