Trip, Kilitleme ve Sekans, kontrol sistemi uygulamalarında en sık karşılaştığımız terimlerdendir. Kullanım ve uygulama sırasında bazen kavram karmaşası olur, buna engel olalım. Terimleri açıklayalım.

KİLİTLEMELER , ekipmanı korumak, güvensiz operasyonu engellemek, proses upsetlerini engellemek veya bunların farklı kombinasyonlarında oluşabilecek tehlikeleri engllemek için kullanılan sinyallerdir. Tripten temel olarak farkı ekipmanı veya prosesi durdurmasına gerek kalmadan koruyucu aksiyonlar almasıdır. KİLİTLEMELER , izinli ve düzeltme kilitlemeleri olarak ikiye ayrılır. Bu terimler bazı kullanıcılar tarafından “aktif ve pasif” kilitlemeler olarak da anılır.

İZİNLİ KİLİTLEMELER , daha önceden programlanmış bir kriter sağlanamıyorsa sistemin otomatik veya manuel modda olmasına bakmasızın kilitlemesi kontrol eyleminin engellenmesini sağlar. Göze çarpan özelliklerinden biri eylemin engellemesini yani güvensiz bir işlem yapılmadan önce izin verilmemesini sağlamaktır. İzinli kilitlemelere örnek olarak pompanın giriş vanası açılmadan çalışmasının engellenmesini verebiliriz.

DÜZELTME KİLİTLEMELERİN görevi,  düzeltici bir eylem yaparak tehlikeli durumun oluşmasını engellemektir. Bu sadece eyleme izin veren izinli kilitlemelerden farklıdır. Tipik olarak, düzeltme kilidi, güvensiz bir durumun oluşmasını önlemek için gereken küçük bir işlemi başlatır.

Bir örnek, birincil ekipmanın trip etmesi durumunda bir yardımcı yağlama yağı pompasını çalıştırmaktır. Yağlama yağı pompasının çalıştırılması, izinli kilitlemenin tamamen pasif hareketine karşı olumlu bir etki yapar. DÜZELTME KİLİTLEMESİ terimi, minimum programlanmış koruyucu eylemler ile sınırlandırılmıştır. Ekipmanı etkinleştiren daha yüksek otomasyon seviyeleri kilitleme olarak kabul edilmez.

SEKANS, birden fazla ekipman içeren programlı eylemleri ifade eder. Genellikle, SEKANS, bir takım işlemleri kapsar, normal olarak sırayla gerçekleştirilir, her adım bir önceki tamamlandıktan sonra başlar. Sıralama, doğrusal bir dizi bağlı eylemden oluşabilir; ancak eşzamanlı eylemler istendiğinde paralel adımlara da izin verilir. Bununla birlikte, ayrı bir adım işlevi muhafaza edilmelidir, böylece her blok tek tek alarm verir.

Düzeltici bir kilitleme ile bir sekans arasındaki ayrım çok incedir. Düzeltici kilitleme, gerçekleşen bir olayı takiben ekipmanı veya süreçleri korumak için gereken işlemlerle sınırlandırılmıştır. Bir sekans, önceden programlanmış adımları gerçekleştirmek için başlatılır

TRIP,  en genel kullanımı ile ekipmanları kapatarak güvenli bir duruma getirecek koruyucu bir eyleme neden olan sinyallerdir. Bu eylem, ekipmanı hasardan korumak, güvenli olmayan çalışmayı önlemek, proses upsetlerini önlemek veya bunların herhangi bir kombinasyonu olabilir. TRIPLER, proses ve ekipmandan gelen geri bildirime göre yanıt oluşturan mantık uygulamasından kaynaklanan spontan eylemlerdir. Triplerin klasik örneği, aşırı akım çeken bir motoru kapatmaktır. TRIPLER bir işlem koşuluna tepki verirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.