AVANTAJLAR: 

1) Manyetik akışmetre tam geçişli bir cihazdır ve pratikte hiçbir basınç düşüşüne sahip değildir.

2)  Sıvının temas ettiği tek metal çok küçük elektrottur. Bu nedenle, sayaç, güçlü asitler ve kostik ölçmek için kullanılabilir. Elektrotlar (platin, tantal, vs.) egzotik metalden yapılmış olsa bile ek maliyet büyük değildir.

3) Akışmetre ile içinde katı partiküller olan  asitleri, kostik veya iletken sıvıları ölçmede bir sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda viskoz sıvılarda da iyi çalışabilir.

4) Akışmetre, borunun akış profilini etkin  şekilde hesaplar böylece orifis ve vorteks akışmetreler için gerekli olan üst ve alt montaj mesafelerine gerek duymaz. Üst ve altta iki ya da üç çaplık mesafe bırakmak yeterli olacaktır.

5) Elektronikteki gelişmeler 2 telli manyetik akışmetreleri mümkün kılmıştır.  (Eski modellerde harici bir besleme gerekiyordu.) 2 telli cihazların montajı daha ucuzdur.

6) Manyetik akışmetrelerin düşük akış kesme problemi yoktur (low flow cut-off).

7) Uzak monteli transmitter kullanılıyorsa çok yüksek sıcaklık ve basınçlarda çalışabilir.

DEZAVANTAJLAR:

1) Sadece iletken sıvılarda çalışır ve sıvının iletkenliği çok düşükse veya yoksa sıfır okur. Genellikle istenen iletkenlik değeri  en az  5 micromho ‘dur.

2) Ucuz manyetik akışmetrelerde hiçbir ek takviyeye gerek olmaksızın PTFE veya PFA astar kullanın. Manyetik akışmetrenin bulunduğu boruya “steamed out” yapılacaksa astarı bir çerçeve ile takviye edilmiş bir manyetik akışmeter kullanılması tavsiye edilir.  Aksi taktirde akışmetre zarar görebilir.

3) Seramik mıknatıslı magmeter’lar kolayca yüksek sıcaklık ve vakum koşullarında çalışabilir. Bununla birlikte, bunlar, termal şoklarda zarar görmeye eğilimli olabilirler. Sıvı sıcaklığı yüksek ise, transmitter’i uzağa monte etmeyi unutmayın.

4) Magmeter, içi kaplanmış borularda çalışmayacaktır. Bu tür bir uygulamada sayacın çalışabilmesi için flanş ile boru arasına toprak halkaları yerleştirmek gerekir (bu halkalar devrenin tamamlanmasını sağlayacaktır).  Bu halkaların aynı zamanda sıvı ile de temasta olması sebebi ile uygun bir malzemeden üretilmesi gerektiğini unutmamak gereklidir.

5) Tantal elektrotları (Genellikle güçlü asitler için kullanılır) kullanırken dikkat edin. Bu elektrotlar havaya maruz kalır ise hemen akışmetrenin çalışmasına engel olacak iletken olmayan bir oksit kaplama oluşturur. Tekrar aside maruz kaldığında, kaplamayı kaldıracaklardır ama bu biraz zaman alabilir ve  bu süre boyunca sayaç hiç çalışmayabilir.

6) Bir manyetik akışmetre hacimsel akış ölçer – kütle değil.  Kütleyi akışkanın tahmin edilen yoğunluğuna göre hesaplayabilir fakat yoğunluk değişken ise bu hesapta hata olacaktır.

Kaynak : isa.org

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Manyetik Akışmetre Ne Zaman Kullanılır?

Akışmetre Terminolojisi : Turndown Oranı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.