Kurulu sistem ve ekipmanlarınızdan en iyi sonuçları almak ve yaşam sürelerini uzatmak için bakım çalışmalarını düzenli olarak yapmalısınız. EN 13306 ya göre bilmeniz gereken özet terminoloji ise aşağıda:

Duruş Süresi : Ekipmanın çalışmadığı zaman aralığı

Denetim ( Muayene ) : Bir cihazın ilgili karakteristik özelliklerini ölçerek, gözlemleyerek, test ederek veya ölçümleyerek uygunluğunun kontrol edilmesi. Not: Genel olarak, denetim, diğer bakım faaliyetleri sırasında, sonrasında veya öncesinde yapılabilir.

Yaşam Döngü Periyodu :  Konseptin başlamasıyla başlayan ve ürünün yedek parçasının dahi üretilmemesi ile sona eren süre.

Koruyucu Bakım : Belirli aralıklarla veya öngörülen kriterlere göre gerçekleştirilen bakım, bir öğenin arızalanma olasılığını veya bir fonksiyonun bozulmasını azaltmak için yapılır.

Düzenli Bakım : Genellikle özel yeterlilik, yetki veya araç gerektirmeyen düzenli veya tekrarlanan temel bakım faaliyetleri. Not: Düzenli bakım, örneğin temizleme, bağlantıların sıkılaştırılması, sıvı seviyesinin kontrolü, yağlama vb. içerebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.