Market alışverişi yaparken bu sırada ev bilgisayarlarınızın sizinle temasa geçerek sütünüzün bitmek üzere olduğunu, yoğurdun bittiğini, şekerin tükenmek üzere olduğunu ve en sık kullandığınız meyve suyunun tamamen bittiğini bildirdiği bir zaman hayal edin. Bu bilimkurgu değil. Bu Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) yeteneklerinin bir örneğidir.

Esasen, Nesnelerin İnternet’i gerçek objeleri makineler tarafından okunabilir kimlik etiketleri ile etiketlemektedir. Bu etiketler, bu cisimlerin ve çevrelerinin durumu hakkında daha fazla veri toplamak için sensörler de olabilir.

Bir diğer popüler örnek, yazıcıların düşük mürekkep düzeylerini algılayabilmeleri, kullanıcılarıyla iletişim kurabilmeleri ve belki de kullanıcılarının izniyle kartuş satın alabilmeleridir. Şirketler istedikleri takdirde herhangi bir materyalin envanterini veya stoklarını takip edebilirler. Hemen hemen her kaynağı izlemek ve takip etmek, şirketler ve insanlara zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir. Ve bu, IoT’nin yakın gelecekte yapacağı büyük etkinin en önemli nedendir. Ancak öncelikle, Nesnelerin İnterneti’nin avantajlarını ve dezavantajlarını daha iyi anlamamız gerekiyor.

Nesnelerin Interneti’nin (IoT) Avantajları

Bilgi: Daha fazla bilgiye sahip olmak daha iyi kararlar almaya yardımcı olur. İster marketten neye ihtiyacınız olup neye ihtiyacınız olmadığı gibi sıradan bilgiler, ister şirketinizde yeterli ekipman ve malzeme olup olmadığı bilgisi olsun, bilgi güçtür ve daha fazla bilgi daha iyidir.

İzleme: IoT’nin ikinci en belirgin avantajı izleme. Evinizdeki malzemelerin miktarını veya hava kalitesini bilmek, daha önce kolayca toplanamayan daha fazla bilgi sağlayabilir. Ayrıca, ürünlerin son kullanma tarihinin izlenmesi, güvenliği arttıracaktır.

Zaman: Önceki örneklerde görüldüğü gibi IoT sayesinde zamandan tasarruf oldukça büyük olabilir. Ve bugünün modern yaşamında, hepimiz daha fazla zaman kullanabiliriz.

Para: IoT’nin belki de en büyük avantajı para tasarrufudur. Etiketleme ve izleme ekipmanının fiyatı, tasarruf edilen miktardan daha düşükse, Nesnelerin İnterneti’nin kullanılması çok yaygın bir şekilde kabul görecektir.

Nesnelerin Interneti’nin (IoT) Dezavantajları

Uyumluluk: Şu anda, etiketleme ve izleme ekipmanları için uluslararası uyumluluk standardı yoktur. Bunun üstesinden en kolay gelinebilecek dezavantaj olduğuna inanıyorum. Bu ekipmanların imalat şirketleri sadece Bluetooth, USB, vb. gibi standartları kabul etmelidir. Bu yeni veya inovatif bir şey değildir.

Karmaşıklık: Tüm karmaşık sistemlerde olduğu gibi, başarısızlık olasılıkları fazladır. Örneğin, hem size hem de eşinize sütünüzün bittiğini söyleyen bir mesaj geldiğini düşünün. Her ikiniz de eve süt alabilirsiniz. Sonuç olarak siz ve eşiniz ikinizin de ihtiyaç duyduğunuz miktarın iki katını satın almış olursunuz.

Gizlilik: Tüm bu IoT verileri iletilirken, gizlilik riski artar. Örneğin, veriler tutulurken ve iletilirken ne kadar iyi şifrelenecek? Komşularınızın veya işverenlerinizin hangi ilaçları aldığınızı veya mali durumunuzu bilmelerini ister misiniz?

Güvenlik: Ünlü bir bilgisayar korsanının reçetenizi değiştirdiğini düşünün. Veya bir mağaza size alerjik olduğunuz, tadını beğenmediğiniz veya süresi dolmuş bir ürünü otomatik olarak gönderirse. Sonuç olarak tüm otomasyonu doğrulamak için emniyet, nihai olarak tüketicinin elindedir.

Nesnelerin İnterneti’nin birkaç önemli dezavantajı vardır; ana avantajı ise IoT’nin sonunda tüketicileri ve şirketleri çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlayacağı yönündedir. Sonuç olarak, IoT’nin gelecek yıllarda daha yaygın hale gelmesi neredeyse garanti altına alınmıştır. Sadece dezavantajların farkında olmalı ve sorunları göz ardı etmemeliyiz.

Kaynak: www.philforhumanity.com

Derleyen: Mehmet Barış Aktaş ( AB Kontrol Proje Mühendisi )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.