PwC’nin yeni araştırması, işletmelerin önümüzdeki yıllarda düşünmesi gereken sekiz teknolojinin “megatrend’lerini” tanımladı.

1. Yapay Zeka ( Atificial Intelligence – AI)

Genellikle insan girişini gerektiren görevleri yerine getirebilen yazılım algoritmaları olarak tanımlanan yapay zeka (AI) konuşma tanıma, karar verme ve dil çeviri görevlerini yerine getirebilir.

AI, tahmin ve veri analizi için Wall Street’te kullanılıyor ve dünyanın ilk AI avukatı yakınlarda bir iflas pratiğiyle işe alındı.

2. Artırılmış Gerçeklik ( Augmented Reality – AR)

Artırılmış gerçeklik, bir grafik veya ses katmanı yoluyla bir görev veya ürün için kullanıcı deneyimini geliştirmek için bilgi veya görsellerin fiziksel dünyaya eklenmesidir.

En popüler örnek, oyuncuların akıllı kameralarıyla gerçek bir hayat ortamında hareketli yaratıkları görmelerini sağlayan Pokémon Go oyun uygulaması sayılabilir. Teknolojinin pazarlama kampanyaları ve perakende için gelecekte etkileri olacağı ise açık.

3. Blok Zinciri (Blockchain)

Esas olarak sabit para ödemeleri için bir elektronik defter tutucu olan blockchain, işlemleri güvenilir ve anonim şekilde kaydetmek ve doğrulamak için yazılım algoritmaları kullanmaktadır.

Bankalar teknoloji ve girişim üretim stüdyosu Consensus Systems’in potansiyeline ilgi duydu. Consensus Systems, üçüncü bir değişken olarak blok zinciri kullanarak üçlü giriş defteri uygulaması üzerinde çalışıyor.

4. Drone 

Dronlar hava veya su bazlı cihazlardır ve araçta insan pilotu olmaksızın uçarlar veya taşınırlar. Son zamanlarda gösterge değeri 127 milyar dolara yükseldi ve bu durumun daha da yükselmesi bekleniyor.

EasyJet, BBC, Amazon ve hatta YO gibi şirketler! Suşi, lojistik, hizmetler ve veri edinimi için drone teknolojisini kullanıyor.

5. Nesnelerin İnterneti (IoT) ( Internet of Things )

Sensörler, yazılımlar, ağ bağlantısı ve hesaplama kabiliyeti ile gömülü nesnelerin bir ağı, nesnelerin interneti, çevrimiçi veri değişimi ve alışverişini ifade eder.

Örneğin, General Electric (GE) Digital’in Endüstriyel Nesnelerin Interneti, IoT’teki şirketler için iş akışı araçları geliştirmek için dijital olarak makine tarafından toplanan performans verilerini kullanıyor. GE, bu yılın başlarında EY ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

6. Robotlar

‘Robot’ terimi, insan faaliyetlerini otomatikleştiren, arttıran ya da yardımcı olan bilgisayar programları biçimindeki elektro-mekanik makinelere ya da sanal aracılara atıfta bulunabilir.

Örneğin, Dronelar, robotlardır ancak ticari büyüme potansiyelleri nedeniyle ayrı ayrı listelenmektedir. Diğer örnekler arasında Mitsubishi UFJ Financial Group tarafından yönlendirilen müşteri hizmetleri robotu Nao yer alıyor.

7. Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR )

Sanal gerçeklik, tanımlanmış ve kapsanan bir alan içindeki 3D görüntülerin veya ortamların bilgisayar tarafından üretilen simülasyonlarına atıfta bulunmaktadır.

Eğlence uygulamaları için büyük potansiyelin yanı sıra, VR halen ürün geliştirme ve bir çok şirkette sunum aracı olarak kullanılmaktadır.

8. 3B Baskı ( 3D printing )

Yaygın olarak bulunan 3D baskı, ardışık dijital modellere dayalı katmanları katmanlayarak veya “basarak” 3D nesneler yaratmak için ilave üretim tekniklerini kullanır.

Teknoloji, Nike, Ford ve Boeing tarafından benimsenen imalat sanayiinde neredeyse sıradan bir hale geldi.

Kaynak : ICAS

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.