Haberleşme ve otomasyon sistemleri hem yıldırım kaynaklı hem de ani iç aşırı gerilim kaynaklı zarar görebilmektedir. Bu hassas sistemler düşük koruma seviyesine ihtiyaç duyarlar. Sadece B ve C sınıfı parafudrlar bu sistemlerin korunmasında tek başına yeterli değildir.

Genel olarak parafudrlar B, C veya B+C sınıfı parafudrlar olarak bilinirler. Ancak en az Tip 1 ve Tip 2 parafudrlar kadar önemli olan hassas sistemlerin korunmasında kullanılan D sınıfı parafudrlar vardır. Bu parafudlar RJ11, RJ45, BNC, koaksiyeli, CAT, rack, poe, krone parafudrlar olarak sayabiliriz. Bu tip parafudrların farklı çalışma gerilimleri vardır. Up seviyeleri çok düşüktür. Etkin koruma yaparlar.

RJ11 ve RJ45 Parafudr

RJ11 hassas telekom hatlarının korunmasında kullanılır. Up seviyesi genelde 220 V seviyesindedir. ADSL ve PSTN hatlarının korunmasında etkindir. RJ45 ise ethernet hatlarının korunmasında kullanılır. Up seviyesi 20 V’a kadar düşer. 10 to 1000 Mbit/s ağların korunmasında kullanılabilir.

RJ11 ve RJ45 Parafudr

BNC ve Koaksiyel Parafudrlar

BNC ve koaksiyel parafudrlar video izleme sistemlerinin bulunduğu CCTV sistemleri, analog kameralar ve mobil baz istasyonlarında kullanılırlar. RF ve koaksiyel hatlarında kullanılırlar.

BNC ve Koaksiyel Parafudrlar
BNC ve Koaksiyel Parafudrlar

Koaksiyel parafudr

Koaksiyel parafudrların telekom istasyonlarında nasıl kullanıldığını görmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Koaksiyel parafudr seçerken aşağıdaki unsurlara dikkat edilmelidir.

  • Frekans aralığı
  • Hat gerilimi
  • Konektör tipi
  • Dişi veya erkek uç
  • Montaj bağlantısı
  • Teknolojisi

Rack Parafudr

Rack parafudrlar veri merkezlerinde kullanılırlar. 12, 24, 16 veya 32 portlu olabilirler.  Ethernet, data ve telekom ağlarında etkin koruma yaparlar. Bağlantı tipi doğru rack parafduru seçerken önemlidir. Yine korunacak ethernet hattının frekansı, hızı ve türü kullanılacak parafudru değiştirecektir.

Rack Parafudr
Rack Parafudr

POE Parafudr

POE (Power of Ethernet) hatlarının korunması için POE parafudrlar kullanılır. Veri iletim hızı 100 ve 1000 Mbps internet hatlarında sinyal korumada kullanılabilir.

 

Kaynak: Yılkomer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.