Sıklıkla duymaya başladığımız sel, baskın, tufan ve hava değişimleri küresel iklim değişikliğinin göstergelerinden. Alternatif enerji kaynakları karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliği etkilerini minimuma indiriyor. Ar-Ge yatırımları ise alternatif enerji kaynaklarının çeşitliliğini ve verimliliğini artırmak için yapılan yoğun çalışmalara harcanıyor.

 

a2

Solar Power (Güneş Enerjisi)

Güneş enerjisi, diğer yöntemler ile kombine kullanılabildiği için en hızlı büyüyen yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Bazı günlerde, California’da güneş enerjisi ile ihtiyaçtan daha fazla enerji üretilmektedir. Şu anda bu fazlalığının enerji hatları üzerinden nasıl paylaşılabileceği üzerinden görüşmeler yapılırken eyaletin 2030’da enerjisinin %50’sinin güneşten elde edilmesi planlanıyor. 2016 yılında sadece Amerika’da %94’lük bir büyüme öngörülüyor. Enerji üretiminde bu yönteminin kurulumdan sonra sıfır karbon emisyonu ile oldukça düşük bir maliyeti vardır.

a5

Wind Power (Rüzgar Enerjisi)

2015’te 63 GW’dan daha fazla bir rüzgar enerjisi kapasitesi eklenmiş. Özellikle Çin’de en büyük yatırımlar rüzgar enerjisine yapılıyor. Rüzgar enerjisinin güneş enerjisinden önemli bir farkı gece de elektrik üretebilmesidir. Aynı zamanda sıfır karbon emisyonu ile sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır.

Geothermal Energy (Jeotermal Enerji)

Jeotermal enerjinin yararı sürekli baz yüktür. Diğer yenilenebilir teknolojiler değişken enerji üretmek durumunda iken jeotermal enerji nadiren hava etkileri nedeniyle dalgalanır ve mevsimsel değişime karşı zayıf değildir. Kuzey Amerika ve Avrupa jeotermal enerjinin en büyük üretici ve tüketicileridir. Yüksek volkanik aktivitelerin olduğu İzlanda jeotermal enerji açısından çok zengindir.

Hydroelectricity (Hidroelektrik)

Hidroelektrik santraller küresel elektrik üretiminin %20’sini karşılamaktadır. Diğer alternatif enerji kaynaklarına göre daha düşük maliyetlidir. Atık üretmez ve çok düşük karbon emisyonuna sebep olur, ayrıca değişken enerji taleplerine hızlı cevap verebilir. Baraj tipi santrallerinin doğal yaşama olumsuz etkileri olabilirken nehir tipi santallerde ise inşaatın mevcut dokuyu bozmasına izin vermemek gerekir.

Hydrokinetic Energy (HidroKinetik Enerji)

Hidrokinetik enerji okyanuslardaki dalga veya akımlardan elde edilen enerjidir. Jeotermal enerji gibi değişken olmayan bir üretim sağladığı için geleceği oldukça parlak bir enerji üretim yöntemidir.

Radiant Energy (Radyant Enerji) 

Radyant Enerji, elektromanyetik dalgalardan üretilen enerjidir ve henüz araştırma aşamasındadır. Üretim oldukça düşük maliyetlidir ve atık veya karbon emisyonu üretmez. Bununla birlikte çoğu radyant enerji projesi ölçek olarak oldukça küçüktür. Su ısıtmak için kullanıldığında oldukça verimli görülen bu kaynağın enerji talebini karşılamak için kullanılıp kullanılamayacağı belirlenmeye çalışılmaktadır.

Nuclear Energy (Nükleer Enerji)

Nükleer enerji bugün dünyadaki enerji ihtiyacının %11 ‘ini karşılamaktadır. 31 ülkede, halen 70 tane daha inşa halinde olan toplam 435 adet ticari nükleer güç reaktörü bulunmaktadır. Bugünkü nükleer santrallerin çoğunluğu su tasarımlıdır; %60’ı basınçlı su reaktörü iken %21’i kaynayan su reaktörüdür. Nükleer santrallerin, erimeye karşı güvenlik riskleri olmasına karşı atmosfere karbon salınımı yapmazlar.

a3

Biomass Fuel (Biomass Yakıtı)

Biomas yakıtı odundan hayvan atıklarına kadar çok farklı şekilde üretilebilir. Yıllık yaklaşık 150E3 Terawatt saatlik enerji ihtiyacının 1.4 katını sağlama kapasitesine sahiptir. Fakat karbon emisyonu üretir.

 

Compressed Natural Gas (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) 

Sıkıştırılmış doğal gaz halen kullanılmakta olan bir enerji kaynağıdır ve biomass gibi karbon emisyonu üretir. Biometandan üretilen doğal gaz diğerine göre daha çevrecidir diyebiliriz. Benzine alternatif olarak araçlarda kullanımı artmaktadır.

Hydrogen  Fuel (Hidrojen Yakıtı)

Hidrojen de araç yakıtı olarak kullanılabilir ve karbon açığa çıkarmaz. Üretimi oldukça ucuzdur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.