TAŞIMA

Yükleme ve boşaltmalarda sert darbelerden kaçınılmalıdır. 6″ ‘ten büyük, klas 150 – 300 – 600 grubu valfleri kaldırmak için vinç kullanılması gerekir. 2″, 3″ ve 4″’ ölçülerindeki valflerde, volan uygun şekilde tutularak yükleme işlemi yapılır. Daha ağır veya volansız valfler, kapak flanşlarının üzerinde çatal bölgesinde tutularak, keten özlü halatlarla kaldırılabilir.

DEPOLAMA

Valfler paslanma ve hasardan korunacak biçimde, mümkünse kapalı bir yerde depolanmalıdır. Valfin yan flanşları ve açık ağızlar genellikle plastik tapa veya ahşap kapaklarla kapalıdır. İç aksam kurulanmış, yağlı ve korunmalıdır.

HATTA BAĞLANTI (Montaj)

Valfler, sızdırmazlığı testlerle kanıtlanmış olarak sevk edilirler. Valflerin sızdırmazlığı; montaj sırasında, valflerin içine, sitlerde aşınmaya neden olabilecek yabancı atık ve pisliğin girmesini engelleyecek tedbirler alınarak korunabilir. Valfin montajının çalışma koşullarına uygun olarak yapılmasına ve valflerin çalışma yöntemine (ÖRNEĞİN, swing check valfin bağlama pozisyonu, özel akış yönüne uygunluğuna) özen gösterilmelidir. Genellikle, imalatçı gerekli akış yönünü işaretler. Valfin montajından önce bütün koruyucu ağız kapakları ve uygulanan diğer koruyucuların çıkarılması gerekir.

Boruların uç bağlantılarının, montaj sonrasında valfin gerilime maruz kalmayacağı biçimde ayarlanması (aynı eksene getirilmesi) gerekir. Kolay kullanımı sağlamak için, boya uygulamada, mil ve glendin korunması, valf üzerindeki yön işaretine dikkat edilmesi vb. gerekir.

Flanşlı Valfler

Flanşlı valflerin fatura (RF) yüzeyleri iyi durumda olmalıdır.

Valfler hat üzerine bağlanmadan önce, valf flanşları hat flanşları ile iyi hizalanmalıdır. Cıvatalama öncesi eksenel kaçıklık olmadığından emin olunmalıdır. İyi bir sızdırmazlık içi cıvatalar karşılıklı olarak dengeli ve eşit biçimde sıkılmalıdır.

Valfleri yüksek sıcaklıkta, basınç altındayken sıkmaya kalkmayın sık ve ani sıcaklık değişimlerinde cıvatalardaki uzamaya bağlı sızdırmalar olabilir, fakat normal servis koşullarına dönüldüğünde bağlantının sıkılığı etkilenmeyecektir.

Kaynak Uçlu Valfler

Kaynak; mutlaka alanında uzman ve tercihen ulusal standartlarda kaynakçı sertifikası olan kaynakçılar tarafından yapılmalıdır. Kaynakta önce valf ve boru iç kısmı tamamen temizlenmelidir.

Değişim gövde malzemelerine bağlı olarak doğru dolgu malzemesi seçimi için kaynak başvuru kitaplarına danışın.

Kaynak uçlarını puntalama öncesi (eksenel kaçıklık olmaksızın ) iyi hizalanmalıdır. Puntalama işlemi de, kaynakta kullanılacak olan aynı dolgu metali ile yapılmalıdır. Kaynak uçları temiz olmalı ve uçlar arasında 1,6 mm boşluk bırakılarak kaynatılmalıdır.

Kaynak Isıl İşlemi

Kaynak sırasında, gerekirse, ön ısıtma uygulanmalıdır. Malzeme cinsine ve et kalınlığına bağlı olarak gerekli ön ve son ısıtma istekleri için kaynak rehberinize danışın.

Isıl Yalıtımı

Valf yalıtılırsa, bakım ihtiyacına yönelik olarak glende ulaşılabilir ve salmastra değişiminin yapılabilir olması gözetlenmelidir.

İŞLETME KOŞULLARI

TEMİZLİK

Kullanılan kimyasal temizleyiciler çok çeşitli olduğundan genel bir temizlik yönergesi tanımlamak olanaklı değildir. Temizlik sıvısı valf malzemesine uygun seçilmelidir.

Temizlik sırasında valfler tam açık olmalıdır. Daha sonra, disk, sürgü ve geri ringi tam olarak temizleyebilmek, gate valf gövde alt boşluklarındaki pislikleri atabilmek için temizlik yarı kapalı durumda girdaplanarak yapılmalıdır.

AÇMA – KAPAMA

Elle kumanda edilen valflerde, volanın saat ibresi yönünde çevrilmesi valfi kapatır, ters yönde açar. Valfi kapamak için volanı veya kolunu uzatma çubuğu veya boru desteği ile zorlamayınız. Dişli kutuları ve aktüatörler (kapama işlemi için) milli saat yönünde döndürecek biçimde tasarlanmıştır.

Kısa devre (by–pass) düzenlemeli valfler, valfin her iki tarafında düzgün bir denge sağlayabilmek için sadece kısa devre valfleri açıkken açılmalıdır.

AKTÜATÖR

Elektrik aktüatörünün servise alınmadan önce, en az bir tur döndürülerek sağlıklı işlendiğinden emin olunmalıdır.

DEVREYE ALMA

Kapak ve glend saplamaları dahil tüm flanş bağlantı saplamalarının sıkılıkları kontrol edilmelidir. Kaçak tespiti halinde saplamalar karşılıklı olarak çeyrek tur halinde dengeli sıkılmalıdır. Kaçağın devamı kaçak bölgelerinde erozyona neden olur.

Valfler devre sıcaklığına maruz kaldıktan (devre sıcaklığına ulaştıktan) sonra saplama somunlarının sıkılıkları yeniden kontrol edilmelidir.

GENEL BAKIM

Valf bakımının periyodu; valf kullanıcısı tarafından belirlenir. Bu, valfin kullanımı, kullanım ortamı ve valf tipi ile ilgili bireysel deneyimlerle belirlenen bir konudur.

SIZDIRMAZLIK

Normal şartlarda, valflerde kullanılan sızdırmazlık malzemeleri, sahada ya da depoda uygun şartlarda korunduğunda, çok uzun bir süre bakım gerektirmeyecek biçimde tasarlanmıştır.

Salmastra değişimi için hat basıncının tamamen giderilmiş olması gerekir. Bunun için vana tam açık iken, volan açma yönünde döndürülerek salmastra yuvasının devre basıncı ile ilgili tamamen kesilir.

Daha sonra glend saplamaları sökülür, eski salmastralar çıkarılıp yerine yenileri konur. Sonra da glend saplamaları yeniden sıkılarak çalışma koşullarına dönülür.

YAĞLAMA

Valfin hareketli parçalarının sahada sorunsuz çalışması için belli, aralıklarda yağlanmalıdır.Yağlar ulusal standartlara uygun olmalıdır. Mineralli yağlar sıcaklık artışında hızlı yaşlandığı için kullanılmamalıdır.

Dikkat: Oksijen devrelerindeki valfler yağdan arındırılmalıdır.

ONARIM

SİT KAÇAĞI

Sit, uygun araçlarla leblenerek yüzeyler birbirine hassas alıştırılmalıdır. Sızdırmazlık yüzeyleri hasarlanmış ise yeniden kaynak dolgu, talaşlı işlem uygulandıktan sonra lebleme işlemi uygulanmalıdır. Sert yüzeyli (stellite dolgulu) sızdırmazlık yüzeyleri birkaç leblemeye ve hassas alıştırmaya uygun dayanımdadır.

SALMASTRA KAÇAĞI

Glend saplamaları yeniden sıkılanır ya da sızdırmazlık elemanları yukarıda tanımlandığı gibi değiştirilir.

YEDEK PARÇALAR

İşletmenin en az süre servis dışı kalmasını sağlamak için temel yedek parçaların yedekleri bulundurulması önerilir.

1 – Salmastra takımı, kapak contası, sızdırmazlık ringi.

2 – Mil ve burç grubu (takım olarak)

3 – Yeterli sayıda saplama ve somun

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.