Bir hava hattının ya da motor devresinin akımını ölçmek için devrenin hattını kesmeden kullanılan ölçü aletine ampermetre denir.

 

Pens ampermetre dijital ampermetre ve analog ampermetre olarak imal edilir. Pens ampermetreler, akım ölçme işlemini daha kolay duruma getirmek için ampermetre ve akım trafosu aynı gövde içerisinde birleştirilmesi ile meydana getirilmiş ölçü aletleridir.

Pens ampermetrelerden bazıları primeri tek sipir olan trafo prensibine göre çalışırlar. Transformatörün demir nüvesini meydana getiren kısım hareketlidir ve açılır kapanır. Ölçme yapılacağı zaman aletteki basit kaldıraç düzeneği ile pensli ağız açılarak akım taşıyan iletken içeriye alınıp pens kapatılır.

Pens ampermetre içerisindeki iletkenden geçen alternatif akımın oluşturduğu manyetik alan, kapanan manyetik devre aracılığı ile aletin içindeki kademeli sarılmış sekonder sargıyı keserek orada bir emk endükler. Endüklenen gerilim (emk) bir redresör vasıtasıyla doğrultulur ve döner çerçeveli bobine gönderilir. Döner çerçeveli bobine bağlı bir ibre iletkenden geçen akımı amper cinsinde ölçerek ekranda gösterir.

clampmeter

Ölçüm cihazı olan pens ampermetrelerin çoğu alternatif akım ölçer. Ancak doğru akım ölçebilen pens ampermetreler de bulunur. Ayrıca tüketilen güç tespitini de yapan, bir fazlı veya 3 fazlı şebekelerdeki tüketilen güç değerlerini ve hatta bu hatlardaki kullanılan enerji miktarlarını da ölçebilen çok amaçlı pens ampermetreler mevcuttur.

Ampermetrenin gösterdiği değer değişken olabilir. Bu halde ibre kilitleme sistemiyle sabitlenip devreden geçen akım değeri okunması sağlanır. Pens ampermetrelerin kademeli olarak üretimleri yapılır. Büyük ve küçük akımların ölçülebilmesi mümkündür. (5-50-300 Amper, 6-15-50-250 Amper vb).

Bir ampermetre ile akım ölçmek için seri bağlanırken, bir pens ampermetre devreye müdahale etmeden manyetik alan etkisi ile prob kullanmadan ölçüm yapar. Pens ampermetrelere iki ayrı giriş kablosu ile harici bağlantı yaparak istenildiği zaman güvenli bir şekilde gerilim de ölçülebilir. Ölçülen gerilim değeri, akıma ait taksimattan okunabildiği gibi ayrı taksimatlı olanlar da vardır. Pens ampermetreler ile akım dışında dışında direnç ölçümü, süreklilik testi gibi ölçümlerde yine bu cihazlar yardımıyla yapılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.