Karanlık fabrikalar (light-out), belirli bir işlemi yerine getirmek için uygulanan üretim metodolojisidir. 1980’li yıllarda ortaya çıkan karanlık fabrika metodolojisi, Endüstri 4.0 ile uygulamaya geçiyor.

Karanlık fabrikalar fiziksel anlamda insan çalışanların olmadığı, üretimin tamamen otomatik robotlar tarafından yapıldığı ve bu yüzden fabrika içinde ışığa, pencereye ihtiyaç duymayan fabrikalar olarak tanımlanmaktadır. İlk olarak 1980’li yıllarda bir hayal olarak ortaya atılan karanlık fabrika metodolojisi, Endüstri 4.0’ın robotik, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi çözümleriyle uygulamaya geçiyor.

Karanlık Fabrikalara Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Verimlilik Artışı: Hata yapma oranı fazla olan insan faktörünü üretimden çekip, yerine bir robotu koyduğunuzda size yüksek verimlilik sunuyor. Robotların yorulmaması, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmesiyle de daha çok ve daha verimli üretim olanaklı hale geliyor.

Maliyette Azalma: Fiziksel anlamda insan çalışanların olmadığı fabrikalarda her ay işçi maaşı ödenme durumu olmaması, daha az hammadde kullanımı, ürün üretimde artık ürün miktarının azalması, birim ürün üretiminde kullanılan enerjinin azalması otomatik olarak üreticiler için önemli bir maliyet azalışı sağlıyor.

Rekabet Artışı: Her üreticinin ortak amacı daha çok, daha hızlı ve daha ucuza üretmektedir. Aynı sektörde üretim yapan fabrikalar düşünüldüğünde, karanlık fabrikaya geçen/geçmeye çalışan fabrikalardaki rekabet artışı, hem tüketiciye hem de üreticiye olumlu yansımaları oluyor.

Çalışma Ortamına Uyum: Bazı durumlarda yüksek veya düşük sıcaklıkta üretim yapmak zorunda kalınabiliyor. Bu sıcaklık devamlı çalışmada insan çalışan performansını etkilediği için robot çalışanların kullanılması standart verimlilikte işlemlerin devam etmesini sağlıyor.

Karanlık Fabrika Uygulamaları

Muhtemelen en iyi bilinen yangın söndürme fabrikalarından biri Japonya’daki FANUC’dur. FANUC’ta (faktör otomatik sayısal kontrol), robotlar insanların varlığı olmadan başka robotlar üretiyor. Böylelikle sadece ışıkları kapatmakla kalmayıp, tüm iç ısıtma-soğutma sistemleri de devre dışı bırakılabiliyor.

Şu anda robotların 7 gün 24 saat üretim yaptığı 22 adet FANUC fabrikası bulunuyor. Ayda 22.000 – 23.000 CNC makinası üretiliyor. FANUC’un başlattığı bu atılımı genel olarak tüm üreticilere yayabilmek için otomasyon sistemlerinde iyileştirmeler yapılması gerekiyor.

Günümüzde karanlık fabrikaya geçişte önemli adımlar atılıyor. Adidas, Speed Factroy tesisiyle Çin’de sürdürdüğü üretimlerini tekrar Avrupa’ya taşımak için yeni bir girişim başlattı. Ayakkabıların robotlar tarafından üretildiği ve sadece 160 kişinin çalıştığı tesiste 2017 yılında 50 bin çift ayakkabı üretilecek. Speed Factory tesisi ile Çin’deki üretimden daha hızlı, daha verimli ve daha ucuz üretim yapılabiliyor.

Ayrıca Alamanya’nın Amberg şehrinde endüstriyel otomasyon sistemlerine yönelik üretim yapan Siemens Amberg Fabrikası, iş süreçlerinin %75’lik kısmının makine ve bilgisayar sistemleri ile yapılması nedeniyle Endüstri 4.0’da öncü çalışmalar arasında gösteriliyor. İnsanlar sadece üretimin başlangıcında ve üretim bandında oluşan aksaklıklarda görev alıyor.

2016 yılında Çinli bir cep telefonu modülleri üreticisi de üretim sistemine robot kolları entegre ederek Endüstri 4.0’a yönelik çalışma yaptı. 650 kişinin çalıştığı fabrikada çalışan sayısı 60’a ve kusurlu parça oranının %25’lerden %5’lere düşürüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.