Konumuza başlamadan önce iki terimi kısaca açıklayalım:

IPC Nedir ?

Industrial Personal Computer kelimelerinin baş harflerinden oluşan IPC, ülkemizde Endüstriyel Kişisel Bilgisayar veya Endüstriyel PC olarak çevrilmekte ve kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi ve atlanmaması gereken şey ise Endüstriyel PC dediğimizde masamızın üzerindeki bilgisayardan veya çantamızdaki laptop’tan bahsetmiyor olduğumuzdur. Endüstriyel PC’ler ağır şartlarda çalışmak üzere tasarlanmış, ekipmanın karşılaşabileceği zorlu sıcaklık, vibrasyon ve şok testlerinden geçirilmiş bilgisayarlardır. Yani bir teknoloji marketinden alabileceğiniz türden değil, daha spesifik özellik ve korumaları olan cihazlardır. Bileşenleri standart ve uzun ömürlüdür.

Dijitalleşme nedir?

Dijitalleşme ise en basit anlamı ile iş proseslerini geliştirmek ve yeni iş modellerini yönetmek için dijital teknolojilerin kullanılmasıdır.

Endüstriyel ortamlar için kullanılan dijitalleşme ekipmanları, üretim verilerine gerçek zamanlı erişim sağlamak için dijital protokolleri kullanan ağ aygıtları anlamına gelir. Akıllı otomasyon cihazları ve yazılımları ham verinin karar vermeye yardımcı olacak bilgi haline gelmesini sağlamak için kullanılabilir. Dijitalleşmenin önderliğindeki Endüstri 4.0, Akıllı Üretim ve Endüstriyel Nesnelerin Interneti (IOT) gibi trendler ile makine üreticileri bir dizi güçlükle karşı karşıya kalmıştır. Özellikle tüketici ile ilgili sektörlerde, üreticilerin üretim esnekliğini artırmak ve seri üretim arasındaki geçiş sürelerini azaltmak gibi görevleri hatta zorunlulukları bulunmaktadır. Aynı zamanda, makine üreticilerinin de verimliliği artırması ve pazara ürün sunuş sürelerini kısaltması gerekmektedir.

Endüstriyel PC’ler (IPC) işte bu noktada devreye girerler. IPC’ler bu zorlukların üstesinden gelmek ve makine üreticilerine (ve müşterilerine) yardım etmek için konumlandırılmış. Makine üreticileri ve son kullanıcıların özel gereksinimlerini karşılayacak uygulamaların hızlı ve kolayca geliştirilmesini sağlayabilen kontrol ve görüntü çözümlerini gerçekleştirecek açıklık ve esnekliğe sahiptirler.

IPC’ler büyük (ve artan) miktarlardaki üretim verileri ile uğraşırken esas olan performans ve güvenilirliği de mükemmel bir uyum içinde yönetirler. İşlemci performansı artıp göreli maliyetler düşmeye devam ederken, endüstriyel PC’ler büyük karmaşık veri setlerini işleme ve depolama yeteneğine sahiptir. Depolama seçenekleri ve düşen maliyetler, IPC’lerin zorlu ortamlarda bile güvenilir şekilde veri depolamasını sağlamaktadır. Kanuni mevzuatların dikte ettiği  üretim verilerinin hassas ve doğru bir şekilde loglanması IPC yetenekleri için çok uygundur. Entegre ekranlar üretim katındaki operatörlere veri görselliğini sunar. Pazar araştırmaları, geçen yıl sevk edilen tüm IPC’lerin ağ destekli olduğunu  ve yüksek oranda fabrika üretim katında kullanıldığını göstermektedir. IPC içindeki veriler, yerel olarak sorgulanabilir ve erişilebilir. Bu şekilde potansiyel problemler hızla tanımlanır ve üretimi durdurmaya gerek kalmadan üretimin sürekliliğini sağlayacak şekilde önlemler hızla alınabilir.

IPC ‘ler IP tabanlı iletişim teknolojilerini kullanarak mevcut ağlara kolayca entegre edilebilir. Bu yetenek üretim verilerinin mühendis ve başkalarıyla paylaşılmasına olanak sağlar. Sistemin uzaktan izlenebilmesi lokal mühendis sayısını azaltıp, makine performansının gerçek zamanlı izlenmesi, hataların azaltılması ve alarmlara hızlı tepki verilmesini sağlayarak kaynak ve zaman tasarrufunda da çok önemli bir oyuncudur.

Otomasyon ve IPC Trendleri

Otomasyon Uygulamalarının Buluta Taşınması

Analiz etmek ve depolamak için bulut kullanımı pek çok sektörde artık olağan bir durum. Üretim talepleri giderek artarken, veri yönetiminin donanımlar üzerinden yapılmasının getirdiği zorluk ve maliyetler nedeni ile sanayi üretiminde bulut kullanımı hızla büyümektedir. IPC’ler saklanan ya da daha sonra analiz edilmesi gereken verileri sorgulamak ve aktarmak için kullanılabilir; bu istekler bulut teknolojisine ihtiyacı artırarak aynı zamanda ölçeklenebilir sistemleri de zorunlu kılmaktadır. Bu şekilde yığınları azaltarak veriye daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır. IPC bir otomasyon çözümünün kontrol düzeyine entegre edilebilir. Sunucuya ulaşmadan önce verileri süzmek için kullanılabilir ve verinin filtrelenerek, işlenerek bilgi haline gelmesinin ardından dağıtılmasını ve paylaşılmasını sağlayabilir. Veri filtreleme, merkezi sunucular üzerinde yükün azaltılmasını, üretim katında daha akıllı dağıtık bir mimari oluşmasını sağlar. Bunu sonucunda ise veri depolama ve işleme için gerekecek donanım maliyetleri azalır. Aynı zamanda donanım hataları nedeni ile oluşabilecek üretim kayıpları azalır ve daha ölçeklenebilir sistemler haline gelir. IPC kullanımı üretimin sürekliliğine, uzun süreli emre amadeliğe, ölçeklenebilirliğe ve kolay konfigurasyona yardımcı olur.

Bağlantı ve Güvenlik

Endüstriyel ağların büyümesi ve (SCADA ve enerji yönetimi dahil) diğer iş sistemleri ile entegre olması ile artan güvenlik tehdidi  sonucunda bileşenlerin bağlantı ve güvenliği endüstriyel otomasyon için  kritik bir konu olmuştur. Bir güvenlik ihlali fikri mülkiyet kaybına, tesisin durmasına, sabotaj, veri işleme ve sistem fonksiyonlarının izinsiz kullanıma yol açabilir. IPC’ler ağ doğrulamasına katkıda bulunarak endüstriyel (otomasyon) güvenliğin önemli bir parçasını oluştururlar.

Kullanılmayan arayüzleri ve bağlantı noktalarını devre dışı bırakma, kötü amaçlı yazılımları arama, sınırlı kullanıcı hakları, düzenli güvenlik yazılım kontrolleri ve güncellemeleri gibi özelliklerin kullanılması ile, IPC’ler otomasyon sistemlerini güvence altına alınmasında çok önemli roller alabilir.

Yazılımın Artan Önemi

IPC’ler makine görselliği ve kontrolü için kullanılabilen otomasyon bileşenleri arasındadır. Ama bu bileşenlerden IPC dışında hiçbiri performans, açıklık, kullanım kolaylığı ve esnekliği bu derece etkin bir şekilde bir araya getiremez. Cihaz, makine ve insanın birbirleriyle daha fazla bağlandığı ve verilerin hızla arttığı bir dünyada yaşamaktayız. IPC’ler yönetim ile üretim katı arasında bağlantı ve veri yönetimini sağlayacak otomasyon bileşenleri olarak tasarlanmıştır. Başka hiçbir otomasyon cihazı veri odaklı dünyamıza bu kadar uygun olabilecek esnek işlevselliğe ve niteliklere sahip değildir. Daha önce IPC veya PLC’ler tarafından gerçekleştirilen uygulamalar son yıllarda birleşmeye ve içiçe geçmeye başlamıştır. PLC’ler daha çok kontrol uygulamalarında domine şekilde kullanılırken IPC’ler bant üretim, kesikli üretim ve hibrid proseslerde yer edinmeye başlamıştır. Entegre PLC yazılımları ile kullanılan IPC’lerin faydaları bazı PLC ve DCS uygulamaları için daha kalıcı bir çözüm olmaktadır. Bu faydalar  açıklık, hareket kontrolü, gerçek zamanlı karmaşık hesaplamalar, determinizm ve düşük donanım maliyeti içerir.

IPC’ler gelişkin donanım özelliklerine, geniş ve esnek yazılım çözümleri ve arabirim (interface) kartları da eklenince bazı endüstrilerde sıkça karşımıza çıkmaya başlamış ve PLC’lerin yerini almaya başlamıştır. IPC’ler pek çok farklı uygulama ve sektörde kullanılabilmektedir.

PLC, IPC Karşılaştırma Tablosu

Özellik IPC PLC
Endüstriyel Koruma x x
Kesikli Kontrol / Sekans Kontrol x
Proses Kontrol (Batch ve sürekli) x x
Uzaktan izleme & kontrol, SCADA x
Veri Depolama x
Hareket Kontrol x      x
Çoklu Domain yetenekleri x
Çoklu işlemcilik x
Etkin işleme ve I/O tarama x
Reçete ya da toplu iş süreçleri gibi veri-yoğun uygulamalar x x
Matematik fonksiyonları x x
Kompakt, esnek ve modüler yapı x
Haberleşme seçenekleri x
Açık programlama dili ve standart protokoller x x
Açık standart ağ arabirimleri x
Farklı tedarikçilerden alınabilecek destek kolaylığı, esnekliği x
Ortak tag veritabanı x

 

Bu yazının sponsoru Valen Bilişim ve Medya Teknolojileri ‘dir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.