Sanal gerçeklik, eğitimde sunduğu “yaşayarak öğrenme” imkanı ile oldukça popüler hale geldi. UPS ve Walmart gibi şirketler çalışanlarını hazırlamak ve çalıştırmak için sanal gerçeklik ile testler yapıyor.

Sanal gerçeklik, çeşitli işletmeler için gittikçe yaygınlaşan bir eğitim aracı haline geliyor. Örneğin; UPS geçtiğimiz günlerde stajyer çalışanları eğitmek için VR ile paket teslimat eğitimi verme planını açıkladı. Eğitim için VR kullanan şirketlerin yöneticileri, teknolojinin kullanıcılara gerçek dünyadaki örnekleri ve durumlarını simüle etmeye yönelik üstün deneyimler sunduğunu söylüyor. Çalışan VR eğitim sayesinde “deneme sürecine” gerek kalmadan işe direkt uyumlu bir şekilde başlayabiliyor.

Sanal Gerçeklik ile Eğitim Uygulamaları

Endüstri 4.0’daki ana odak alanlarından biri de dijital, siber, sanal ve fiziksel dünyaların köprüsünü oluşturma ve siber-fiziksel sistemlere odaklanmaktır. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, tüketici uygulamalarından üreticilere kadar çeşitli sektörlerde ve işlemlerde kullanılıyor. Özellikle oyun sektörüne hızlı bir giriş yapan sanal gerçeklik teknolojisi Endüstri 4.0 ile eğitimin temel aracı oluyor.

360º video çekimi ve 3D ortam oluşturma gibi özellikleriyle sanal gerçeklik eğitimde öğrencilerin anlatılmak istenilen ortamı yaşamasını sağlıyor. Örneğin; inMediaStudio, sürükleyici öğrenme yöntemini uygulayan Immersive Worlds projesini geliştirdi. Deniz biyolojisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler, sanal gerçeklik teknolojisi ile deniz altı ortamını yaşayabiliyor. Öğretmen, öğrencilerin VR gözlüğüyle göreceği senaryoları tablet üzerinden etkinleştirebiliyor. Kitap ve defter gibi araçlara ihtiyaç olmadan “gözlemleyerek” ders işlenebiliyor.

İngiliz mühendislik firması BAE Systems geçtiğimiz günlerde mühendislerin uygulamaya koyacakları gemi gibi projelerin sanal sunumlarını oluşturduğunu açıklamıştı. BAE’nin sanallaştırma takımları, mühendislerin bir sistemin sanal öğelerini incelemesine olanak tanıyor. Böylece fiziksel dünyada değişiklikler yapmaları gereken yerleri analiz edebilir, tasarlayabilir ve planlayabilirler. VR mühendislere son değişiklikleri yapmadan değişiklikleri deneme şansı vererek bir dizi test imkanı sağlıyor.

Sanal Fabrika

Son zamanlarda firmalar, oyunlaştırmaya yatkın çalışanları işe alma konusunda titiz davranıyorlar. VR, Android ve mobil teknolojiler ile ilişkili olan bu yeni nesil oyunlaştırma mühendisliği, Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarını gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oluyor.

Ford, tasarımlarını test etmek ve bir aracın parçalarının arabayı fiziksel bir şekilde tasarlamadan önce nasıl görüneceğini değerlendirmek için VR’yi kullanıyor. Oculus Rfit VR, şirketin bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımıyla doğrudan bağlantılı şekilde sonuçların hızlı ve kolay test görselleştirilmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.