Split Range ( Bölmeli Aralık ) Kontrolünün çok yaygın bir kullanım şekli, bir kontrol cihazının çıktısının iki veya daha fazla kontrol vanasına bölündüğü kontroldür.

Örneğin:

  • Kontrolcü çıkışı %0 iken A vanası tamamen açık , B vanası tamamen kapalı.
  • Kontrolcü çıkışı %25 iken , A vanası %75 açık , B vanası %25 açık.
  • Kontrolcü çıkışı %50 iken , her iki vananın açıklığı da %50.
  • Kontrolcü çıkışı %75 iken , A Vanası %25 açık , B vanası %75 açık.
  • Kontrolcü çıkışı %100 iken,  A vanası tamamen kapalı , B vanası tamamen açık.

Bu kontrolü farklı şekillerde gerçekleştirmek mümkündür. Örneğin aşağıdaki  şekilde seperatör üzerinde biri flare diğeri de kompresör emme vanası olan iki vanaya bağlı  bir split range basınç kontrolcüsü bölmeli olarak aşağıdaki gibi konfigure edilir:

  • Kontrolcü çıkışı %0 , Her iki vana da kapalı.
  • Kontrolcü çıkışı %25 , A vanası %50 açık , B vanası hala kapalı.
  • Kontrolcü çıkışı %50 , A vanası %100 açık , B vanası kapalı.
  • Kontrolcü çıkışı %75 , A vanası %100 açık, B vanası %50 açık.
  • Kontrolcü çıkışı %100, Her iki vana da %100 açık.

Flare vanası sadece yüksek basıncı düşürmek için açılırken emme vanası normal basınç kontrolü için kullanılır. Bu nedenle kontrolcünün verdiği %0-50 aralığında sadece emme vanası basıncı kontrol etmek için açılır. Başarısız kalması durumunda ise flare basıncı düşürmek için devreye girer.

Bu uygulamada, flare valfının yüksek basınçlara tepki olarak hızlı bir şekilde açılması gerekecektir, ancak kompresör emme valfi, kompresörlerin dengesizliğini önlemek için daha yavaş ilerlemelidir. Split Range (Bölmeli Aralık) kontrolünde ana sorun kontrolcünün yalnızca bir ayarlama (tuning) parametre grubuna sahip olmasıdır.

Kontrol cihazı, flare vanasının performansını optimize etmek için hızlı bir şekilde çalışacak şekilde ayarlandıysa, emme vanası kompresörlere kararsız gaz akışı vermesine sebep olacak şekilde hızlı hareket edecektir. Kontrolcü kompresörleri dengelemek için daha yavaş ayarlanmışsa, basınç arttıkça flare vanası yeterince hızlı açılmayacaktır. Diğer bir konu ise , flare’e giden yolun proses tepkisinin genel olarak kompresörlere giden yolun proses tepkisine göre farklı olmasıdır, bu yüzden her iki rota da optimal kontrol için çok farklı ayarlamalar gerektirir.

Çözüm, split range (Bölmeli Aralık) kontrolörünü aynı basınç transmitterini okuyan iki bağımsız kontrol cihazı ile değiştirmektir, bu durumda biri flare vanasını diğeri ise emme vanasını kontrol edecektir. Her bir kontrol cihazı kendi servisleri için doğru şekilde ayarlanabilir  (tune edilebilir) olmasının yanısıra farklı set değerleri girilmesine de imkan sağlayarak flare vanasının istenmeyen tepkiler vermesi de engellenebilir.

Kaynak: Contek System Ltd.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Basınç ve Akış Prosesinde Çift Split Range Kontrol Stratejisi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.