Adından da anlaşılacağı üzere, ultrasonik sensörler ultrasonik dalgalar kullanarak mesafeyi ölçmektedir.

Algılayıcı kafası bir ultrasonik dalga yayar ve hedefin geri yansıyan dalgayı alır. Ultrasonik Sensörler, emisyon ve alım arasındaki süreyi ölçerek hedefe olan mesafeyi ölçer.

Doğru bir ölçüm sonucu alabilmek için montaj detaylarına dikkat etmek gerekir. Öneriler aşağıda:

Sensörün yüzünün hedef yüzeyle dik olduğundan emin olun. Sensör birkaç derece eğik olarak monte edildi ise, hedef tespit edilemeyebilir.

Sensörü, sensörden hedefe kadar engelsiz bir hava sütunu sağlayan bir yere monte edin. Genel olarak konuşursak, daha uzun aralıklarda  3-4 ayak çapında engellenmemiş bir kolona ihtiyacınız var. Stilling wells, hedefte engellenemeyen bir yol bulmanın zor olduğu sıvı seviyesi uygulamaları için iyi bir çözümdür.

Sensörü her zaman  öngörülen maksimum hedef seviyesinin üzerine asgari boşluk mesafesi kalacak şekilde monte edin. Boşluk mesafesi, kullandığınız model sensörüne bağlı olarak genellikle 4 – 12 inç arasındadır.

Sensörü herhangi bir dolum ağzından uzakta tutun. Kanalın çok yakınına monte edilmesi yanlış okumalara neden olabilir.

Kubbeli bir şekil varsa, sensörü bir deponun tam ortasına monte etmekten kaçının. Tepenin şekli tank içindeki istenmeyen küçük sinyalleri artırabilir.

Özellikle duvarlar olukluysa veya tank duvarlarında ürün oluşması durumunda, sensörü tank duvarlarından uzağa monte edin.

Sensör açık havada monte edilecekse, sensörü doğrudan güneş ışığından uzak tutmaya çalışın. Bu sensör gövdesine zarar verebilir ve sensör ısınırken sıcaklık aşırı yüklenmeye neden olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.