Programlanabilen Lojik Kontrolör (PLC) içeren panolara genel olarak otomasyon kontrol panoları denir. Otomasyon sistemlerinin en önemli parçası olan kontrol panolarının dizayn, üretim, test ve teslimatında dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır. Öncelikle bir otomasyon kontrol panosunda bulunan ekipmanları inceleyelim.

 

DC Güç Kaynağı: Güç kaynağı AC ya da DC voltajı DC voltaja çevirir. Bu panoda şebekeden aldığı 220-240 VAC yi 24 VDC ye çevirmektedir.

PLC: Otomasyon panosunun beynidir. Girişlerindeki değerleri okur, bu değerlere göre içerisindeki kodlar çalışır ve çıkışlara değer gönderir.

Uzak Ethernet Giriş Çıkış Modülü:Giriş Çıkış Birimlerinin bulunduğu racklar arası bağlantı için kullanılır.

Giriş Çıkış Birimleri: PLC dış Dünya’dan yani sensörlerden gelen bilgileri bu birimler vasıtası ile alırlar. Bunlar Dijital giriş , dijital çıkış , analog giriş , analog çıkış , sayıcı , encoder kartı ve benzeri ünitelerdir. Bu üniteler üzerinden gelen bilgiler yazdığınız program çerçevesinde işlenir ve yine işlem sonuçlarına göre gerek çıkışa gerekse diğer birimlere ilgili veriler ve sinyaller gönderilir.

Rack Bağlantı Kablosu: Giriş Çıkış Birimlerinin bulunduğu racklar arası bağlantı için kullanılır. Bu bağlantı için Ethernet Giriş Çıkış Modülü de kullanılabilirdi.

Diyot Modülü: Diyot modülleri primer anahtarlamalı güç kaynaklarını izole eder Bu durumda bir kısa devre artık yükü etkilemez. Bu kısa devrenin güç kaynaklarının birinin çıkışında veya güç kaynağından diyot modülüne giden besleme kablosunda olması farketmez diyot modülleri güç kaynağında mutlak bir güvenilirlik sağlar.

Ethernet Switch: Tıpkı evinizde sahip olduğunuz Ethernet switchleri gibi birçok otomasyon panosu PLC’leri, HMI’ları, ağa bağlı giriş çıkışları ve bilgi sistemlerini bağlamak için Ethernet switchlere sahiptir.

Klemens: Klemensler, kabloları birbirine bağlayan bağlantı noktalarıdır. Bazıları dahili bağlantılar içindir ve bazıları saha ekipmanlarını terminal bloklarına bağlamak içindir.

Topraklama Barası: Birden fazla topraklama iletkeninin bağlandığı bir iletkendir. Tüm panolarda topraklama barası bulunmalıdır ve panoya gelen ve panodan dağılan tüm topraklama iletkenleri bu bara üzerinde birleştirilmelidir.

Termostat: Pano içerisindeki sıcaklığı istenen ölçüde tutmayı sağlar.

Otomatik Sigorta: Sistemi aşırı yüklere karşı ve kısa devre akımlarına karşı koruyan pano elemanıdır.

Derleyen: 

Mehmet Barış Aktaş – Elektrik Elektronik Mühendisi – AB Kontrol Proje Mühendisi

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kontrol Panosu Boyutlandırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kontrol Panosu Testi İpuçları

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.