Sıcaklık sınıflandırması (sıcaklık sınıfı veya T sınıfı olarak da bilinir), potansiyel olarak tehlikeli bir atmosferde kullanılması öngörülen bir ürünün, -20 ° C ila +40 ° C arasındaki bir ortam sıcaklığına göre çalışmasına izin verilen maksimum yüzey sıcaklığını tanımlar.

Üründe kullanılan koruma türüne göre ör. Exd, Exe gibi sıcaklık, ya ürünün dış yüzeyinin maksimum sıcaklığına ya da ürünün iç yüzeyinin maksimum sıcaklığına karşılık gelir. Genellikle, sıcaklık sınıfı, arıza koşullarına veya en azından en kötü durum normal çalışma koşullarına dayanır.
Sıcaklık Sınıfı Neden Önemlidir?
Yanıcı gazların hepsi otomatik ateşleme sıcaklığına sahiptir. Gazın yanıcı bir karışımı otomatik ateşleme sıcaklığının üzerindeki bir bileşene maruz bırakılırsa karışım ateşlenecektir. Bu nedenle, ekipman seçilirken, Sıcaklık sınıfı, kurulacağı patlama olasılığı bulunan atmosferin otomatik ateşleme sıcaklığının altında olmalıdır.

Belirli bir alanda birkaç farklı yanıcı malzeme bulunabilirse, en düşük otomatik ateşleme sıcaklığına sahip olan malzeme, alanın genel sınıflandırmasını belirler.
T-Sınıfı ve Ekipman İşaretlemesi
ATEX direktifleri tipik olarak, tehlikeli bir alanda kullanım için uygun sertifikalı tüm ürünlerin, örn. aletler, mahfazalar, aydınlatıcılar vb. sıcaklık sınıflarıyla işaretlenmesini gerekli kılar. Ürünün etiketi üzerindeki koruma konsept işaretlemesinin sonunda bir T numarası arayın; örn. EEx de IIB T3, bu patlamaya dayanıklı cihazın 200°C’lik maksimum yüzey sıcaklığına karşılık gelen T3 sıcaklık sınıflandırmasına sahip olduğunu gösterir.
Grup I Uygulamalar için Sıcaklık Sınıfı
“T” sınıfları, grup I uygulamalar için geçerli değildir. Madencilik endüstrisinde kullanılan ekipmanlarda 150°C veya 450°C’ sınırı uygulanır.

Grup II Uygulamalar için Sıcaklık Sınıfı

Sıcaklık Sınıflandırması
Maks. Yüzey Kuzey Amerika Avrupa
Sıcaklığı °C
450 T1 T1
300 T2 T2
280 T2A
260 T2B
230 T2C
215 T2D
200 T3 T3
180 T3A
165 T3B
160 T3C
135 T4 T4
120 T4A
100 T5 T5
85 T6 T6

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Tehlikeli alanda kullanılabilir ürünlerin etiketi nasıl okunur?

Atex vs IECex

Patlayıcı Alanlarda Otomasyon 1

Patlayıcı Alanlarda Otomasyon 2

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.