LOPA  ( Layers of Protection Analysis- Koruma Katmanları Analizi) , basitleştirilmiş bir risk değerlendirmesi yöntemidir.

Tehlike senaryolarının riskini hesaplamak ve varolan önlemlerin yeterli olup olmadığına ve ilave önlemlerin alınması gerekip gerekmediğine karar vermek için risk tolerans kriterleriyle karşılaştırmak için bir yöntem sunar. Çeşitli LOPA yöntemleri mevcuttur.

LOPA hangi koruma önlemlerini veya hangi tasarımın seçileceğini önermez ancak alternatifler arasında karar vermede yardımcı olur.

LOPA, Proses Tehlike Analizi’nin (PHA) bir uzantısı olarak görülebilir. Genellikle, bir PHA gerçekleştirildikten sonra uygulanır. LOPA, PHA’da geliştirilen bilgilere dayanır.

Bu teknik, seçilen kaza senaryolarının büyüklük sıralarıyla risklerini değerlendirir. Bir Proses Tehlike Analizi (PHA) sırasında, bir ekip olayın potansiyel frekansını ve sonucunu belirleyerek çeşitli proses sapmalarından proses riskini değerlendirmekle yükümlüdür.

Tesisler çeşitli koruma katmanları tarafından korunmaktadır:

 • Basınç Giderme Cihazları
 • Flare Sistemleri
 • Yangın Bastırma Sistemleri
 • SIS veya ESD ( Acil Durdurma Sistemi)
 • Otomatik emniyet kilit sistemi
 • Temel kontroller, kritik alarmlar
 • Acil müdahale
 • Güvenli tasarım özellikleri
 • Operatör müdahalesi
 • Fabrika acil müdahale

LOPA, bir proje veya sürecin ömrü boyunca herhangi bir noktada kullanılabilir ancak proses akış diyagramlarının tamamlandığı ,P&ID’lerin geliştirildiği detaylı tasarım aşamasında uygulandığında maliyet açısından en uygunudur. Mevcut işlemler için LOPA, tipik olarak bir PHA’nın parçası olarak veya PHA tamamlandıktan sonra uygulanır. PHA LOPA ekibine, sonuç açıklaması ve dikkate alınması gereken potansiyel önlemleri içeren bir tehlike senaryosu listesi sunar.

LOPA, seçilen kaza senaryolarının büyüklüğüne göre riski değerlendirir. LOPA’da beş temel adım var:

 1. Senaryoları tanımlama
 2. Bir kaza senaryosu seçimi
 3. Senaryonun başlama olayının belirlenemsi ve bu başlangıç ​​olay sıklığının belirlenmesi (yıllık olaylar)
 4. Bağımsız Koruma Katmanlarınının (IPL) tanımlanması ve her bir IPL’nin talep üzerine başarısızlık ihtimalinin tahmin edilmesi
 5. Senaryonun riskinin tahmin edilmesi

LOPA ‘nın en önemli görevi, potansiyel tehlikeli olayın sıklığını ve sonuçlarını anlamaktır. Ardından proses riski, riskin kabul edilebilir olup olmadığını veya daha fazla risk azaltmak için Bağımsız Koruma Katmanı (IPL) gerekip gerekmediğini belirlemek için bir risk matrisi veya belirli tolere edilebilir bir risk sıklığı ile karşılaştırılır.

Kaynak : ControlSystemsWorld

Bunlar da ilginizi çekebilir:

SIL ( Safety Integrity Level – Emniyet Bütünlük Derecesi) Nedir?

Yaygın Yanlışlar: Güvenlik Sistemlerinin Temeli

Papyon ( Bow Tie ) Güvenlik ve Risk Analizi 

Proses Kontrol Sistemleri ve SIS Sistemleri Arasındaki Fark

Hangi Kodlar Hangi Standardlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.