Ama yine de teknoloji ve gelecek hakkında konuşurken kullanılan jargonu da anlamak lazım.

Araştırmalar, çoğu insanın bu terimlerin gerçekte ne anlama geldiğine dair kendinden emin hissetmediklerini ileri sürmektedir.

Katılımcıların dörtte birinden azı, ‘Nesnelerin İnternet’ini açıklayabileceğini söylüyor; yalnızca % 7,5’u ise  ,’ Büyük Veri ‘ nin ne anlama geldiğini anlıyor. Bunu düzeltmek için, bir rehber hazırlamışlar biz de tercüme ettik …

Nesnelerin İnterneti ( Internet of things)

Birçok farklı öğenin ve nesnenin internet üzerinden birbirine nasıl bağlanılacağını açıklar. Örneğin, arabanız evinizi dönmek için evinizle iletişim kurmak, ısıtıcıyı açmak veya bir fincan çayın hazır olmasını sağlamak için interneti kullanabilir!

Büyük Veri ( Big Data)

Aslında açıklaması isminde saklı – büyük miktarda very demek. İnternet sayesinde, bu veriyi toplamak ve analiz etmek, altta yatan kalıpları ve eğilimleri ortaya çıkarmak ve bunlara dayalı olarak gelecek için öngörülerde bulunmak mümkün olmaktadır. Haiti depreminden sonra Twitter’daki verileri kullanarak Kolera’nın yayılmasını izlemek, potansiyel suçla ilgili sıcak noktalar hakkında tahmin yapmak gibi şaşırtıcı şeyler için kullanılabilir.

Akıllı Şehir ( Smart City )

Altyapısı, binaları ve insanları dijital olarak birbirleriyle iletişim kurmaya çalışan bir şehir. Bu sayede hayatımızı kolaylaştırır. Örneğin  trafik sıkışıklığına engell olmak için zaman ayarlarını düzenleyen trafik lambalarının ve/veya platformda daha fazla insan toplandığında daha sık çalışan trenlerin buunduğu bir şehir düşünün.

Yapay Zeka ( Artificial İntelligence)

Bilgisayar sistemlerinin insan zekâsını çoğaltmaya çalıştığı makine öğrenimi diye tanımlanabilir. AI için üç seviye vardır: Dar istihbarat – Satranç veya Go gibi oyunlarını öğrenerek bir insanı yenebilecek seviyeye ulaşabilirler. İnsana eşdeğer istihbarat – makineler, insan arkadaşı robot gibi insanlarla aynı seviyede etkileşime girebilir. İnsanüstü istihbarat makineleri ise kendi zihinsel yeteneklerimizi aşıyor.

Dijital Fabrika ( Digital Factory)

İmalat sürecini yönetmek için teknoloji ve internet kullanımı. Hammadde, nakliye araçları, fabrika makineleri, çalışanlar ve tedarikçiler gibi tüm fabrika varlıkları dijital verilere dönüştürülür ve bu sayede ihtiyaç duyulan işlemleri, verimliliği nerede ve ne zaman artıracağını ve maliyetleri düşüreceğini işleyerek hesaplayabilir.

Öngörücü Bakım ( Predictive Maintenance)

Makine parçalarının durumunu gerçek zamanlı olarak izlemek için internet üzerinden bağlanan sensörlerin kullanılmasıdır. Parça (örneğin bir trendeki frenler) belirli bir noktaya geldiğinde, tamamen arızalanmadan önce değiştirilebilirler. Böylece büyük sorunların oluşması engellenebilir.

Kaynak : Hitachi Eu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.