Öncelikle bir fieldbus sonlandırıcısının ne olduğunu anlayalım. Fieldbus sonlandırıcısı 1 µF kapasitor ve bir 100 Ω direncin seri olarak bağlı olduğu bir endüstriyel ağ sistemi bileşenidir. Fieldbus sonlandırıcının ana fonksiyonu fieldbus akımını limitlemek ve fieldbus’ı elektriksel yansımalara karşı korumaktır.

Her fieldbus segmentinin iki adet sonlandırıcıya ihtiyacı vardır. Bu sonlandırıcılar her segmentin başında ve sonunda yer alır. Çoğu zaman segmentin başındaki sonlandırıcı fieldbus besleme kaynağının içinde yer alır. Segmentin sonunda yer alan sonlandırıcı ise ayrı bir komponent olarak bus’ın sonuna eklenir.

Fieldbus sonlandırıcının ana amacı kontrol ağındaki akımı kontrol etmek için kullanılır. Fieldbus cihazları ağ üzerindeki diğer cihazlar ile toplam akım çekimini değiştirerek haberleşir. Module edilen bu akım segment üzerindeki sonlandırıcılar üzerinden bu da fieldbus üzerinde bir gerilime sebep olur. Fazla sonlandırıcıya (üç veya daha fazla) sahip olmak ise, fieldbus sinyal seviyesinde bir azalmaya yol açar. Fazladan kullanılan bir sonlandırıcı %30 azalmaya sebep olur.

H1-PA INTERFACE

Sonlandırıcının diğer bir fonksiyonu da elektriksel yansımanın etkilerinin azaltmaktır. Kontrol ağındaki yansımalar bir havuzdaki dalgalara benzer. Su üzerinde yayılan bir dalga, havuzun kenarı gibi engellere çarpabilir. Dalga havuzun kenarına çarptığında, dalganın küçük bir parçası dalganın köküne doğru geri yansır. Fieldbus ağında ise dalga dediğimiz şey haberleşme sinyalidir. Havuzun kenarı ise kablolamadaki tutarsızlıklardır. Yansıyan sinyaller, gürültü, titreşim, yanlış veri olarak sorunlara sebep olabilir. Fieldbus sonlandırıcı kullanmak bu tutarsızlıkları önler ve sinyal kaybına engel olur.

Sonlandırıcı çalışan bir fieldbus ağının önemli bir parçasıdır ve ağınızda kullanmamak haberleşmede negatif etkilere sebep olacaktır.

 

Kaynak: MooreHawke , Fieldbus.org

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.