Fark basınç akış transmitterlerinin tasarımında aşağıdaki ilkeler kullanılır:

Kapasitans. Bağlantı noktalarında bulunan diferansiyel basınç, ıslak diyaframın (ortam ve basınç ile kontakta olan )  iki sabit levha arasında bulunan bir iç diyaframı hareket ettirmesine neden olur. İç diyaframın hareketi, uygulanan diferansiyel basınca orantılı olan bir sinyale dönüştürülebilen bir kapasitans değişimine neden olur.

Diferansiyel Transformatör. Bağlantı noktalarında bulunan diferansiyel basınç, ıslak diyaframın (veya körüklerin) bir transformatördeki manyetik çekirdeği hareket ettirmesine neden olur. Çekirdeğin hareketi, uygulanan diferansiyel basınca orantılı olan bir sinyal haline dönüştürülebilen bir elektrik dengesizliğine neden olur.

Güç dengesi. Bağlantı noktalarındaki diferansiyel basınç, ıslak körüğe, bir elektromıknatıs (veya bir servomotor) tarafından üretilen bir kuvvete karşı koyan bir kuvvet yaratır. Oluşturulan karşı kuvvetin bir ölçümü, uygulanan diferansiyel basınca orantılı olan bir sinyale dönüştürülebilir.

Piezoelektrik. Bağlantı noktalarındaki diferansiyel basınç, ıslak diyaframın bir kristal üzerinde kuvvet uygulamasına neden olur. Bu kuvvet, uygulanan diferansiyel basınca orantılı olan bir sinyal haline dönüştürülebilen bir elektrik sinyali üretir.

Potansiyometre. Bağlantı noktalarındaki fark basıncı, ıslak diyaframın (veya körüklerin) değişken bir direncin (potansiyometre) ayar kolunu hareket ettirmesine neden olur. Ayar kolunun hareketi, uygulanan diferansiyel basınca orantılı olan bir sinyale dönüştürülebilen bir direnç değişimine neden olur.

Silikon Rezonansı. Bir silikon rezonans sensörü, bir silikon kristal üzerinde imal edilen mikro-işlenmiş yarı iletken bir yapıdadır. Yapı, yüksek frekanslarda titreşebildiği ve rezonans edebileceği şekilde şekillendirilmiştir. Diferansiyel bir basınç uygulandığında, yapının bir kısmı kompresyon altındadır, ancak yapının bir parçası gerilimdedir. Sıkıştırma ve gerilme kuvvetleri, uygulanan diferansiyel basınca orantılı bir şekilde yapının rezonant frekansını değiştirir.

Gerginlik ölçümü. Bağlantı noktalarındaki diferansiyel basınç, ıslak diyaframın bir gerinim ölçerine bir kuvvet uygulamasına neden olur. Bu kuvvet gerinim ölçerini uzatır ve gerinim ölçerin direncini değiştirir. Direnç değişikliği, uygulanan diferansiyel basınca orantılı olan bir sinyal haline dönüştürülebilen bir elektrik sinyalinin üretilmesine neden olur.

Kaynak: ValveMagazine

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.