Elbetteki kabloların üzerinden geçen bir kamyonun açık penceresinden duyduğunuz yüksek sesli müziğin gürültüsü değildir.

Endüstriyel bir ortamdaki sinyal gürültüsü, proses kontrol sistemlerinde hasara neden olabilir. Bu elektriksel gürültü kendisini analog veya dijital sinyaller üzerine enjekte edebilir ve kontrol cihazlarını aptal yerine koyarak işlem değişkeninin gerçekte olduğundan farklı olduğunu düşünebilir. Proses kontrol ekipmanı arasındaki bu yanlış komünikasyon, her türlü haberleşme gibi, öngörülemeyen, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Herhangi bir elektrik mühendisinin size çok net söyleyebileceği gibi, hiçbir sistem uygun iletişim olmadan düzgün çalışmaya devam edemez.

Hiçbir sanayi tesisi % 100 elektriksel gürültüden arındırılamaz. Çoğu tesiste bulunan düşük gürültü seviyeleri, genellikle bir soruna neden olmaz.  Bu, sinyal-gürültü oranı yönetilemeyen seviyelere geldiğinde ise büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Özellikle gürültülü ortamlarda, gürültü filtre ayarları dahil olmak üzere sinyal gürültüsüyle mücadeleye yardımcı olmak için donanım ve yazılım çözümleri mevcuttur.

Gürültüyü filtrelemek veya sinyalleri izole etmek için  en başta uygun planlama ve kurulum uygulamaları yapılsa sonrasında pahalı yeni ekipman satın almaya gerek kalmaz. Sinyal gürültüsünün ne olduğunu, sebebinin ne olduğunu ve sinyal şebekelerine müdahale etmesini önlemenin nasıl sağlanacağını bilmek, iletişimin akıcı olmasını sağlamak için gereken araçların doğru silahları sağlamalıdır.

SİNYAL GÜRÜLTÜSÜNÜN TANIMLANMASI

Sinyal gürültüsü, en temel anlamıyla, bir iletişim sinyalini etkileyen, bozan istenmeyen parazittir. Sinyal gürültüsü hem analog hem de dijital sinyallere engel olabilir. Bununla birlikte, bir dijital sinyali etkilemek için gerekli gürültünün miktarı çok daha yüksektir. Bunun nedeni, dijital sinyaller  iletişim için “bit” ler ile farklı elektriksel darbeler dizisi kullanarak iletişim kurmaktır. Şekil 1’de görülebileceği gibi, bu elektriksel darbeler birbirleriyle karıştırılabilmesi için çok fazla gürültüye ihtiyaç duyacaktır.

Tersine, analog sinyaller, 4-20 mA veya 0-10 V gibi belirlenmiş aralıklarla olası değerlerin sonsuz bir aralığını temsil eder. Bu durumda, istenmeyen voltaj veya akım dalgalanmaları ileti iletilirken dalgalanmaya neden olur. Analog sinyaller boyunca minivolts veya microamps düzeyinde küçük değişiklikler, tipik olarak belirgin (hatta algılanabilir) bir tutarsızlık ile sonuçlanmaz. Bununla birlikte, yüksek düzeydeki elektriksel gürültü büyük değişiklikler üretebilir ve bu nedenle, süreç kontrol cihazları arasında iletişim kurmayı tamamen imkansız hale getiren önemli tutarsızlıklara yol açabilir.

Şekil 2’de görüldüğü gibi, elektrik iletişimi üzerine enjekte edilen sinyal gürültüsü, beklenen sinyal değerini artıracak veya azaltacaktır. Hayati süreçlerin o sinyalin ölçülmesine dayanılarak otomatik olarak kontrol edildiği endüstriyel bir tesiste, herhangi bir değişiklik, öngörülemez ve potansiyel olarak zararlı sonuçlar doğurabilir.

SİNYAL GÜRÜLTÜLERİNİN YAYGIN NEDENLERİ

Gürültü enjeksiyonu, sistemin herhangi bir yerinde ve şebekenin maruz kaldığı herhangi bir fiziksel konumda meydana gelebilir. Bu, ağdaki herhangi bir yerde çeşitli faktörlerin bir sonucu olabilir. Sinyal gürültüsünü gidermek zor bir iş gibi görünebilir. Bununla birlikte, diğerlerinden daha yaygın olan bazı nedenler vardır. Bu yaygın nedenler, proses kontrol ağlarına müdahale eden sinyal gürültüsünün büyük kısmını oluşturur.

YETERSİZ veya YANLIŞ TOPRAKLAMA

Toprak çevrimleri, çok zeminli bir sistemdeki iki topraklama konumu arasındaki gerilim farkıyla sinyal döngüsüne ilave akım enjekte eder. Bu ve diğer topraklama sorunları, aksi takdirde işlevsel bir ağ üzerinde sinyal gürültüsü akışı sağlayabilir.

ZAYIF KABLO BAĞLANTILARI UYGULAMALARI 

Ekranlanmış bükümlü çift ve kanal kullanmayan kablolar gibi kötü kablolu ağlar, ortamdaki elektriksel gürültüye daha duyarlıdır.

ZAYIF TASARLANMIŞ ÜRÜN DEVRESİ

Dahili ve harici gürültü kaynaklarına karşı yeterli korumayı sağlamayan aygıtlar içerisinde kötü tasarlanmış elektronik devre de sinyal sorunları doğuracaktır.

DİĞER ELEKTRİK EKİPMANLARINA YAKIN OLMASI

Jeneratörler, motorlar veya elektrik hatları gibi güçlü manyetik alanlar üreten elektrikli cihazların yakınına yerleştirilen cihazlar veya teller, iletişim sinyallerinde dalgalanmalara neden olabilir.

UZUN MESAFELİ KABLOLAMA, RADYO FREKANSINDAN DAHA FAZLA ETKİLENİR

Telin uzun segmentleri (özellikle korumasız tel) aslında antenler gibi davranır; Radyo dalgalarını alıp onları elektrik sinyallerine dönüştürürler ve bu da sistemde ek gürültüye neden olur.

Devam Edecek…..

Kaynak: Precision Digital

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

EMI Gürültüsünü Minimum Seviyeye Düşürmek veya Ortadan Kaldırmak için 8 İpucu

Elektriksel Gürültüyü Durdurmak için 4 İpucu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.