“Döngü (Loop)” terimi, ana elemandan (sensör), transmitter ve kontrolörden, valf konumlandırıcısına ve son kontrol elemanına (valf) tüm “kontrol döngüsünü” işaret eder.

“Döngü” terimi aynı zamanda, akım jeneratörü tarafından yükler ve arkadan seri olarak 4-20 mA devre olan “akım döngüsüne” de atıfta bulunabilir. “Döngü kontrolü” (“döngü testi”), doğru çalıştığından emin olmak için 4- 20 mA döngüsünün kontrol edilmesini ifade eder.
Bu eğitici, çeşitli akıllı cihazlara uygulandıklarında çevrim kontrolünün genel prensiplerini açıklar. Detay prosedürü üreticiye bağlı olarak biraz değişir. Cihaz kullanım kılavuzuna bakın. Ancak, bu öğreticinin genel ilkeleri anlaşıldıktan sonra, ürün el kitabının anlaşılması daha kolay hale gelir.
Döngü Kontrolü
4-20 mA / HART ve Fieldbus arasındaki ana devreye alma farkı, 4-20 mA / HART’ın beş nokta döngü kontrolü gerektirmesi, ancak Fieldbus, PROFIBUS ve WirelessHART’ın gerektirmemesidir.
Analog Döngü Kontrolü
Analog sinyallerin sapmaları tespit edilemez; “gizli hata” olarak bilinir, yani hata tespit edilmez ve fark edilmez. Bu nedenle 4-20 mA akım döngüsünün bütünlüğünü doğrulamak için devreye almada döngü kontrolü yapılır. Döngü kontrolü genellikle doğrusallığı doğrulamak için 5 noktada yapılır; 4 mA, 8 mA, 12 mA, 16 mA ve 20 mA’de sırası ile yapılan döngü kontrolü daha sonra ters sırada da yapılır. Aslında kontrol sistemindeki NAMUR NE43 arıza alarm göstergesini doğrulamak için <3.6 mA ve> 21 mA’i de test etmek gereklidir.
Döngü kontrolü, 4-20 mA akım döngüsünün pek çok yönünü doğrular:
  • Akım sinyali sınırlı değildir (örn. Aşırı yük / yetersiz voltaj nedeniyle)
  • Akım sinyali sapmıyor  (örneğin topraklama döngüsünden dolayı)
  • Özlçüm aralığı uyuşmazlığı yoktur (transmitter aralığı ve kontrol sistemi aralığı)
  • Doğrusaldır (ara sinyal düzenleyiciler)
Akım döngüsünün bütünlüğünün zamanla bozulmadığını doğrulamak veya cihaz değiştirme vb durumlarda oluşabilecek uyumsuzlukları ortadan kaldırmak için döngü kontrolünü periyodik olarak gerçekleştirmek iyi olabilir. Ayrıca, 4-20 mA / HART cihaz takıldığında, değiştirildiğinde, onarıldığında, kalibre edildiğinde veya başka bir şekilde çalıştırıldığında döngü kontrolünü tekrar yapmakta fayda olabilir.
Coriolis kütle akış transmitteri gibi birçok 4-20 mA / HART cihazın kontrol edilmesi gereken birden fazla analog sinyale sahip olabilir. Bir 4-20 mA / HART kontrol vanası konumlandırıcısı (pozisyoner) , vana ayar noktası için bir akım döngüsüne sahip olacaktır ve aynı zamanda gerçek konum geri beslemesi için bir ikinci akım döngüsüne sahip olabilir. Tüm sinyal döngüleri kontrol edilmelidir.
Dijital döngü kontrolü
Dijital teknolojinin temel bir özelliği, dijital sinyallerin hatasız, kusursuz bir şekilde iletilebilmesi ve dijital sinyallerin sonsuz olarak çoğaltılabilmesidir. FOUNDATION fieldbus, PROFIBUS-PA ve WirelessHART cihazları tamamen dijital sinyallerdir. Analog 4-20 mA yoktur ve bu nedenle dijital iletişim için geleneksel bir döngü kontrolü yapılmasına gerek yoktur. Yani, Fieldbus, PROFIBUS ve WirelessHART için 5-nokta döngü kontrolü gerekmez, çünkü dijital iletişimin bir parçası olan hata kontrolü sayesinde bir dijital sinyalin bozukluğu tespit edilir. Transmitter konfigürasyonu sırasında cihaz adresine çok dikkat edilmelidir , aksi talktirde değerler yanlış bir şekilde eşleştirilir ve gelen değerler kontrol sistemi grafik sayfasında yanlış gösterilir.
Dijital sinyal bozulduysa reddedilir. Bu, hatanın tespit edildiği ve bildirildiği anlamına gelen bir “açık hata” olarak bilinir. Sonuç olarak, sinyal alınırsa, doğru şekilde alınır, değilse, birisine bildirilir. Dolayısıyla, sadece dijital iletişim kullanan 135,45 derece ölçen bir transmitter, kontrol sistemindeki son noktaya da aynı değeri gönderir. Bu nedenle dijital iletişim için döngü kontrolü gerekli değildir. Sadece dijital iletişim kullanıldığında transmitterda bir aralık bulunmadığına dikkat edilmelidir, bu nedenle bir veri yolu cihazı veya kablosuz transmitter ile sistem arasında bir hataya neden olan bir uyumsuzluk ihtimali yoktur.
Bu nedenle fiziksel giriş değerinin simule edilmesi gerekmez, geçerli duruma dayalı basit bir makulluk kontrolü yapılır; ortam sıcaklığı, atmosferik basınç, boş tank veya akış yok vb. gibi. Sensörün “iyi” olduğu anlamına gelen sağlamlığını doğrulamak için ölçüm durumunu kontrol edin.
Bu nedenle, saf dijital iletişim için,% 0,% 25,% 50,% 75 ve% 100 benzetimini bir tür dijital döngü kontrolü olarak yapmak gerekli değildir. Dijital sinyallerin doğası, eğer bir değer doğru bir şekilde gelirse, diğer değerler de doğru olacaktır şeklinde bir kabul ile yürür.
FOUNDATION fieldbus üzerinden haberleşen açma-kapama valfi, elektrikli aktüatör / Motor Kumandalı Vana (MOV) veya bir PROFIBUS-PA seviye şalteri gibi dijital iletişimi kullanan  cihazlar için de geleneksel döngü kontrolü gerektirmez.
Son olarak,  digital HART protokolünün 4-20 mA’ üzerine bindirilmiş bir protokol olduğunu ve 4-20 mA akım değeri ile dijital HART sinyalinin aynı kablo üzerinden taşınabildiğini hatırlayalım. HART protokolü dijital haberleşme protokolü olmasına rağmen 4-20 mA sinyali dijital değildir. Çoğu fabrikada, sistem gerçek zamanlı 4-20 mA sinyalini kullanır ve bu nedenle kontrol sisteminin gerçekte 4-20 mA sinyali olduğu için 4-20 mA’in düzgün çalıştığından emin olmak için analog döngü kontrolü yapılmalıdır. Tesislerin çoğunda 4-20 mA sinyal kontrol için kullanılırken dijital HART sinyali izleme amaçlı kullanılır. Bununla birlikte analog 4-20 mA sinyali aşırı yük veya topraklama devresi vb. nedenleri ile hatalı olabilirken dijital HART sinyalinin doğru bir gösterge vermesi mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.