İki otomasyoncu bir araya geldikten 10 dakika sonra kimsenin almadığı bir dilden konuşmaya başlar. Size ise anlıyor gibi görünmek kalır. Bunun yerine, otomasyon dünyasında kullanılan kısaltmaların bazılarının açıklamalarını yazalım ki hiç değilse konu hakkında yorum yapabilesiniz. Kısaltmaların tümü ingizlice kelimelerin baş harflerinden oluşuyor, bunları Türkçe kelimelerin başharflerini kullanarak değiştirmiyoruz ki iş daha fazla karmaşık hale gelmesin.

API – Application Programming Interface (Uygulama Geliştirme Arayüzü). Bir yazılım dili için kodları yazma/çalıştırma’ya yarayan bir demet kütüphanenin birleşmesi demektir. API, yazılım kullanıcılarının terzi usülü kendi ihtiyaçlarına göre ilaveler yapabilmeleri için kullandıkları bir yöntemdir. API, genellikle hazır işlevlere yeni özellikler eklemek ve/veya ince ayar yapabilmek için kulanılır.

GUI – Graphical User Interface (Grafiksel Kullanıcı Arabirimi). GUI, SCADA konfigurasyonunuzu yaptığınızda tesisin, ünitenin veya makinenizin ekrandaki grafiksel görüntüsüdür. Tesisin veya makinenin bu grafiksel görüntüsü, her şeyin daha kolay anlaşılır olmasını sağlar. GUI olmadan, tüm komutlar metin şeklindedir, tüm bilgiler de metin düzeninde gelir. GUI ile renkler, butonlar, grafiksel görüntüler ile bütün bilgiler ve komutlar ekrana yerleştirilir.

HMI – Human Machine Interface (Insan Makine Arabirimi). HMI kullanıcının makine ile iletişimi sağladığı bir ortamdır. Çoğunlukla HMI yazılımı ve bilgisayar donanımı, kullanıcının bilgileri gireceği klavye, dokunmatik ekran, fare ve diğer giriş yapılan cihazları içerir. HMI’ın çalıştırma yazılımında (runtime) kullanıcı sadece proses değerlerini değiştirebilir, alarm seviyelerini ayarlayabilir veya prosesi izleyebilir. Programsal değişiklikler, yeni sayfa ekleme, yeni tag ekleme vb. işlemleri yapamaz.

SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition (Denetimsel Kontrol ve Veri Toplama). Kısaca bilgisayarlardan, haberleşme aletlerinden, algılayıcılardan veya diğer aygıtlardan oluşturulmuş denetlenebilen ve kontrol edilen bir sistemin genel adıdır. SCADA, bir makine veya tesisten bilgileri toplamak, kullanıcıya göstermek ve kullanıcının sisteme komutlar göndermesini veya makineden gelen bilgileri izlemesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Gelişmiş SCADA yazılımları, raporlama, geriye dönük veri izleme, trend grafikleri, web üzerinden bağlantı, 3rd parti sistemler ile haberleşme ve veri aktarımı gibi pek çok özelliği de bünyesinde içerir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.