Büyük endüstriyel yapılarda sistemin ayrı parçalarını kontrol etmek pratik değildir hatta bazen mümkün değildir. Çünkü çoğu yapıda parçalar genellikle birbirlerine uzak mesafelerdedir. Böylece görüntüleme ve kontrol için HMI ve SCADA’ya ihtiyaç artmıştır. HMI aslında sadece büyük SCADA sistemlerinin bir parçasıdır. SCADA olmadan HMI biraz kullanışsız olur.

“Gözetleyici Kontrol ve Veri Toplama Sistemi” anlamına gelen SCADA, tesisin ayrı parçalarının işleyişini kontrol etmek ve izlemek için kullanılan entegre bir sistemdir. SCADA genellikle pompaları, fanları ve karakteristiklerine göre diğer makineleri kontrol eder. Kontrol mekanizmaları Programlanabilir Mantıksal Denetleyici veya PLC olarak bilinen elektronik devrelerdir. PLC hem makineleri kontrol eder hem de sensörlerden verileri alır. Veriler daha sonra kontrol odasına gönderilir. Kontrol odasında operatör verilerin yanı sıra makinelerin on/off  olması gibi durumların komutlarına da ihtiyaç duyar. HMI yani İnsan Makine Arayüzü bu ihtiyacı karşılar. HMI genellikle makinelerle aynı yerde bulunan göstergelerin, lambaların ve kontrollerin grafiksel düzenlemesidir. Göstergeler işlemin hem normal aralığını hem de anormal aralığını gösterir. Böylece operatör işlemin doğru işleyip işlemediğini anlar. Lambalar makinenin çalışıp çalışmadığını ya da arıza oluşumunu gösterir. Kontroller makine kontrolü sırasında PLC’ye talimat gönderir.

SCADA, tesis işlemlerinin kontrol ve görüntüleme sisteminin bütünüdür. Ama genel işlemlerde SCADA parçalarının çoğu düzenli olarak pek ele alınmaz. Zamanın büyük bir kısmında sadece HMI görünür ve etkileşim halindedir. Bu da biri diğerinin bir parçası olduğu halde insanların SCADA ve HMI’ın aynı olduğunu ya da aynı sistemin farklı uygulamaları olduğunu düşünmelerine sebep olur.

Özet olarak:

  1. HMI, SCADA’nın sadece bir parçasıdır.
  2. SCADA, HMI ile çalışan operatörlerin olduğu tam bir kontrol sistemidir.

 

Kaynak

http://www.differencebetween.net/technology/industrial/differences-between-scada-and-hmi/

Derleyen : Mehmet Barış Aktaş ( AB Kontrol Proje Mühendisi )

Bunlar da ilginizi çekebilir:

API , GUI, HMI ve SCADA

Scada ve Kontrol Ağlarında Güvenliği Sağlamak İçin…

HMI Seçiminde Ana Faktörler

Eski HMI Kurulumlarının Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

HMI Nedir? Ne işe Yarar?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.