Bir #Ethernet kablosunun nasıl yapılacağına bakalım. Genellikle sadece bir ağ kablosu veya patch kablosu denen ethernet kablosunun yapımı elinizde gerekli araçlar varsa oldukça basittir. Kendi Ethernet kablolarınızı yapmak sadece kablolarınızın fiyatını düşürmekle kalmaz, istediğiniz uzunlukta kablo hazırlamanızı da sağlar. Kişisel veya profesyonel kullanım için Ethernet kabloları yapıyorsanız bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

Ethernet kablosu nedir?

Bir Ethernet kablosu ethernet ağındaki cihazları birbirine bağlamak için kullanılan bir kablodur. Bu kablolar cihazlar arasındaki veri iletimi çin kullanılır. Ethernet ise  bilgisayarlar gibi IP adresi olan cihazları birbirine bağlayan bir standardır..

Ethernet ağı artık pek çok yerde karşımıza çıkmasına rağmen çoğunlukla bilgisayarlar ve sunucular arasında kullanılır. Buna ilave artık endüstriyel otomasyon dünyasında da Endüstriyel Ethernet veya Profinet  ile Ethernet standardının kullanımı ile karşılaşmaktayırz. Bu sistemler bükülü çift ( twisted pair) kablololar ile Ethernet ağını kullanır. Yani bir ethernet kablosu yapmak için ilk adım bükülü çift ( twsited pair) bir kablo edinmektir.

Bükülü çift ( Twisted pair)  üzerinden Ethernet

Ethernet ağlarında kablolu iletişim için bükülü çift ( twisted pair)  kablolar kullanır. Bükülü çift kablolar, içerisindeki kabloların çiftler halinde büküldüğü kablolardır. Tellerin çift olarak bükülmesinin nedeni, herhangi bir elektriksel gürültüyü veya dışardan gelen paraziti ortadan kaldırmaktır. Diğer bir deyişle EMI etkilerini azaltmaktır. Ağ sistemleri genellikle gürültüye açıktır, özellikle uzun mesafeli haberleşmelerde bu etki daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Birkaç çeşit bükümlü çift Ethernet kablosu bulunmaktadır. UTP, STP ve diğerleri. Farklı tip kablolar farklı uygulamalar için kullanılabilir.

UTP kablolar

UTP anlamı Korumasız Bükümlü Çift ( Unshielded Twisted Pair ) dir. Bu kablolar, tellerin veya tel çiftlerinin etrafında bir koruyucu kalkan (shield)  bulunmamaktadır. UTP kabloları bazen ev ya da ofis ortamlarındaki patch kablolar için kullanılır. Ancak gürültüye maruz kaldıklarında etkilendikleri için endüstriyel veya gürültülü ortamlarda asla kullanılmazlar. Teller bükümlü olmasına rağmen, sinyaller çok fazla elektriksel parazite neden olan ortamlarda hala savunmasızdır.

STP kablolar

STP  anlamı ise Korumalı Bükülmüş Çift ( Shielded Twisted Pair) dir. STP kabloları, korumalı bükülmüş çift kablolar için yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Kablonun ekranlamasının nasıl yapıldığına bağlı olarak, koruyucu kalkanla ( shield ) birlikte çeşitli bükülmüş çift kablolar alabilirsiniz. STP, sinyalleri gürültüye karşı korumak için bir koruyucu kalkan veya bir folyo bulunan tüm kabloları belirtir.

Koruyucu yanı sıra, folyo bükülü çift kablolarda da kullanılır. Folyo veya FTP (Folyolu Bükülü Çifti), tüm tellerin, tel çiftlerinin veya her ikisinin etrafında folyo halinde metal tabakasıdır.

Tüm bu tür bükülü çift kablolar farklı özelliklerde mevcuttur.

Bükülü kablo, farklı tel kalınlığına sahiptir. Normal olanları 22 ve 24 AWG’dir. Daha uzun Ethernet kabloları yapacaksanız, en yüksek AWG numaralı bükülü çift kabloları kullanmalısınız. Kablolar uzunadıkça direnç de artar. Daha kalın kablolar kullanırsanız, direnç düşer. Unutmayın, direnç ne kadar yüksek olursa, ağ bağlantınız o kadar yavaş olur.

Ethernet kablo kategorileri – Cat Kabloları

Ethernet kabloları yapmak için kullanılan kablolar kategorilere ayrılmıştır. Her kategori, mevcut bant genişliği ile tanımlanır ve farklı amaçlar için kullanılır. Örneğin, telefon bağlantıları için kategori 3 veya cat3 kabloları kullanılır. Bükümlü çift kablolar için tüm kablo kategorileri vardır  ve bunlar ISO11801’de tanımlanmıştır.

Bu yazımızda amaçlanan Ethernet kabloları, uçlarında RJ45 konektörleri kullananlardır. Bu tip kabloları kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için, aşağıdaki kablo kategorilerinden birini kulllanmanız gerekecektir.

Cat5 Ethernet kablosu

LAN’da kısa mesafelerde kullanılır (100Base-Tx).

Kategori 5 kabloları veya cat5 Ethernet kabloları normalde gürültüye karşı korumalı ortamlarda kullanılır. 100 Mbit/s’ye kadar destekleyebilirler. Cat3 ve cat4 kabloları Ethernet kabloları için kullanılmadığından, cat5 yapabileceğiniz en yavaş Ethernet kablosudur.

Cat5e Ethernet kablosu

Daha hızlı aktarım hızı (1000Base-T) ile biraz daha iyi.

Bu kategori, kategori 5 in bir alt kategori veya uzantısıdır Bu kategori, Cat5 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olmasına ilave olarak dönüş kayıplarında daha iyi performans gösterir. Bu, daha iyi bir  ağ hızı sağlar. Bu yüzden cat5e kabloları cat5 kablolarından daha hızlıdır.

Cat6 Ethernet kablosu

10GBASE-T’ye kadar uygundur.

En fazla 10 Gbit / s sağlayan kategori 6 kabloları en hızlı kablolardır. Fiber bağlantısı yoktur. Ancak cat6 kabloları, yapabileceğiniz en hızlı Ethernet kablolarınızdır.

Aşağıda kablo kategorilerinin karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Kategori Tip Spectral B/W Mesafe LAN Uygulamaları Notlar
Cat3 UTP 16 MHz 100m 10Base-T, 4Mbps Telefon Kabloları
Cat4 UTP 20 MHz 100m 16Mbps Az kullanılır
Cat5 UTP 100MHz 100m 100Base-Tx,ATM,CDDI LAN kullanımı yaygındır
Cat5e UTP 100MHz 100m 1000Base-T LAN kullanımı yaygındır
Cat6 UTP 250MHz 100m
Cat7 ScTP 600MHz 100m

RJ45 konektörü

Bükümü çift Ethernet kabloları için kullanılan konektör RJ45 konektörleri olarak adlandırılır. RJ45 ortak adıdır, ancak aynı zamanda 8 Konum 8 İletişim veya 8P8C olarak da ifade edilebilir.

RJ45, 8 iğneli bir konektördür. Tipik bir Ethernet kablosundaki her kablo için bir adet 4 çift tel bulunur. RJ45 konektörü tek yönlü bir konektördür. Bunun anlamı, konektörün üst kısmında yalnızca bir yolu bağlayabileceğiniz küçük bir parça var demektir. İşte RJ45 pin görünümü şu şekildedir:

RJ45 pinout for male connectorv viewed from front.

Bir Ethernet kablosu yaptığınızda, her pimin # numarasının nerede olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü bir RJ45 konnektörüne bir Ethernet kablosu bağladığınızda, bir kıvırma aracı kullanacaksınız. Konnektörü sıktığınızda, geri dönüş yolu yoktur. Bu nedenle tellerin doğru yerde bulunması çok önemlidir. Hata yaparsanız tekrar baştan başlamanız gerekecektir. Siz en iyisi pratik yapmak için birden fazla RJ45 konnektör ile işe başlayın.

RJ45 UTP konektörü

Ethernet kablolarını yapmak için kullanabileceğiniz ilk RJ45 konektörü UTP konektörüdür. UTP kablolarında olduğu gibi sadece korumasız bükülü çift anlamına gelir. Bunun nedeni UTP bağlantı uçlarının koruması yoktur.

Koruma hakkında endişelenmenize gerek olmadığı için RJ45 UTP konektörü ile çalışmak en kolay olanıdır. Korumalı ve korumasız bükümlü çift kablolarla birlikte kullanabilirsiniz.

RJ45 konnektöründeki pimler kabloyu kesecek ve böylece elektrik bağlantısını sağlayacak keskin bir kenardan oluşur.

RJ45 STP konektörü

Diğer seçenek ise, Ethernet kablosunu yaparken RJ45 STP konektörü kullanmaktır. STP konektörü UTP konektörü gibi plastikten yapılmıştır. Fakat STP konektörü, konektörün etrafında metal bir muhafaza içerir.

RJ45 kıvrım aleti

Elektrik bağlantısını yapmak için telleri RJ45 konnektörüne yerleştirip pimleri aşağı bastırmamız gerekir. Bu, RJ45 kıvrım aleti ile yapılır. Kablo sabitlemek için alet ayrıca konnektörün açılması için basınç uygulayacaktır.

Ethernet Kablo Bağlantıları

Ethernet kablolarının kablolanması çeşitli şekillerde yapılabilir. En yaygın yollardan ikisini izleyerek T568A ve B standartlarına bakalım. Bu standartların kullanılmasının nedeni, sinyallerin tel çiftleri halinde çalışmasıdır; bu şekilde bükülmüş kabloların gürültü önleme etkisini avantaj olarak kullanabilir . Standartları kullanmak, aynı zamanda bir çapraz Ethernet kablosu yapmayı da kolaylaştırır.

T568A Kablo Bağlantısı

İlk kablolama standardı T568A’dır. Sadece A olarak da kullanılır. Her tel rengi kendi pim numarasına sahiptir.

T568A’nın bir RJ45 konektörüne nasıl bağlandığını şöyle açıklayabiliriz:

T568A RJ45 Ethernet Kablosu Bağlantısı

Kaynak: Vikipedi

T568B Kablo Bağlantısı

Diğer standart T568B’dir. A standartından farkı, turuncu ve yeşil çiftlerin yer değiştirmesidir. Aşağıdaki T568B kablo bağlantısını görebilirsiniz:

T568B RJ45 Ethernet kablosuna bağlantı

Kaynak: Vikipedi

Düz Ethernet kablosu

Ethernet kabloları iki farklı yoldan yapılabilir. Birinci yol düz ya da doğrudan geçişli olarak adlandırılır ve en basit yol budur. Doğrudan geçiş, kablonun her iki ucunda eşit olarak bağlandığı anlamına gelir. Teller bir pim numarasından aynı pim numarasına gider.

Düz Ethernet kablosu yapmak için eter T568A veya T568B kullanabilirsiniz. Kablonuzun her iki ucunda da aynı standardı kullandığınız sürece. Mevcut bir ağınızı genişletiyorsanız, düz kablolar için hangi tel standardının kullanıldığını her zaman kontrol etmeli ve bunu devam ettirmelisiniz. Tüm kablolarınız için aynı standardı kullanmalısınız.

Straight-through Ethernet cable using the T568A standard for RJ45 in both ends

Straight-through Ethernet cable with T568B

Çapraz Ethernet Kablosu

Yapabileceğiniz ikinci kablo türü, çapraz Ethernet kablosudur. Ethernet çapraz kablolar özel bir nedenden ötürü yapılır. Yani veri göndermek ve almak için kullanılan bu kabloların bağlantısı çarpraz şekilde yapılır.

Örneğin bir bilgisayardaki bir RJ45 konektöründe, her pim # numarası tanımlanmış bir işleve sahiptir. İğnelerden ikisi veri göndermek içindir ve iki iğne veri almak içindir. İki bilgisayarı birbirine bağlamak istediğinizde çapraz Ethernet kablosuna ihtiyacınız olacak. Kablonun bir ucundaki veri göndermek ve almak için iki telin değiştirilmesi, bağlantıyı doğru hale getirecek ve veri alışverişine imkan sağlayacaktır. Bir bilgisayarda göndermek için kullanılan pimler ile diğer bilgisayarda almak için kullanılan pimler arasında bir bağlantı kuracaksınız.

Benzer cihazları bağlarken Ethernet çapraz kablolar kullanılır.

Benzer cihazlar aynı pin numaralarında gönderme ve alma özelliğine sahiptir.

Ethernet çapraz bağlantı kablosunun en yaygın yolu, kablonun bir ucunda T568A kullanmak ve kablonun diğer ucunda T568B kullanmaktır. Bu standartların bu kadar faydalı olmasının bir diğer nedeni de budur. Çünkü A ve B standartları arasındaki fark iki takas tel çiftidir.

Ethernet crossover cable with T568A and T568B in each RJ45

Yukarıdaki bağlantı şeması, bir Ethernet çapraz bağlantı kablosunun nasıl göründüğünü gösterir. Çapraz kablo, her iki uçta A ve B standartlarına bağlanır. Aşağıdaki şemaya ise veri alma ve gönderme sinyalleri için başvurulabilir.

Ethernet kablosu nasıl yapılır

Video ‘ya  bir göz atın veya Ethernet kablosunun nasıl yapılacağı konusunda aşağıdaki adım adım kılavuzunu okuyun.

İlk video, RJ45 UTP konektörlerini kullanarak bir Ethernet kablosunun nasıl oluşturulacağı ile ilgilidir:

İkinci video, ekranlanmış RJ45 konektörleri veya STP konektörleri ile Ethernet kablosunun nasıl yapılacağı üzerine.

Ethernet kablo eğitmeni – Adım adım

  1. Yapılması gereken ilk şey, kablonun soyulması ve böylece tellerin en az 2 cm veya yaklaşık 1 inç görünür olmasıdır. Bıçak veya kablo sıyırıcı kullanın. Kabloların izolasyonunu kesmemeye dikkat edin. Başlangıçta, kabloların biraz daha uzun olması için kabloyu biraz işaretlemek iyi bir fikir olabilir. Bir sonraki adımı kolaylaştıracaktır.
  2. Bütün kabloları düz hale getirin. Bu, parmaklarınızı veya çivilerinizi kullanarak yapılabilir.
  3. Şimdi telleri doğru renk sırasıyla A veya B olarak yerleştirmelisiniz. Kabloyu başparmak ve işaret parmağınız arasına yerleştirin; böylece yalnızca teller görünür olur. Telleri istediğiniz düzeye koyun.
  4. Kabloyu doğru sırayla tellerle tutarken, kabloların uzunluğunu 13 mm’ye kadar kesin.
  5. Diğer elinizle birlikte RJ45 konnektörünü tutun ve böylece pim numaraları ilgili kablolara göre hizalanır. RJ45 konnektörünü doğru yönde tuttuğunuzdan emin olun, böylece pim numaraları doğru hizalanır.
  6. Kabloları yavaşça RJ45 konektörüne takın. Her tel, pimine giden kendi parçasını bulmalıdır. Bu zor bir adım olabilir ve 2. ve 3. adımları tekrarlamanız gerekebilir.
  7. Her bir telin doğru pin numarasına geldiğinden emin olun.
  8. Kabloyu konnektörün ön kısmında tüm teller görene kadar kabloyu RJ45 konektörüne bastırın.
  9. Sıkma aletindeki RJ45 fişindeki RJ45 konektörüne yerleştirin. Bağlayıcının bağlı olduğundan eminsen sıkıştırma aletine basın. Tamamına basmayı unutmayın.
  10. Son olarak, tellerin bağlı ve doğru sırada olup olmadığını görmek için gözle kontrol edin. Kablonun emniyetli olup olmadığını görmek için konnektörü hafifçe çekmeniz gerekir.

Unutmayın, özellikle kalın tellerde başlangıçta zor olabilir. Biraz pratik yapmanız gerekebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hangi Ethernet Kablosunu Kullanmalıyım?
Ethernet Hızı Nasıl Yorumlanmalı?
Endüstriyel Ethernet Uygulamalarında Kablo ve Konnektör Seçimi
Ethernet Arıza Giderme Kılavuzu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.