Endüstri 4.0 üretim ve hizmetlerde dijital dönüşümü sağlarken, günümüzde yapılan birçok işin yapılış şeklinde değişime neden oluyor.

Dolayısıyla geleceğin meslekleri listesine yeni meslek kolları ekleniyor. Kol emeği, yerini zihin emeğine bırakarak gerek çalışma ortamlarında gerekse mesai saatlerinde esneklik sağlanıyor.

Bundan beş yıl sonra bugünün iş gücünde önemli görülen becerilerin %35’i değişmiş olacak. 2020 yılına gelindiğinde Dördüncü Endüstriyel Devrim olan Endüstri 4.0 robotik, özerk ulaşım, yapay zeka, makine öğrenimi, gelişmiş malzemeler, biyoteknoloji ve genomik ile daha da etkili hale gelecek. Bu gelişmeler gerek yaşam biçimimizi gerekse çalışma şeklimizi değiştirecek.  Dolayısıyla bu devrimi bizzat yaşayan bizler, değişimi yakalamak ve geleceğin mesleklerine ayak uydurmak zorundayız.

Hangi Yeteneklere İhtiyaç Duyulacak?

Robotlar yapılan işlerin daha hızlı tamamlanmasını sağlayacak olsa da ilk etapta robotların sorunlara yaratıcı çözüm getiremeyecek olması insana duyulan ihtiyacın artmasına neden olacak. Böylelikle yaratıcılık, çalışanların ihtiyaç duyacağı ilk üç beceriden biri haline gelecektir. Yeni ürünler, yeni teknolojiler ve yeni çalışma yöntemleri karşısında çalışanların yaratıcı düşünmeye, yaratıcı çözümler üretmeye ihtiyaç duyacak.

Ayrıca Dünya Ekonomik Forumu’nun “Yazılım ve Toplumun Geleceği” ile ilgili Global Agenda Konseyi tarafından yapılan bir anketine göre 2026 yılına kadar yapay zeka makineleri, şirketlerin yönetim kurulunun bir parçası olacak.

Aşağıdaki tabloda 2015’te etkili olan ve 2020’de etkili olacak olan en önemli 10 yetenek listelenmektedir.

Endüstri 4.0’ı oluşturan nesnelerin internet, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve 3D baskı gibi teknolojiler yukarıdaki listede bulunan yetenekler ile bütünleşince yeni meslek dalları karşımıza çıkıyor.

Geleceğin Meslekleri

1)Endüstriyel Bilgisayar Mühendisliği/Programcılığı: Endüstride mekanik olarak yapılan işlerin otomatikleşmesi ve bilgisayar üzerinden kontrol ediliyor olması endüstriyel alanda bilgisayar mühendisi ihtiyacını beraberinde getiriyor. Genel amaçlı programların yanı sıra simülasyon ve analiz programları gün geçtikçe değer kazanıyor.

2)Endüstriyel Veri Bilimciliği: Bağlantılı makinelerin ve IO Link sensörlerin çok fazla veri üretecek olması, toplanan verinin çözümlenerek anlamlı hale getirilmesini gerektiriyor. Veri madenciliğinin giderek önem kazanmasıyla endüstriyel veri bilimciliği geleceğin aranan meslekleri haline gelecek.

3)Bulut Hesaplama Uzmanlığı: 2020 yılına kadar 26 milyar cihazın internete bağlı olacak olması, makinelerin, sensörlerin ve hatta ürünlerin bile veri üretecek olması bulutta depolanan verinin hesap uzmanlığını zorunlu kılacak.

4)IT/IoT Çözüm Mimarlığı: Bilgisayar tarafından gerçekleştirilen birçok işin sorumluluğunu, teknoloji çağının dijital mimarisini tasarlayacak olan IT/IoT çözüm mimarları, Endüstri 4.0’ın aranan çalışanları olacak.

5)Veri Güvenliği Uzmanlığı: Veriler üzerine kurulan üretim tesislerinin ve hizmet veren kuruluşlarının siber güvenliğinin sağlanabilmesi oldukça önemli. 2014 yılında şirketlerin % 40’tan fazlasının veri sızıntısı sorunu yaşadığı da hesaba katıldığında veri güvenliği uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yerini alıyor.

6)Robot Koordinatörlüğü: Robotik biliminde her ne kadar önemli yol alınsa da henüz kendi kendine karar verebilen, tam otonom robotlardan bahsetmek oldukça güç. 2018 yılında 2,3 milyon ünite robotun kullanılacağı da hesaba katıldığında, bu robotları yönlendirecek, karar verici konumda olan robot koordinatörlerine ihtiyaç duyulacak.

7)Şebeke Geliştirme Mühendisliği: Değişim konusunda kısmen yavaş kalan şebekeler, dördüncü sanayi devrimi ile akıllı hale geliyor. Akıllı şehir tasarımında gerek kullanıcı konforu, gerekse enerji verimliliği için şebeke geliştirme mühendisliği geleceğin meslekleri arasında bulunuyor.

8)3D Yazıcı Mühendisliği: Üreticiler daha ucuz, daha dayanıklı ve daha hızlı üretimi olanaklı kıldığı için 3D baskıya yönelmiş durumda. Esnek ve hızlı üretimin anahtarı olan katmanlı üretim için 3D yazıcı mühendisliği, Endüstri 4.0’daki en gözde meslekler arasında yerini alacak.

9)Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcılığı: Özellikle artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamalarında kullanıcıyı doğru ve hızlı bir şekilde yönlendirebilmek için gelişmiş arayüzlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle endüstriyel kullanıcı arayüz tasarımcılığı geleceğin meslekleri listesinde yer alıyor.

10)Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı: Kullanıcının genellikle sağlık ve spor verilerini izleyebilmek amacıyla kullandığı giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu teknolojik ürünlerin gerek kıyafetlerle uyumlu olabilmesi, gerekse daha az enerji tüketimi, daha verimli çalışma için yaratıcı tasarımcılara ihtiyaç duyuluyor.

İleri okuma için buraya tıklayarak “Endüstri 4.0 Nedir?” başlıklı yazımıza ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.