Çeşitli veri tabanlarınızı birleştirmek ve tüm güncellemeleri kullanmak konusunda kararlıysanız, kaynak bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS) veya iş zekası sistemi arasanız iyi olur. Böyle bir sistemin seçimi ve uygulanması karmaşık bir işlem olabilir ve çeşitli ekipleri ve personeli kapsar. Tüm bu süreçlerde karar vermenize yardımcı olmak için dikkat etmeniz gereken ana faktörlere bir bakalım.

1)Kullanılabilirlik

Bütün personel üyelerinin ihtiyaçları dahilinde kullanabileceği, kullanıcı dostu bir sistem düşünün. Bazı kuruluşlarda bu pazarlama uzmanlarını, IT departmanını, veritabanı geliştiricileri ve diğerlerini kapsayabilir. Uygunluğa herkesin açısından bakın ve farklı takım ve personeller için izinlerin farklı düzeylerde ayarlanabilirliğini dikkate alın.

Birçok sistem sezgisel bir çalışma metodolojisi yapmak için sürükle-bırak (drag-and-drop) uygulaması sağlar. Önemli olan sistem nasıl çalışırsa çalışsın, tüm ekibiniz için uygun olduğundan emin olmanızdır.

2)Görselleştirme ve Raporlama

Segmentleri seçerken görsel analizin kolaylığını ve veriniz üzerinde çalışan sorgular için sonuçların görüntülendiğini denetleyin. Ayrıca eğer veri tabanına bir bilgiyi geri beslerseniz yazılımın sonuçları nasıl gösterdiğini kontrol edin.

İş arkadaşlarınız (diğer ekipler veya yöneticiler gibi) için seçimleri ve sonuçları göstermeye yardımcı olacak görsel ekranlar aramalısınız. Böylece kolayca ve hızlı bir şekilde anlamaları mümkün olacaktır.

3)Güvenlik

Verilerinizin güvenliği veritabanlarının önemli bir yönüdür. Hassas iş verilerini ve personel bilgilerini yönetmeliğe bağlı kalarak kayıplardan ve hırsızlıktan koruyarak güvenli bir şekilde depolamalısınız.

Fiziksel riskleri (yangın, hırsızlık vb), hacking risklerini veya insan hatası sonucu verilerin yanlışlıkla bozulması riskini göz önünde bulundurmak önemlidir. Uyguladığınız bütün sistemlerde güvenli veri tutma meselesi ele alınmalıdır.

4)İşlevsellik

Veri analizi yazılımındaki mevcut modüllerin iş gereksinimlerinizi karşıladığından emin olun. İşlevsellik ve modüllerde bakmanız gereken özellikler;

  • Veri çıkarımı ve filtresi
  • Kavrama ve analiz
  • Segmentasyon ve modelleme
  • Otomasyon
  • Strateji tahmini
  • Sonuçları görselleştirme
  • Çalışma süresi planlama ve yatırım getirisi (ROI) yönetimi

5)Destekleme ve Geliştirme

Yazılım şirketinin çözümü için sunduğu destek hizmeti hakkında düşünün. Olası ihtiyaç durumunda saatlerce kullanılabilir mi? Bu destek telefon, e-posta vb platformlarda sunulabilir mi? Seçilen yazılım için bir geliştirme planı olduğundan emin olun. Böylece gelişen teknolojilerle birlikte büyüyebileceğinden emin olabilirsiniz. En son sürüme yükseltmeleri alacağından ve yazılımı kullandığınız sürece destekleyeceğinden emin olun.

6)Entegrasyon

Düşündüğünüz sistem, örneğin E-posta Pazarlama platformu ve CRM  sistemi gibi diğer yazılım sistemleri ile entegre mi? Bu, entegrasyonlar için uygun açık kaynak kodlu spesifik yazılımların doğrudan bir entegrasyonu olabilir.

7)Ölçeklenebilirlik

Sistemin, verilerinizle ve işinizle birlikte büyüyebilecek kapasitede olduğundan emin olun. Verilerinize her zaman ilave olabileceğini unutmayın. İhtiyacınız şu anda büyük olmasa bile eğer verileriniz planlandığı gibi düzenli bir şekilde toplanırsa ve güncellenirse hızla artabilir. Kısacası sistem milyonlarca satırlık veriyi kolayca yönetebilir mi?

8)Maliyet ve Uygunluk

Her iş harcamasında maliyet bir faktördür. Yazılımınızın mümkün olduğu kadar amacınıza uygun olduğundan emin olmanız akıllıca olur.

İhtiyacınızı tam olarak karşılamayan bir sistem size pahalıya mal olabilir. Aynı zamanda size sunduğu özellikleri kullanmanız çok düşük bir ihtimalse en pahalı sistemleri almaya gerek yoktur.

9)Hosting

Sisteminiz (fiziksel olarak) nerede yer alacak? Kurum içinde mi olacak yoksa sizin için veri ve yazılım sistemi barındırmak için şirketin bir hizmetine mi bağlı olacak? Bunun destek, maliyet, güvenlik, ve muhtemelen hız için etkileri olabilir.

10)Güncellemeler

Veritabanı güncellemeleri ile ilgili en önemli iki faktör frekans ve otomasyondur.

Verilerinizin canlı ve sürekli bir şekilde diğer sistemlerinizle senkron mu olması gerekiyor yoksa günlük hatta haftalık güncellemeler yeterli olacak mı? Güncelleme işlemini otomatikleştirmek için, genellikle tutarlı bir veri kaynağı gerekeceğini dikkate alın. Yani alan türleri ve her zaman verilen dosyalar aynı olmalıdır. Kaynak verilerin ne sıklıkla değişebileceğini ve eğer ek veriler alacaksanız seçeceğiniz yazılımın bunun nasıl üstesinden gelebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Kaynak: DataHq

Derleyen : Mehmet Barış Aktaş ( AB Kontrol Proje Mühendisi )

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.