Malcom Gladwell’in Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabındaki temel fikir 10.000 saat kuralıdır.

Anders Ericsson tarafından yapılan bir çalışmaya göre, kural, USTALIK; bir görevin/işin 10.000 saat boyunca yerine getirilmesinden sonra gelir.

Kitap aslında bazı insanların neden diğerlerine göre daha başarılı olduğu anlatılıyor. Özet olarak da başarı için 10.000 saat çalışmanın zorunlu olduğunu söylüyor.

Doğuştan yetenek diye bir şey var ama rolü az. Çok hazırlık yapmak yani çalışmak daha önemli.

Zirvedeki insanlar sadece daha fazla çalışmakla, hatta herkesten çok daha fazla çalışmakla kalmıyor, çok çok daha fazla çalışıyor.

Herhangi bir dalda dünya çapında ustalık düzeyine ulaşmak için 10 bin saat pratik yapmak şart.

Örneğin Mozart müzik yazmaya on yaşında başlamış. İlk yapıtları iyi değil. Başyapıt kabul edilen No.9, K.271 konçertosu için ise 10 yıl çalışmıştır. 10 yıl 10 bin saat demektir.

Pratik yapmak, iyi bir noktaya geldikten sonra yapılan bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için gerekli olan saati harcamak demektir.

Beatles, John Lennon, Paul McCarney, George Harrison ve Ringo Starr, 1964 yılında ABD’ye geldiklerinde büyük dönüşüm yaratırken bu Hamburg’da birlikte çalışma saatlerinin sonucu idi. Hamburg’a ilk gittiklerinde gecede en az beş saat olmak üzere 106 gece çaldılar. İkinci yolculuklarında 92 kez, üçüncüde 48 kez çaldılar. Toplam Hamburg sınavında 1.200 performans sergilediler. Her defasında daha iyi çalıyorlardı.

Bill Gates 1971’de 7 aylık bir dönem içinde ISI ana bilgisayarda 1.575 saat çalıştı; bu haftada yedi gün, günde sekiz saat çalışmak demekti.

Beynin bilmesi gerekenlerle kaynaşması ve uzmanlık için 10.000 saat çalışmak şart.

Peki bu büyüklüğü elde etmek ne kadar sürer?

10.000 saat yaklaşık 417 gün. Günde 3 saat ayırırsanız yaklaşık 3333 gün veya 9 yılın biraz üzerinde bir süre gerekir diyebiliriz belki.

Bu sürenin doğruluğu konusunda bazı soru işaretleri ve farklı görüşler olmakla birlikte yine de üşenmemişler USTALIK için gerekli olan süreyi hesaplayan bir hesap makinesi yapmışlar (Not: Basit bölme ve çarpma işlemlerinden oluşuyor tabii ki)

Temel olarak USTALIK mertebesine ulaşmak için günde kaç saat çalışabileceğinizi söylüyorsunuz o da bunun kaç yıla karşılık geldiğini söylüyor.

http://www.10000hourscalculator.com/

Kaynak: Outliers (Malcom GladWell)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.