Kurulu sistem ve ekipmanlarınızdan en iyi sonuçları almak ve yaşam sürelerini uzatmak için bakım çalışmalarını düzenli olarak yapmalısınız. EN 13306 ya göre bilmeniz gereken özet terminoloji ise aşağıda:

Duruş Süresi : Ekipmanın çalışmadığı zaman aralığı

Denetim ( Muayene ) : Bir cihazın ilgili karakteristik özelliklerini ölçerek, gözlemleyerek, test ederek veya ölçümleyerek uygunluğunun kontrol edilmesi. Not: Genel olarak, denetim, diğer bakım faaliyetleri sırasında, sonrasında veya öncesinde yapılabilir.

Yaşam Döngü Periyodu :  Konseptin başlamasıyla başlayan ve ürünün yedek parçasının dahi üretilmemesi ile sona eren süre.

Koruyucu Bakım : Belirli aralıklarla veya öngörülen kriterlere göre gerçekleştirilen bakım, bir öğenin arızalanma olasılığını veya bir fonksiyonun bozulmasını azaltmak için yapılır.

Düzenli Bakım : Genellikle özel yeterlilik, yetki veya araç gerektirmeyen düzenli veya tekrarlanan temel bakım faaliyetleri. Not: Düzenli bakım, örneğin temizleme, bağlantıların sıkılaştırılması, sıvı seviyesinin kontrolü, yağlama vb. içerebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz