U.S. Enerji Bakanlığına göre “3-5 yılda bir bakımı yapılmayan buhar hatlarındaki buhar kapanlarının %15’i ile %30’u arasında oluşabilecek arıza yıllık 20-30 Milyon USD arasındaki enerji faturasına sebep olabilir.

Endüstriyel tesislerde enerji kullanımı oldukça karmaşıktır. Çalışan binlerce üretim prosesi vardır ve aynı tesiste olsa dahi hiçbiri birbirinin benzeri değildir. Bununla birlikte enerji tasarrufu için bulunacak en ufak bir fırsat dahi finansal veya çevresel olarak çok önemli kazançlar edinilmesini sağlayabilir.

Burada karşımıza çıkan soru ise nereden başlayacağım sorusudur. Aşağıda şirketlerdeki enerji yönetimi sorumlularının tasarrufu artırmak için bakmaları gereken bazı önemli noktaların önerisini bulacaksınız.

Bu şekilde tesislerdeki enerji kullanımının çok daha kolay ve başarılı şekilde yönetilmesi sağlanabilir.

  • Buhar Dağıtım Sistemi
  • Yardımcı Tesisler
  • Basınçlı Hava
  • Kazanlar – Buhar Üretim Sistemi
  • Eşanjörler

Buhar Dağıtım Sistemi : Buhar Kapanı, Steam Trap ya da diğer bir adı ile Kondenstop’ların İzlenmesi

Buhar kullanmayan bir endüstriyel tesis yoktur. Buhar sisteminin elemanları ise kazanlar ve buhar dağıtım hatlarıdır. Genellikle gözden kaçan bir diğer önemli component ise “steam trap”lerdir. Türkçeye “buhar kapanı veya daha yaygın kullanımı ile kondenstop” olarak çevirebileceğimiz steam trap’ler buhar sistemlerinde yoğuşma sonucu oluşan kondensin sistemden dışarı atılması için kullanılan tesisat elemanlarıdır. Büyük bir tesiste binlerce kondesntop bulunur.

Mekanik vanalar sisteminizdeki kondens olmuş suyun atılmasını sağlar. Kondenstop’larda bir sorun olduğunda iki şekilde olur: kapalı veya açık. Kapalı steam trap kondens suyunun buhar hattına girmesine sebep olur ve bu da “su çekici” dediğimiz buhar hattına zarar verebilecek etkiyi yaratır.

Steam trap’lerin ortalama ömrü 5 yıldır, yani düzenli bir bakım ve kontrolüm yapılması, arızalı olanların değiştirilmesi buhar hattının sağlıklı çalışması için önemlidir.

Arızalı steam trap’ler her zaman çok belirgin omaz. Genellikle manuel kontroller sırasında ortaya çıkar. U.S. Enerji Bakanlığına göre “3-5 yılda bir bakımı yapılmayan buhar hatlarında %15 – %30 arasındaki buhar kapanları arızalanabilir ve bunlar kaçaklara sebep olur. Bu da yıllık 20-30 Milyon USD arasındaki enerji faturasına sebep olur.

Yardımcı Akışkanlar: Akış Ölçümü ve Kullanımın Yönetilmesi

Yardımcı akışkanlar tesisinizin kanıdır. Su, hava, gaz ve buhar işletme için çok önemlidir ve herhangi birinin eksikliği dahi tesisinizin durmasına sebep olabilir.

Çoğu zaman tesis sorumlularından gelen bilgi ne kadar doğalgaz aldığımızı biliyorum fakat bunun ne kadarının hangi ünite için kullanıldığını bilmiyorum şeklinde olmaktadır.

Tesisler farklıdır, fakat genel olarak söyleyebilirizki tesislerde yardımcı akışkanlarda %5-%15 oranında kayıp olmaktadır.

Hep söylendiği gibi “Ölçemezseniz Kontrol Edemezsiniz”. Yardımcı akışkanlarınızı ölçmelisiniz, bu şekilde enerji balansınızı yapabilir, kaçak noktalarınızı belirleyebilir veya normal olmayan harcamalarınızı tespit edebilir, enerji tasarrufu aksiyonlarınıza karar verebilirsiniz.

Basınçlı Hava Kullanımı: Kaçakların Belirlenmesi ve Kullanımın Yönetilmesi

Tesisinizdeki basınçlı hava sistemi en önemli enerji kullanıcısıdır. Genellikle de bir sürü kaçağı vardır. Basınçlı hava akışının ölçümü bu kaçakların belirlenmesini ve yönetilmesini sağlar. Bu ölçümün etkili olması için farklı noktalarda yapılması gereklidir.

Örneğin her kompresörün çıkışında, her yerde veya her major hatta olabilir.

Kazanlar: Drum Seviye Ölçümünün Etkileştirilmesi

Kazanlarda buhar üretimini optimize etmek, verimliliği artırmak ve güvenli operasyon gerçekleştirmek için drum seviyesi çok hassas bir şekilde kontrol edilmelidir. Su seviyesi çok düşükse, kazana zarar verme riski vardır ve oldukça riskli ve maliyetli kazan triplerine neden olabilirsiniz. Su seviyesi çok yüksek olursa, buhar hattına su kaçabilir bu da ısı transferi etkinliğini azalttığı gibi buhar türbinine de zarar verebilir. Bu nedenle yüksek performanslı bir buhar sistemine sahip olmak için bunu kaynağında yani buhar kazanında güvenli ve etkili izleme ve kontrol yöntemleri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Eşanjörler: Arızanın tahmin edilmesi ve belirlenmesi

Proses tesislerinde belkide yüzlerce eşanjör vardır. Bunların bir kısmının bile arızalı veya sorunlu olması üretim kapasitesini etkilediği gibi, bakım maliyetlerini ve enerji kullanımını da artırır. Eşanjörlerdeki sorunların, korozyon, tortulaşma, dekompozisyon ve kristalizasyon gibi pek çok sebebi olabilir. Bunların tümü ısı transferinin performansını dolayısı ile enerji kullanımınızı olumsuz yönde etkiler.

Kaynak: Emersonprocess

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Doymuş Buhar Kızgın Buhara Karşı 

Tanımlar: Entalpi , Entropi , Enerji , Termodinamik Kanunları

Isı Nedir ? Sıcaklık Nedir ?

Gage Basınç ve Mutlak Basınç Arasındaki Fark Nedir ?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.