Dünyada iki tip insan vardır. Yapboz (puzzle) oyununu sevenler ve sevmeyenler. İlk gruptakiler büyük bir azimle 1000, 1500, 3000 parçalık puzzle’ları bir kaç gün içinde bitirirler ki hemen yenisine başlasınlar. Sonra bitirdiklerini çerçeveletirler, salonlarının en müstesna köşesine asarlar. Duvarlar puzzle sanat eserleri ile dolar. Neyse aslında puzzle yapmak büyük bir sabır işidir ve insanı dinlendiren bir hobidir. Tek bir parçanın yeri için saatlerinizi harcarsınız bazen, ama o sırada beyninizdeki tüm diğer konulardan da sıyrılırsınız. Daha önce hiç puzzle yapmadı iseniz mutlaka 1 kez denemelisiniz.

Neyse konumuz bu değil.

Bilenler bilir yapboz oynamanın en keyifli yönü bitirmek değil parçaları birleştirmektir. İşte bundan yola çıkarak size sonsuz parça birleştirme keyfi yaşatacak bir yapboz oyunu yapmışlar.

Bu yapbozda parçaları sonsuz kombinasyonda birleştirebiliyorsunuz ve yapboz hiç bitmiyor. Parçalar herhangi bir yönde ve sayısız şekilde bir araya getirilebiliyor. Yapboz’un bu özelliğine galaksi görselini de eklemişler. Size de uzayın derinliklerinde gezmek kalmış.

Peki nasıl işliyor diye mi soruyorsunuz? Kısa cevap MATEMATİK . Uzun cevap ise biraz daha karmaşık. Orta cevap şu şekilde: Sonsuz Galaksi Yapbozu, daha iyi bilinen Möbius şeridinin kuzeni olarak düşünebileceğiniz bir Klein şişesi üzerine kuruludur. Bir Möbius şeridi boyunca yolculuk ederken sizi içten dışa gönderir, buna rağmen bir Klein şişeyi dolaştığınızda sizi nereye başlattığınızda inmeden önce baş aşağı çevirir.

puzzle

Göz önüne getirmek biraz zor, ancak Sonsuz Galaksi Bulmacasına nasıl dönüştürüldüğü oldukça basittir. Bulmaca parçaları ön ve arkada yüzde basılıdır. Bir ucundan bir parça alın, çevirin ve karşı tarafa da uyduğunu göreceksiniz. Çok fazla teoriye girmeye gerek yok sanırım.

 

Kaynak : Wired

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.