Bazen test masasının üzerinde bulunan bir HART cihazından HART sinyali okumak zor olabilir. Oysaki aynı cihazı sahaya bağladığınızda bu sorun ile karşılaşmazsınız.

Peki bunun sebebi nedir? Bunun muhtemel sebebi test masasındaki loop direncinin  HART sinyalin HART modem veya HART el terminali tarafından okunabilmesi  için yeterli olmamasıdır.

Test masasında transmittere enerji verirsiniz ve cihaz çalışmaya başlar. Ancak, loop’ta transmitterin  sahada kablolu olduğu zamanki gibi analog bir değer yoktur. Eksik olan, HART sinyalinin gelişmesi için gereken loop direncini sağlayan analog girişteki dirençtir.

4-20mA döngüler, sinyali elektrik akımı olarak gönderir (miliamps), ancak analog girişi olan alıcı cihaz, sinyalin analog veya HART olmasına bakılmaksızın sinyali voltaj olarak “okur”. Akım bir direnç içinden geçtiğinde bir gerilim düşümü oluşur ( Ohm Kanunu ).

HART sinyali, loop’un 4-20mA DC sinyaline eklenen 1200 baud sinyalidir. 1200 baud, 4-20mA DC akım sinyaline kıyasla nispeten yüksek frekanslı bir sinyaldir.

Bir HART iletişim cihazı veya HART modem gibi bir HART master cihazı tarafından  HART sinyalinin ‘görülmesi’ veya ‘okunması’ için minimum bir loop empedansı gereklidir. Alıcı cihazdaki (DCS, PLC, RTU, PAC, kontrolör, kayıt cihazı veya gösterge gibi) analog girişlerdeki her girişe hassas şönt direnci monte edilmiştir. Genellikle 250 ohm’dir, ancak her zaman değil.

HART iletişimi için gereken voltaj (IR) düşümü, loop alıcısının analog girişindeki direnç tarafından üretilir. Loop kablo direnci ise toplam dirence çok az katkıda bulunur. Bir transmitter sadece bir DC güç kaynağıyla çalıştırıldığında, HART ana ünitesinin (el telsizi iletişim cihazı veya bir HART modem)  sinyali ‘görmesi’ için gerekli olan voltaj 1200 baud HART sinyalinde yeterli miktarda bulunmamaktadır. Bir DC güç kaynağının iç direnci, bir HART voltaj düşüşü oluşturmak için yetersizdir ve filtre kapasitörleri nispeten yüksek frekanslı 1200 baud HART sinyalini söndürmek için bir Low pass filtre görevi görür.

Analog giriş direncinin loop’un bir parçası olduğu bir alıcı cihaz yokluğunda ( yani transmitter DCS, PLC ve indikatöre bağlanmadığında) , HART master cihazının FSK HART sinyalini görmesi için yeterli döngü direnci oluşmaz ve HART haberleşmesi başarısız olur.

İyi haber şu ki, bir direnç loop’a eklenerek HART sinyali voltaj düşüşü oluşturulur ve HART master cihazı HART sinyalini görebilir hale getirilir.

HART Foundatin’ın web sitesinde, ihtiyaç duyulan minimum döngü ( loop ) direncinin 230 ohm olduğu belirtilmektedir. 250 ohm direnç yaygın olarak kullanılır, çünkü 250 ohm dirençler çalışır ve bulunması kolaydır. Direncin hassas bir direnç olması gerekmez.

HART iletişimini masa üstü tezgahında test etmek için bu gibi bir timsah klipsli bir 250 ohm direnç, bir kablo terminalini ve gevşek bir tele bağlayabilirsiniz.

Kaynak: Dan’s Tips

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hart Nedir Nasıl Çalışır?

Hangi HART Revizyonu ?

Hart Transmitter Smart Transmitter

Fieldbus Teknolojisi Nedir ? Yararları Nelerdir?

Fieldbus Teknolojileri Karşılaştırma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.