“HART modem” terimi, Siemens PDM gibi bir dizüstü bilgisayar yazılımı ile kullanıldığında, dizüstü bilgisayarınızı elde taşınır bir cihaza çevirerek HART cihazlarının programlanmasına izin veren bir “dönüştürücü”yü tanımlamak için kullanılır. Bunların hem DB9 hem de bir USB bağlantı noktası versiyonu mevcuttur ve döngü tarafı bağlantısı için timsah klipsleri vardır. “Hart Modem”, aynı zamanda, HART olarak bilinen 1100Hz ve 2200Hz frekans kaydırma sinyalini okuyabilen ve transmitter işlemcisi ile elde taşınır bir dizüstü bilgisayar ve/veya  arıza belirleme ve giderme amacıyla HART özellikli bir yazılım çalıştıran kontrol sistemi arasında iki yönlü iletişim kurabilen ve transmitterin içinde  bulunan bir yonga için kullanılan addır.

HART haberleşmesi kurmaya çalışırken karşılaşabileceğiniz olası sorunlar aşağıda listeledik bakalım işinize yarayacak mı ?

HATALI LOOP ( DÖNGÜ ) BAĞLANTISI – Terminallerle temas etmek için gerekli olanın dışındaki çıplak tel miktarını en aza indirgemek her zaman dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Terminallerin gevşetilmesi, özellikle de sıkıştırmalı tip terminallerde, timsah klipsleri ile iyi temas etmesi için tellerin yeterince dışarı çekilmesi önemlidir. Bitirdiğinizde kabloları yeniden yerleştirmeyi unutmayın

LOOP DİRENCİ – Yeterli direnç (250 ila 1100 Ohm) olduğu sürece, HART bağlantısı paralel olarak her yerde yapılabilir. Empedans, yüksek frekans darbelerinin amplitüdünü okunacak seviyeye getirmek için gereklidir. Bunun bir sorun olabileceğinin göstergeleri ise , transmitteri okumaya başlayınca hata vermesi veya iletişimin ortasında kesilmesidir. Bu durum, daha önce herhangi bir direnç ihtiyacı olmayan bir loop’ta ( döngüde ) bir PLC veya DCS kartının değiştirilmesi durumunda da ortaya çıkabilir. Artık daha yeni ve daha yüksek çözünürlükteki analog dijital çeviricilere sahip olan G / Ç kartların giriş empedansı 250 ohm yerine sadece 50 ohm‘dur. Devredeki voltaj düşüşü daha düşüktür. Kabul edilebilir direnç genişliği göz önüne alındığında, bacaklardan birine her zaman bir direnç ekleyebilir ve daha sonra bu dirence bağlanabilir. Birçok kullanıc, kontrol sistemi terminalindeki negatif döngü bacağına her zaman 250ohm’lik bir rezistans eklemeyi tercih etmektedir.

EL CİHAZINDA DÜŞÜK GÜÇ – HART iletişim cihazlarının zayıf pilini gösterecek bir diagnostic özelliği vardır. Buna ragmen diagnostic bilgi seviyesine tam olarak ulaşmadan da İletişim sorunları oluşabilir. Cihazın pilini değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

İZOLASYONU OLMAYAN ESKI HART MODEMLER – Bazı ilk HART seri modemler elektriksel olarak izole edilmemiştir. Bu, AC şarj cihazı bağlı bir dizüstü bilgisayar kullanırken bir soruna neden olabilir. Mümkünse, dizüstü bilgisayarı AC şarj cihazının bağlantısı kesikken pil gücü ile çalıştırmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, başka bir bilgisayar kullanmayı deneyin. Bağlantı noktası pinlerindeki voltaj kabul edilebilir aralığın dışında olduğunda, modeme yeterli güç sağlayamayan bazı dizüstü bilgisayarları da çalışmayabilir.

İZOLASYONU OLMAYAN TRANSMİTTER’LAR – Bazı düşük maliyetli sıcaklık transmitterleri elektriksel olarak izole edilmemiştir. Birincil eleman olarak topraklı bir jonksiyon termokupl kullanıldığında, sahada daha yüksek bir toprak potansiyeli transmittera dolayısı ile loop’a iletilebilir ve böylece HART iletişimi engellenebilir. Aynı, çatlamış izolasyonlu bir kapasitans probu için de söylenebilir. Birincil öğeyi kaldırın ve transmitterin döngü tarafını enerjili tutarak haberleşmeyi tekrar deneyin.

SINIRDA BİR GÜÇ DEĞERİ İLE ÇALIŞAN TRANSMITTER’LAR – Bir döngüye eklenen her bileşen voltaj düşüşüne sebep olur. Ölçülen değişkenin değerinin üst sınırlarda olmasına bağlı olarak bu düşüş daha önemli hale gelir. Transmitter 12-45VDC aralığını destekliyor ve 24VDC kaynaktan besleniyorsa, transmitter kendisi için gerekli gücü kullandıktan sonra sadece 12 volt kalır. Bir döngünün fazla yüklenmesi, ihtiyaç duyulduğunda yalnızca 20mA lik sinyal için yeterli gerilime sahip olmama riskini değil; aynı zamanda transmitter işlemcisi ve dahili modemi de besleyemeyerek HART iletişiminde zorluklara neden olur. Birincil alanın bağlantısını kesin veya verici çıkışını 16mA’nın altına düşürmek için manyetik bir akış ölçer durumunda akış hızı gibi ölçülen değişimi azaltarak girişi en aza indirgemeye çalışın.

Devam Edecek…

Kaynak: Gilsoneng

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hart için Neden 250 Ohm Direnç gereklidir?

Hart Nedir Nasıl Çalışır?

Hangi HART Revizyonu ?

Hart Transmitter Smart Transmitter

Fieldbus Teknolojisi Nedir ? Yararları Nelerdir?

Fieldbus Teknolojileri Karşılaştırma

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.