Dijital dönüşüm, nesnelerin interneti ve BT yazılımları ile iş dünyası liderleri arasında artan bir trend olmaya devam ediyor. Hibrid bulut teknolojileri, sanallaştırılmış ağlar, hazır depolama, veri analizi ve çok katmanlı güvenlik, kuruluşların dijital dönüşüm ile ilerlemesine yardımcı olacak.

Nisan ayında Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre CEO’ların yüzde 42’si dijital bir dönüşüm iş stratejisine sahip. Peki başarılı dijital dönüşümün temel yapıtaşları nelerdir? Intel Veri Merkezi Grubunun CTO’su William Giard, bunun için beş anahtar unsur ortaya attı. Giard’a göre hibrid bulut teknolojileri, sanallaştırılmış ağlar, hazır depolama, veri analizi ve çok katmanlı güvenlik içeriyor. Giard’a göre bu dönüşüm sürecinde Bazı işletmeler diğerlerinden daha fazla yatırım yapmak zorunda kalacak.

Dijital Dönüşüm Araçları

1)Hibrid Bulut

Giard, işletmelerin dijital dönüşüm için bütüncül bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini belirtti. Ancak melez bulut (özel ve genel bulut hizmetlerinin bir karışımı) hayati bir unsur. Giard’a göre, işletmelerin yüzde 40’ı bugün hibrid bulut kullanıyor ve işletmelerin yüzde 60’ı önümüzdeki 24 ay için bir melez bulut uygulaması test ediyor veya planlıyor. Ticari liderler, hangi bulut ortamının kendileri için uygun olduğuna karar verirken bazı parametreleri göz önünde bulundurmalıdır. Bunlar; çeviklik ve piyasaya çıkma süresi, yasal ve düzenleyici uyumluluk sorunları ve toplam sahip olma maliyeti gibi şirketin ihtiyaçlarını ön planda tutulmalıdır. İş dünyası ve BT liderleri, performans, entegrasyon, ne kadar veri işledikleri ve bu veriler için gerekli güvenlik de dahil olmak üzere bulut ortamlarının teknik özelliklerini de dikkate almalıdır.

2)Sanallaştırılmış Ağlar

Cisco Systems’in 2017 Görsel Ağ Endeksi tahmini uyarınca, 2016’daki küresel IP trafiği ayda 96 exabyte’a ulaştı. 2021’de neredeyse üçe katlanarak ayda 278 efabyte olacak. Bu trafik artışı, veri trafiği yüklemesinde daha hızlı olabilmek için işletmelerde ağ sanallaştırmasını daha da önemli hale getirecektir. Giard, “Kuruluşlar BT dönüşümünde ağ sanallaştırmasının kritik rolünü kabul ediyor” dedi. Intel tarafından desteklenen, özel bir bulut tabanlı, yazılım tanımlı altyapı modelini konuşlandıran İsrailli bir banka olan Bank Leumi’yi örnek gösterdi. Yeni kurulumda banka, yeni hizmetleri yapılandırmak için gereken süreyi üç haftadan üç saate düşürdü. Ayrıca dağıtım için sekiz saat süren yeni bir güvenlik duvarı politikası yalnızca 15 dakika zaman aldı.

3)Hazır Depolama

Giard, organizasyonların ürettiği veri miktarının arttığını belirtti. IDC’nin “Dünya Çapındaki Yarı Bazlı BT Harcama Kılavuzu” na göre, işletme verileri her yıl yüzde 30 oranında artarken, BT depolama alanı yatırımları sadece yüzde 3 civarında büyüyor. Giard, mevcut verileri depolama ortamında envertelemelerini, optimize edilmiş veri katmanlaması için doğru ortam türlerinden yararlanmaları ve ölçeklenebilir yazılım tanımlı depolamayı dağıtmaları gerektiğini belirtti. Giard, büyük bir market zincirinin yazılım tanımlı bir depolama çözümü sunarak önemli avantajlar sağladığını kaydetti. Şirket, yüzde 92’lik bir performans artışı sağlamış, sermaye harcamalarını yüzde 80 oranında azaltmış ve BT ayak izini yüzde 90 oranında azaltmıştır.

4)Veri Analizi

2017 Gartner CIO anketine göre Analytics, CIO’ların en büyük yatırım önceliğidir. Giard hedefin, ‘fikir verme zamanını’ azaltmak ve rekabetçi farklılığı sağlamak olduğunu söyledi. Ancak bu konuda bazı zorluklar bulunuyor. Veriler dağınık ve çoğu zaman kullanılamaz duruma geliyor. Nitelikli veri uzmanlarının eksikliği ve analitik çözümler BT ortamlarını daha karmaşık hale getirebilir. Ancak işletmeler verilerlerini etkili bir şekilde analiz ettiğinde, sonuçlar güçlü olabilir. Örneğin, Caesars Entertainment, Intel mimarisinde Cloudera Distribution Hadoop ile birlikte bir Hadoop ortamı uyguladığında verimli bir sonuç alındı. İşlem saatini üç saat ila 45 dakika arasında kısaltıp kapasiteyi saatte üç milyon kayıt geçirdi.

5)Çok Katmanlı Güvenlik

Juniper Research’a göre öngörülen siber suçlar iş dünyasında 2019 yılına kadar 2.1 trilyona ulaşacak. Platformu güvence altına alma, veriyi koruma (dinlenme ve hareket halindeyken) ve analitiği izleme gibi “derinlemesine savunma” yapılması gerektiğini belirtti. Giard, kurumlar böyle bir stratejiyi uygulamak için engellerle karşı karşıya kalıyor. Buna şifreleme ile ilgili performans sorunları dahil; yüksek hacimli ve çeşitli veri türlerini analiz edebilen çözüm eksikliği, tehdit algılama, analiz ve iyileştirme için yüksek seviyede insan müdahalesi gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.