Veri; modern iş dünyasının yaşam kaynağıdır.

Teknoloji geliştikçe verinin toplanması, işlenmesi ve depolanması süreçleri de farklılaşmaktadır. Eskiden işlenmiş veriye ulaşmak günler bazen haftalar alırken, bugün anlık olarak ulaşılabilmekte ve analiz edilebilmektedir.

Nesnelerin Interneti ise bu sürece en hızlı ve heyecan verici bir şekilde dahil olan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Nesnelerin Internetini çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Bu teknolojinin gelişme adımlarının çoğu endüstriyel otomasyon ve medikal alanında olmaktadır. Çünkü ekipmanların uzaktan izlenebilmesi ve rutin bakım kontrollerinin yapılması üretim hatlarının performansının artışında ve operasyonel maliyetlerin azaltılmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Buna rağmen çoğu üretici, Nesnelerin Interneti (IoT) dünyasının işletmelerine getireceği faydalara karşı limitli bir bilgiye sahiptir.

Akıllı cihazların tesislerde kullanılmasının getireceği 5 önemli avantaj;

  • * Üretim kalitesini artırmak
  • * Operasyon hızını artırmak
  • * Üretim maliyetini azaltmak
  • * Bakım/Uptime iyileştirmek
  • * Analiz için gerekli bilgiyi geliştirmek olarak sıralanabilir.

Nesnelerin internet teknolojisine en yakın endüstriler ise;

  • * Makine Üreticileri
  • * Gıda Üreticileri
  • * İşlenmiş Metal Ürün Üreticileri
  • * Kimya Tesisleri
  • * Elektrikli cihaz üreticileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nesnelerin Interneti, endüstriyel uygulamalar için geliştirilmesine rağmen farklı uygulamalarda da kullanılabilmektedir. 2020 yılında 50 milyar cihazın birbirine bağlanacağını tahmin eden araştırma şirketleri bu trendi yakından takip etmektedir. Teknolojinin kullanıldığı ve hızla yayıldığı diğer sektörler ise giyilebilir teknolojiler, HVAC sistemleri, medikal sistemler olarak sayılabilir.

Çoğu uygulayıcı mühendis için Nesnelerin Interneti (IoT) teknolojinde en kritik nokta “bağlantı”dır. Güvenilir sağlam bir internet erişimi IoT teknolojisi için çok önemlidir. Bağlantı teknolojisi aynı zamanda toplam sistemin maliyet ve enerji verimliliğini de etkilemektedir.

Nesnelerin Interneti (IoT) teknolojisi sadece IoT uyumlu cihazların birbirine bağlanmasını değil, mevcut kurulu sistemlerin de IoT ağına bağlanmasını kapsar. Bu çerçevede düşünecek olursak 2020 yılında 50 milyon cihazın birbirine bağlanacağı verisi oldukça gerçekçi bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cihazların ve bağlantı yöntemlerinin çeşitliliği ise Gateway’leri zorunlu kılmaktadır. Tek bir sensörü özellikle mikro işlemcisi olmayan bir sensörü tek başına internet’e bağlamak oldukça karmaşık ve masraflı bir yol olacaktır.  Farklı arabirimler farklı yöntemleri kullanma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

nio100-product-guide-20150520-5-638

Gateway’ler temel anlamı ile Nesnelerin Interneti (IoT) ağlarını basitleştiren cihazlardır. Farklı cihaz ve arabirimlerin internet’e bağlanmasını sağlar.

Bir IoT gateway kullanımının uygulamaya göre farklı yöntemleri bulunmaktadır. En çok kullanılan yöntem farklı arabirimlerden gelen verinin paketlenerek internete ulaştırılmasıdır. Gateway’ler iki yönlü haberleşme gerektiğinde de veriyi iki yönlü transfer etme becerisine sahiptir.

Gateway bir Router olarak düşünülmemelidir. Bir Router benzeri bir trafiği yönetir ve ortak bir arabirim kullanan cihazları birbirine bağlar. Örneğin ev otomasyonunda kullanılan bir Router’a bağlı tüm cihazlar IP adresi kullanır. Buna rağmen gateway’ler bir köprü görevi yapması özelliği ile farklı trafikleri yönetir, farklı haberleşme birimlerinden gelen veriyi düzenler ve bunları ortak bir protokole çevirerek WAN’a çıkarır.

nio sales-kits-for-nexcom-automation-controller20160504eric-lo-59-638

Gateway kullanımı sayesinde eski konvansiyonel sistemlerinizi cihazlarınızı güncellemeden veya değiştirmeye gerek kalmadan daha az maliyet ile IoT teknolojisine çıkabilirsiniz. Çoğu gateway’in beraberinde getirdiği güvenlik özelliği ile de veri güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

Kaynak: MPI Group – The Internet Of Things Has Finally Arrived

Bu yazının sponsoru Valen Bilişim ve Medya Teknolojileri ‘dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz