Üç ay önce yeni ekonomik bir otomobil aldığınızı düşünün. Bu üç ay içerisinde 2000km yol kat ettiniz. Ancak otomobilin kılavuzu her 5000km’de veya her üç ayda bir yağının yenilenmesi gerektiğini söylüyor. Üç ay geçtiği için otomobilinizi iyi durumda tutmak adına en iyi yağdan alıp otomobilinizin yağını değiştirdiniz. Bu bir önleyici bakım örneğidir.
Şimdi de lüks bir otomobilinizin olduğunu düşünün. Mesela yağ ve hava filtresi göstergeleri olan bir BMW. Aracınızla 4500km yol kat ettiniz ve 500km sonra yağını değiştirmeniz gerektiğini söyleyen bir uyarı verdi. Bu da bir kestirimci bakım örneğidir. Bu bozulmaları engeller ve ve arıza vermeden önce aracınızı ne kadar kullanabileceğinizi hatırlatır.
Önleyici bakımın makinenin yaşına ve arıza oranına bağlı olarak belirlenmiş tarihlere göre yapılması doğru ekipman parçası kullanımını yansıtmayabilir ve gereksiz bakım düzeltmelerine sebep olabilir.
Öte yandan kestirimci bakım zamandan ziyade ekipmanın gerçek durumuna bağlıdır. Oluşmadan önce makine arızaları tahmin etmek için kullanılır ve servis planlaması için şirkete yeterli zamanı verir.
Maliyet açısından karşılaştırdığımızda kestirimci bakıma yatırım yapmak başlangıçta pahalı olsa da gereksiz teknik servis ve parça değişimi maliyetini engelleyerek zamanla önleyici bakımdan daha tasarruflu olabilir.

Kaynak: CoreSystems
Derleyen: Mehmet Barış AKTAŞ (AB Kontrol Proje Mühendisi)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.