Tesisinizde bulunan yaşlanmış DCS/PLC sistemlerinizin acil eylem planı listesi:

  • * Yedekleme yapın
  • * Tüm yazılım lisans dosyalarının kopyalarını alın
  • * Sistem çizimlerini güncelleyin
  • * Yedek parçaları kontrol edin
  • * İstek listesi yapın
  • * Bir geçiş planı için bir şartname geliştirin
  • * Ben Franklin’in ünlü sözlerini, “Hazırlamayı başaramayarak başarısız olmaya hazırlanıyor” hatırlayın.

# 1 Yedekleme Yapın

Sisteminizin yedeklerini almanın bir yolunu bulun. En iyi yöntem, makinelerin bir imajını almaktır, ancak eski bir işletim sistemiyle uğraşıyorsanız bu oldukça zor olabilir. Bu görevi gerçekleştirmek için kullanılabilecek birkaç yazılım paketi mevcut, ancak tavsiye edebileceğimiz yazılımlardan biri Acronis’tir. Kısmi olarak geri yüklemenizi ve benzer olmayan makinelere geri yüklemenizi sağlar. Seçtiğiniz yöntemi, ne olursa olsun, yapın ve en kısa sürede yapın!

# 2 Tüm Yazılım Lisans Dosyalarının Kopyalarını Alın

Tüm lisans dosyalarının kopyalarını oluşturun. SCADA’nın veya diğer yazılım türlerinin teknik olarak son kullanıcıya lisanslanmadığı birden fazla örnek bulunur. Bu lisanslamalar genellikle projeyi yapan Entegratör veya OEM’in adıyla kayıtlı olurken  — ya da daha da kötüsü başka bir müşterinin adına kayıtlı olmasıdır! Bir kez kopyalarınız varsa, lisansların geçerli olduğundan emin olmak için tedarikçi firmaya başvurun. Eğer geçerli değillerse, başa çıkmanız gereken başka bir sorununuz vardır ve bu yazılımı kimin ne zaman sattığı gibi bilgilere ulaşana kadar geriye gitmeniz gerekebilir.

# 3 Sistem Çizimlerinizi Güncelleyin

Bu, panel çizimleri, P & ID’ler, ağ yapısı ve/veya Tek Hat Şemalar’ını (Tek Hatlı Şemalar olarak da bilinir) içerir. Döküman ve çizimlerin toplanması en çok zaman alan işlerden biridir ancak uzun vadede size çok önemli geri ödemesi olabilecek bir işlemdir. Mümkünse, panel çizimlerinizin elektronik kopyalarını alın ve çizimlerin doğru şekilde etiketlendiğinden ve tellerin tümünün tel numaralarıyla işaretlendiğinden emin olmak için tüm Giriş/Çıkışlardan birine (mühendis, bakım tekniği veya stajyer) gitmelerini sağlayın. Henüz devreye alınmamış yedek bırakılmış  I/O varsa, bağlantıların yine uygun şekilde etiketlendiğinden emin olun. Genellikle proje çizimleri sistem devreye alınırken teslim edilir fakat sonradan yapılan değişiklikler vs bu çizime işlenmez. Elinizdeki dökümanların güncel olduğundan emin olun.

# 4 Yedek Parçaları Kontrol Edin

Mevcut yedek parçalarınızı derhal inceleyin ve tüm kritik bileşenler için yedek parçalara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu konuda karşılaşacağınız problem, sisteminizin eski olması sebebi ile yedek parçalarının bulunamaması veya parçaların maliyetlerinin oldukça yüksek olmasıdır. Dolayısıyla, eski sistemde ne kadar süre çalışacağınızı ve geçiş işlemini başlattığımızı düşünün. Genellikle, aşamalı bir yaklaşım, her faz değiştirildiğinde çıkan parçaların diğerleri için yedek olarak kullanılabilmesini sağlar. Aşamalar halinde yapılan güncellemelerin bu şekilde bir bütçesel faydası da vardır.

# 5 İstek Listesi Yapın

Yapabilseydiniz değiştirmek istediğiniz öncelikli konuların bir listesini geliştirmeye başlayın. Operasyonları ve bakımları da mutlaka eklemeyi unutmayın. Tekrarlayan cihaz problemlerini, yedek güç eksikliğini, güvenlik endişelerini veya süreç geliştirmelerinde karşınıza çıkan sorunları biliyorsanız listenize mutlaka ekleyin.

# 6 Bir Geçiş Planı için İşlevsel Bir Özellik Belirleyin

Bir geçiş planı yapın, isteklerinizi çok net tanımlayın ve size bu konuda teklif vererek güncelleme projenizi başarı ile yapacağını düşündüğünüz sistem entegratörünü çağırın.

Kolay Gelsin

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.