Fiber optik kablolar,  sonlandırmalar ve uçları ile bir bütün sistemdir. Bütünün her parçası iletimin kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Diğer haberleşmelerde de olduğu gibi fiber optik iletişimde de en önemli konulardan birisi kayıptır. Kayıp olarak tanımladığımız şey bir noktadan başka bir noktaya ilerleyen ışığın ilerleyişi sırasında karşılaştığı engeller, koşullar neticesinde varış noktasına vardığında taşıdığı güç değerini uç noktada kaybetmesidir. temel amacımız ise bu gücün istediğimiz seviyede son uç noktaya ulaşmasıdır.  Bu doğrultuda fiber optik kablolama ve sonlandırma gibi sinyal kaybına yol açan işlemlerin uygun cihaz ve teknikler yardımı ile yapılması çok önemlidir.

Fiber Optik Kablolama Kaynaklı KayıplarA Baktığımızda  ;

Baskı : Bu tip kayıplar kablonun üzerine herhangi bir nedenle uygulanan harici kuvvetlerin sebep olduğu kayıplardır.Bu tip kayıplar fiber optik sonlandırma noktalarında kabloların dış müdahaleye açık olduğu noktalarda sıkça meydana gelmektedir.

Bükülme : Bükülme kaynaklı kayıplar kablolama sırasında kablonun dönüş açısının zorlanması yada kablonun stres altında bırakılması kaynaklı kayıplardır. Bükülme kayıplarını istenilir seviyede tutabilmek için kablonun çekim işlemi yapılmadan önce gerekli hazırlık işlemlerinin kablonun tipi bilinerek gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Emme Kayıpları : Fiber optik core kimyasal yapısı gereği üzerinden geçen ışığın bir kısmını emerek ışığın enerji kaybetmesine neden olmaktadır. Kablo teknik özelliklerinde kullanılan kablonun emilim değerleri görülmektedir.

Üretim kaynaklı kayıplar : Bu kayıp tipleri kablonun üretimi esnasında kullanılan teknikler nedeniyle oluşmaktadır.

Saçılma Kayıpları : Fiber optik kablonun core yapısı içerisinde üretim esnasında kalan farklı kimyasal maddelere çarpan ışığın saçılım yaparak enerji kaybettiği kayıplardır.

Fiberoptik aksesuar ve bağlantı kayıpları : fiber optik sistemlerin bağlantı ve uçlandırma sağlayan malzemeler kaynaklı kayıplardır.

Fiber optik sonlandırma kayıpları : Fiber optik ek noktalarında ek sırasında iki ucun birbiri ile bağlantısı noktasında kaynaklanan kayıplardır.

Kaynak: https://fiberoptikek.wordpress.com/

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.