Kelebek vana; kanat olarak da isimlendirilen bir disk, bir şaft ve gövdeden oluşur.

Şaft yatak içine monte edilmiştir ve salmastra sistemi mevcuttur. Kelebek vanalar tam sızdırmazlığın gerekli olmadığı kontrol ihtiyacı olan sistemlerde kullanılırlar. Manuel olarak da işletilebilmelerine rağmen genelde hava ya da elektrikle çalışan bir aksamla kullanılırlar. Kelebek vanalar kapatıldıklarında, normal olarak, metal-metal üzerine oturur. Dolaysıyla bunlarda tam bir sızdırmazlık söz konusu değildir. Kelebek vanaların büyükleri, genellikle, mekanik kumandalıdır. Mekanik kumandanın bir vazifesi de işletmedeyken akışın etkisi ile vananın kendiliğinden kapanmasını önlemektir.

Kelebek vanalarda kapama elemanı, düşey eksende yerleştirilmiş bir mil etrafında dönen disktir.

Monte edilmiş hâlde kendi ekseni etrafında dönmek suretiyle tam boru kesitini açan veya kapatan bir disk oluşturur. Sızdırmazlık metal klape ile gövde içini kaplayan elastik veya plastik sızdırmazlık elemanları arasında sağlanır. Sızdırmazlık elemanı aynı zamanda vana ile boru arasındaki flanşta conta görevi de yapmaktadır. Bu tür vanaların avantajları; basınç kayıplarının az olması, kolay açılıp kapanması, sızdırmazlığının iyi olması, hafif olması ve az yer kaplamasıdır. Ayvaz KV-3 Wafer tip kelebek vanalar, monte edilirken diskin serbestçe hareket edip etmediği kontrol edilmelidir. Vana mili yatay veya düşey konumda olabilir. Ancak DN300 üzerinde yatay montaj tercih edilmelidir.

kelebekvana

Kelebek vanaların uygulama alanları; ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, su arıtma ve dağıtım sistemleri, maden sanayi, gemi inşası ve sondaj tesisleri, kimyasal ve petrokimyasal tesisler, gıda ve kimya işletmeleri, petrol ve gaz prosesleri, yangın söndürme sistemleri.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Vana Anma Ölçüsü, Anma Basıncı

Vananın Doğru Boyutlandırılması Neden Önemlidir?

Oturmalı Tip Vana Glob Vana

Küresel Vana

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.