Kontrol panoları tasarlanırken kullanılacak pano boyutları ve bütçe elbette çok önemlidir. Bunun yanısıra IP (veya NEMA) koruma sınıfı, montaj detayı, ısıtma/soğutma gereklilikleri, boş olan talebi gibi konular da pano tasarım kriterleri arasında önemli yer tutar.

Kontrol panosu boyutlandırma konusu otomasyon ekipleri için donanım mühendisliği başlığı altında tanımlanır. Projenin ve şirketin boyutlarına göre bir proje mühendisi hem donanım hem yazılım mühendisliğini tek başına yapabileceği gibi donanım mühendisliği ayrı bir kişi veya grup tarafından da yapılabilir.

Kontrol panosu tasarımı, yerleşimi ve boyutlandırması çok basit gibi görülse de çok dikkatli yapılması gereken içinde çok önemli detayları içeren  bir süreçtir. Tecrübesiz bir tasarımcının elinden çıkan pano ile saha tecrübesi de olan bir tasarımcının yaptığı yerleşim ve boyutlandırma arasında çok önemli farklar vardır. Panolar mekanik yerleşim ve elektriksel bağlantıları içerdiği için bir kez tamamlandıktan sonra değişiklik yapmak oldukça zordur. Eğer siz tecrübesiz bir tasarımcı tarafından yapılan bir pano almışsanız, uzun yıllar o pano ile yaşamak zorunda olacağınızı unutmamalısınız ve bunun size yaşatacağı acı ve sıkıntıları da.

Kontrol odası boyutları kat planı, proses bölgesi, mekanik ekipmanlar ve borulama gibi konular belirledikten sonra ortaya çıkar ve genellikle beklenenden daha küçük bir alan olarak ortaya çıkar.

Bütün bunları söyledikten sonra kontrol panosu tasarlanırken dikkat edilmesi gerekenlere kısaca bakalım:

  1. İlk kural müşteri isteklerine ve varsa şartnameye uyan bir pano boyutlandırması yapmalısınız. Çoğu kullanıcı sistemin ileride genişlemesine imkan vermesi için yedek boş alan ister. Bu istekleri karşılayın.
  2. Pano için herhangi bir IP/NEMA koruma sınıfı tanımlanmış mı? Bu genellikle panonun monte edileceği alanın özelliğine göre belirlenir. Kapalı, klimalı bir kontrol odasında kullanılacak panolar için IP42 veya IP55 koruma sınıfı yeterli olurken, açık ortamda bulunacak panolar için daha yüksek bir koruma sınıfı gerekecektir. NEMA4x isteniyorsa paslanmaz çelik mi fiberglas mı sorusunu sormak gerekli. Paslanmaz çelik ise 304 veya 306 arasında seçim yapmak gerekli. En yaygın kullanılan malzeme 304’tür fakat ortamın özelliğine (kimyasal buhar olmasına göre vs) göre 316’da kullanılabilmektedir. Fakat her malzeme seçeneği her boyut pano için bulunamayabilir.
  3. Pano nasıl monte edilecek ? Yere mi duvara mı monte olacak? Eğer yere monte edilecek ise ayaklar için herhangi bir mekanik aparat gerekli mi? Yükseltilmiş taban var mı, baza kullanılacak mı? Baza kullanılacak ise ilave 100 mm‘lik bir yükseklik ön görmelisiniz.
  4. İki kapılı mı olacak sadece önden giriş mi olacak? İki kapılı olacak ise panoyu monte ederken arka kapı için kapı açılma ve 1 insan geçme mesafesi eklemeyi unutmayın. Kablo girişleri alttan mı, üstten mi olacak?
  5. Yeterli boş alanı olan bir pano çok nadiren büyütülür. Bu nedenle daha büyük bir ısıtma/soğutma sistemi ön görmenize gerek yoktur. Mevcut büyüklük ve alan için hesaplayın yeter.
  6. Pano içine monte edilmiş tüm ekipmanların üreticinin istediği şekilde monte edildiğinden, etrafında uygun boşluk bırakıldığından emin olun. Bu genellikle PLC, besleme kaynağı gibi ısı yayan cihazlar için geçerlidir. Çoğu cihaz için geçerli olmasa da bazı cihazların sadece “dik” monte edilmesi gerektiğini unutmayın.
  7. Kablo kanalları ve cihazlar (terminaller) arasında yeterli boşluk olduğundan emin olun. Böyle kablo bağlantısı, kablonun yerleştirilmesi ve kablo etiketinin okunması mümkün olur.
  8. Farklı gerilim grupların pano içinde ayırın. Örneğin 24Vdc sinyalleri AC sinyallerden uzak tutmaya çalışın. Bunun sebebi oluşabilecek elektriksel gürültüye engel olmaktadır. Hiçbir şey yapamıyorsanız ac ve dc kabloların birbirine paralel yerleşmesini değil 90 derecelik bir açı ile monte edilmesini sağlayın.
  9. Kablo kanallarının boyutunu uygun hesaplayın. Bunu terminaller girecek kablolar ve kullanılacak kablonun çapını dikkate alarak hesaplayabilirsiniz. İhtiyaçtan daha küçük boyutlandırılmış bir kablo kanalının kapağı kapanmayacaktır, ve daha sonraki yıllarda arıza bulmayı imkansız hale getirecektir.
  10. Özellikle büyük güç dağıtım panoları için önemli olacak şekilde kabloların dönüş açıları için de bir alana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.