Gray kod ( Gray Code)  ( adını mucidi Frank Gray’den alır) bir kerede yanlızca 1 bit’in değiştiği ikili sayılar dizisidir.

Tam sayı dizisi boyunca yürüyen belirli uygulamalarda bir seferde bir bitin değiştirilmesi büyük ölçüde hataların oluşmasını engeller. Standard binary sisteminde aynı anda birden fazla bit değişebilir. Örneğin 7 den 8 ‘e geçerken ( 0111 den 1000) aynı anda dört adet bitin değişmesi gereklidir.

Bir PLC girişi doğası gereği OFF ( KAPALI ) olduğundan daha hızlı şekilde ON ( AÇIK ) konuma geçer. Burada elbette milisaniyelerden bahsediyoruz fakat normal ikili yöntemleri kullandığımızda eşit hızlı tarama süreleri ile yanlış bir okuma oluşturulabilir. Gray code ile sadece bir bit değişir. Bir bit den daha fazla bit değişiyorsa birşeyler yanlış demektir. Problemi aşağıda görebilirsiniz. Örneğin bir giriş sinaylinin 300 milisaniyede ON , 500 milisaniyede OFF olduğunu düşünelim. İkili sistemde 7 den 8’e geçerken ilk olarak ON biti oluşacaktır, diğerleri OFF olana kadar 200 milisaniye için diğer bitler de hala ON olduğu için değer 15 olarak hesaplanacaktır. 200 milisaniye sonra diğer bitler OFF olacak ve değer 8 olacaktır. Diğer yandan Gray kod bir seferde tek bir bitin değişmesini sağladığı için bu hatayı ortadan kaldırır.

Greycode

Gray Kod ve ikili düzen tablosunu aşağıda görebilirsiniz.

greybinary

Burada önemli bir trik de 15 ten 0 ‘a geçiş sırasında da Gray Kodun kullanılması yani sadece tek bir bitin değişmesidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.