Platin RTD (PT100) Direnç termometre elemanı, platin veya nikel telden sarılan direncin cam, mika veya seramik içine gömülmesi ile oluşur. Ayrıca sert kâğıt üzerine sarılan tipleri de vardır. Platin RTD’ler -250°C’den 850°C’ye kadar kullanılabilmektedir. Ancak daha sabit sıcaklık verdiğinden, değer değişimi doğrusala daha yakın ve kullanımları daha yaygın olduğundan, kolay bulunabildiğinden dolayı, Ni-100 kullanımı uygun olan aralıklarda bile Pt-100’ler seçilir. Çift elemanlı Pt-100’lerde her iki eleman da ayrı toleranslarda ve özelliktedir.

İnset içinde uca yerleştirilen RTD elemanı ile klemensteki terminaller arasında bakır (Cu), gümüş (Ag) veya nikel krom (NiCr) teller kullanılır. İç bağlantı telleri bakır veya gümüş seçilir ise bu tellerin dirençleri çok düşük olduğundan ihmal edilebilir, yok sayılabilir. 500°C’nin üzerinde çalışılan uygulamalarda iç bağlantı teli olarak NiCr tel seçilir. Ancak NiCr tel belli bir dirence sahiptir. Bu nedenle bağlantı telinin direnci klemens üzerine ölçülerek yazılır.

Nikel RTD (Ni100) Nikel telden yapılmış olan RTD’ler -60°C ile +150°C arasındaki sıcaklıklarda kullanılır. Kullanım alanları genellikle iklimlendirme cihazlarıdır. PT100’lerden farkı direnç değişim değerleri ve çalışma aralıklarıdır. Fiziki yapıları Pt-100’ler ile aynıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Isı Nedir ? Sıcaklık Nedir ?

Pt100 ve Pt1000 Sıcaklık Direnc Tablosu

Neden RTD Neden Thremocouple

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz