Hook Up Çizimi bize enstrümanın nasıl monte edileceğini gösteren bir Enstrüman Montaj Detayı çizimidir.

Ölçü kontrol cihazları uygulandıkları prosesler üzerindeki inşai ve mekanik yapılar üzerine monte edilirler. Bazı enstrümanlar borular, tanklar üzerine bazıları ise beton hazneler ve havuzlar üzerine monte edilebilirler. Bazen de bir ekipmanın parçası olarak ekipman üzerinde veya ekipmandan ayrı bir şekilde sahada monte edilmek üzere organize edilirler. Her bir ölçü kontrol cihazının uygulama pratiğine göre bir montaj detayına ihtiyacı vardır. Bu detaylar bir inşaat detayının üzerinde veya bir mekanik borulama izometriğinin üst detayı olarak montaj yapacak kişilere açıklanmalıdır.

Enstrümanların proses borulamasına veya inşai yapılarına veya ekipmanlar üzerine mekanik olarak nasıl bağlanacağı “Enstrüman Montaj Detayları” ile ifade edilir. Enstrüman montajı için gerekli olabilecek her türlü saport, fitings, boru (tubing) ve özel vanalar gibi malzemeler, bu detaylar üzerinde adetleri ve tipleri ile listelenirler ve bir izometrik eklinde çizilerek montajı yapacak kişilere yol gösterirler.

Bazı ölçme ve kontrol elemanları (manyetik Akışmetreler, kontrol vanaları vb gibi) boru devamı veya tank aksesuarı olarak boru montörleri veya mekanik montörler tarafından boru izometriklerine veya tank imalat detaylarına göre monte edilirler ancak Enstrüman Mekanik Montaj uzmanları bu enstrümanların doğru bir şekilde doğru yere monte edilmesinden hala sorumludurlar. Enstrüman montaj detayları doğru ölçüm yapma adına içinde bulundurduğu tüm montaj malzemeleri tanımları ile birlikte kaçınılmaz bir proje modülüdür.

drawings-hookups

Örnek Hook Up Çizimi  ( Kaynak: CEASystem.com)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.