PLC programlamak çok kolaydır ama iyi bir PLC programlayıcısı olmak zordur.

Kural 1 – “Basit” çalışır,  PLC programınızı mümkün olduğunca basit tutun.

Kural 2 – PLC’ye bağlanıp programlama yazılımının online olması için PC’niz ile PLC’niz arasındaki kablonun bağlı olduğundan emin olun.

Kural 3 – PLC’ye dizüstü bilgisayarınız ile ve seri porttan bağlanıyorsanız, seri kabloyu dizüstü bilgisayarınızın portuna vidalayın. Programınızı tam PLC’ye gönderirken kablonun çıkmasını istemezsiniz değil mi?

Kural 4 – Bir ağ’da çalışıyorsanız programınızı download ederken doğru CPU’ya gönderdiğinizden emin olmadan “download” tuşuna basmayın.

Kural 5 – Startup’a başlamak için programınızı test etmeden önce tüm I/O giriş çıkışları test edin ve bunların sonuçlarını mutlaka not edin, her sinyalin doğru adrese geldiğinden emin olun.

Kural 6 – Aşina olmadığınız bir donanım bağlıyorsanız, öncelikle kurulum ve bakım el kitabını okuyun.

Kural 7 – Programınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce yedeğini alın.

Kural 8 – Her tedarikçinin kendi programlama aracı vardır, elinizdeki CPU ile kullandığınız programlama yazılımının versiyon ve modelinin doğru olduğundan emin olun. Hepsi IEC61131-3 ‘ü destekler ama kendi yöntemleri ile.

Kural 9 – İlk enerji verirken, enerji kaynağınızın doğru olduğundan emin olun. (24 Vdc’lik bir besme ünitesine 220 Vac bağlamak istemezsiniz değil mi?)

Kural 10 – Program yüklemeye çalışırken PLC’nin yüklemeye izin verecek durumda olduğundan emin olun (üzerinde anahtar varsa programlama modunda olduğundan emin olun).

Kural 11 – PLC sistemi tasarlarken mutlaka yedek kanalları öngörerek tasarlayın, devreye alımdan önce mutlaka onları da test edin.

Kural 12 – En iyi PLC programları, arıza durumlarında en hızlı şekilde çözüme imkan verenlerdir. Bu ise iyi bir PLC programcı ile kötü bir programcı arasındaki farkı çok net ortaya çıkarır.

Kural 13 – Programlama satırlarınıza açıklayıcı notlar yazmayı unutmayın.

Kural 14 – Karşınıza çıkan dialog kutusundaki mesajın ne demek istediğini iyice anlamadan “ok” tuşuna basmayın.

Kural 15 – PLC panosunun içine her durumda programın son çıktısını koymayı unutmayın.

Kural 16 – Operatörler sistemin program hatası ile çalışmadığını söylüyorsa (daha önce çalışırken), programınızda değişiklik yapmadan önce bundan emin olun.

Kural 17 –  PLC ve prosesinizin HMI olmadan da çalışabilir olduğundan emin olun. HMI’ı resetlemeniz gerektiğinde prosesinizin de durmasını istemezsiniz değil mi?

Kural 18 – İyi bir programcı, programın çalışırken hiçbir değişiklik olmadan çalışmamaya başladığının söylenmesine inanmaz.

Kural 19 – PLC programı kendi kendine değişemez.

Kural 20 – Programınızı “force” lanmış değerler ile bırakmayın. “Force” lama özelliği sadece geçici testler için kullanılmalıdır.

Kural 21 – Yazdığınız satır veya bloğun CPU tarafından tarandığından ve işlendiğinden emin olun. Aksi taktirde arıza tespiti için saatler harcayabilirsiniz.

Kural 22 – Son değişikliklerini mutlaka dokumante edin ve paylaşın.

Kural 23 – Herhangi bir değişiklikten sonra tüm özellikleri ile çalıştığından emin olun.

Kural 24 – Makineler programcı yanındayken saatlerce çalışır, programcı bilgisayarını toplayıp tesisten ayrıldıktan 5 dakika sonra arıza verir. Moralinizi bozmayın. Dişçiye gittiğimizde de diş ağrımız kesilir.

Kural 25 – Tesislerde kontrol ve otomasyon sorunları her zaman olur. Ama sizin ziyaretinizden sonra olanların hepsi sizin yaptığınız müdahale nedeniyledir, sisteme dokunmamış olsanız bile.

Kural 26 – Kontrol ve otomasyon sistemlerinde yıllardır devam eden bazı sorunlar olabilir ve operatörler bu sorunlar ile başa çıkmayı bilir. Bir yönetici bunu fark ettikten sonra ise bir ölüm ve kalım konusu haline gelir.

Kural 27 – Kendi kendine çözülen her problem hiç beklemediğiniz bir anda kendi kendine ortaya çıkar (üstelik en uygunsuz zamanda). Sorun sizin müdaheleniz olmadan çözüldü ise tekrarlayacaktır. Hazırlıklı olun.

Kural 28 – Enerji vermeden önce topraklamayı kontrol edin.

Kural 29 – Sürekli yedek alıp bunlara düzgün isimler vermezseniz bir süre sonra kafanız karışacaktır. Yedekleme yönteminizi oluşturun.

Kural 30 – En ucuz değil, uygun fiyatlı kaliteli programcılara ihtiyaç vardır.

Kural 31 – En düşük fiyat en yanlış tahminler olarak karşınıza çıkabilir, proje daha pahalıya mal olabilir.

Kural 32 – Yazdığınız program çalışıyorsa “şunu da ekleyeyim” demeyin, dokunmayın bırakın çalışsın.

Kural 33 – “Yapay zeka kullanıcı hatalarına engel olamaz”

Kural 34 – Hiçbir şey çalışmıyorsa enerjiyi kesin ve verin.

Kural 35 – CPU pilini değiştirmeyi unutmayın veya düşük pil uyarısını programınıza ekleyin.

Kural 36 – Her değişiklik yaptığınızda yedek alın.

Kaynak : http://plc-scada-dcs.blogspot.com

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.